באים לדרינק: המדריך המלא לסוגי וויסקי

סוגי וויסקי

אירועים רשמיים, מפגשים חברתיים או מסיבות מהנות, כדי להיכנס לאווירה המתאימה כולנו אוהבים לשתות דרינק מקפיץ ואם אתם מחפשים דרינק יוקרתי, איכותי, בעל ארומה ומסורת ייצור הנמשכת מזה מאות שנים, אין ספק שוויסקי יהיה הבחירה האולטימטיבית שלכם. וכדי שתוכלו לבצע את הבחירה המתאימה ביותר, כדאי שתכירו את סוגי הוויסקי.

כיצד הכול התחיל?

עולם האלכוהול מציע לנו מגוון משקאות אלכוהוליים, עם אחוזי אלכוהול משתנים ובטעמים שונים, כאשר אחד המשקאות הבולטים והפופולאריים ביותר בתחום הוא הוויסקי, אשר למרבה ההפתעה יוצר לראשונה בתור תרופה בכלל ובהמשך, זוקק לראשונה והפך למשקה אלכוהולי נפוץ ופופולארי ככל הנראה בסקוטלנד. תהליך הייצור של הוויסקי מבוסס על דגנים, העוברים תהליך התססה וזיקוק נוזלי התסיסה. את הנוזל המתקבל מיישנים בחביות עץ (לרוב מסוג אלון, אך ניתן לראות יישון גם בחביות שרי, פורט בורבון ועוד), פעולה המעניקה לוויסקי את צבעו הזהוב – ענברי, הטעמים והארומה המיוחדים שלו. בשלב האחרון, הוויסקי עובר תהליך סינון נוסף ומשם מועבר לבקבוקים. כיום וויסקי אמריקאי הוא אחד המבוקשים ביותר אך ישנם עוד סוגים עליהם נפרט בהמשך.

באים לדרינק?

מסיבות מקפיצות, אירועים חגיגיים או סתם מפגש מהנה עם חברים, כוסית אלכוהול איכותית תמיד דואגת להקפיץ ולשדרג את האווירה וכשמדובר באלכוהול איכותי ומלא בסטייל, קשה להתעלם מהוויסקי, אשר תפס מקום של כבוד בעולם האלכוהול. כאשר מלבד הארומה והטעמים החזקים, גם צורת ההגשה של הוויסקי רק מוסיפה לפופולאריות והסטייל שלו.

את הוויסקי ניתן לערבב עם מגוון משקאות, באופן היוצר מגוון קוקטיילים המתאימים לטועמים מתחילים ולחובבים מנוסים כאחד. כאשר שותים את הוויסקי 'נקי' וללא ערבובים נוספים, נוהגים בדרך כלל להגיש אותו בכוס שקופה ורחבה, עם קוביית קרח, או כמה קוביות, באופן שמאפשר הנאה מקסימלית מהארומה, הטעם והצבע המיוחד של הוויסקי.

אז אילו סוגי וויסקי קיימים?

הפופולאריות הרבה של הוויסקי, הביאה לכך שהוא מיוצר במגוון דרכים ושיטות, הנבדלות זו מזו במגוון פרמטרים – הדגנים ממנו הוויסקי עשוי, תהליך הזיקוק שעבר, תקופת היישון ועוד, כך שאם אתם מחפשים את הוויסקי המתאים ביותר לאירוע ו/או למפגש שלכם,                                                                         ייתכן ותיתקלו בהמון סוגים ואפשרויות היכולות להיות מבלבלות למדי.

את סוגי הוויסקי ניתן לחלק לפי ארצות ייצור כמו הוויסקי האמריקאי יחד עם מדינות נוספות בולטות בתחום, דוגמת סקוטלנד, יפן, אוסטרליה ועוד. אך אנחנו בחרנו להתמקד בחלוקה לסוגים המבוססת על אופן הייצור של הוויסקי, חלוקה אותה ניתן לחלק לארבעה סוגים עיקריים:

סינגל מאלט

המאפיינים הבולטים של וויסקי זה הם היותו מבוסס על חומר גלם אחד בלבד – שעורה מולטטת ותהליך הייצור שלו, המרוכז אף הוא במזקקה אחת ובזיקוק דודי בלבד. תנאי ייצור אלו הביאו לכך שאת הוויסקי סינגל מאלט נהוג לחלק לפי אזור הייצור, אשר בהתאם לתנאי השטח והתנאים הגאוגרפיים מעניקים לו יחדיו את טעמו הייחודי.

גריין וויסקי

זהו וויסקי המיוצר מדגנים שאינם שעורה, כאשר הייצור שלו מבוסס על זיקוק רציף, הנחשב לזיקוק זול ומהיר.

בלנדד וויסקי

הסוג הנפוץ ביותר של וויסקי, המהווה ערבוב של גריין וויסקי יחד עם וויסקי סינגל מאלט. יחס הערבוב בין השניים משפיע על איכות הוויסקי והטעמים שלו.

בלנדד מאלט

ערבוב נוסף בין סוגי וויסקי מביא לנו את הוויסקי מסוג בלנדד מאלט, כאשר השם לא מותיר הרבה מקום לדמיון באשר לסוגי הוויסקי המעורבבים כאן – סינגל מאלט בלבד.

אז איזה סוג וויסקי להביא לכם?

לסיכום, וויסקי איכותי מהווה ללא ספק את אחת האפשרויות להרים את האירוע ולשדרג אותו בצורה מהנה ומלאה בסטייל, כאשר ניתן למצוא מגוון סוגים וטעמים של וויסקי, המחולקים לפי הארצות בהן הוויסקי מיוצר או לפי תהליך הייצור והערבובים השונים, כפי שאנחנו בחרנו לחלק.

נגישות