בית חכם: האם זו השקעה כדאית?

אם תעצרו רגע ותשימו לב לסיטואציות שונות בחיים של כולנו, תיווכחו כי רובינו נעזרים בטכנולוגיה כמעט בכל שלב במהלך היום. אנחנו יוצרים קשר עם חברים דרך הטלפונים החכמים, משתפים את העולם בחיים שלנו ברשתות, מחברים את הטלפונים למערכות בלוטוס׳ ברכב ועבור רובינו מדובר גם בכלים חשובים לעבודה ולקריירה. עם זאת נראה כי ישנו תחום אחד שנשאר קצת מאחור והוא כל מה שקשור בהתנהלות הבסיסית ביותר שלנו בתוך הבית. הדבר הזה מתחיל להשתנות כמובן ואחת האפשרויות היותר מעניינות היא התקנה של מערכות מתקדמות בבית ולמעשה הפיכתו של הבית שלנו למה שנקרא בית חכם. אם גם אתם מחפשים שדרוג לבית שלכם אנו רוצים להסביר בדיוק במה מדובר והאם אכן זוהי השקעה כדאית ומומלצת.

מה זה בכלל בית חכם?

נדבר על כך שיש הרבה יתרונות בבית חכם בהמשך, אבל קודם כל צריך להבין בדיוק במה מדובר. בית חכם הוא למעשה בית שתוכנן מראש לפני הבנייה או שעבר שיפוץ על מנת להקל עלינו את ההתנהלות בו ואת החיים באופן כללי במידה משמעותית באמצעות טכנולוגיה. הוא למעשה מחליף את השימוש הידני הנושן והופך את המגורים בבית לחוויה טכנולוגית מתקדמת. שימו לב כי ישנם מקרים בהם בית חכם הוא בגדר מותרות גרידא ולעיתים מדובר בהכרח של ממש – למשל כאשר דיירים סובלים מנכות זמנית או קבועה שלא מאפשרת להם לתפעל את הבית בצורה רגילה.

אילו מערכות כיום בשוק?

מערכת קווית: מערכת מיוחדת המותקנת בתשתיות הבית כבר בזמן תהליך הבנייה. מערכות כאלו הן אידיאליות לבתים גדולים עם מספר קומות. המערכת דורשת לוח חשמל גדול, בקרים מסיביים ומערכת מחשוב מרכזית לשליטה ומחירה בהתאם לדברים הללו.

מערכת אלחוטית: מתאימה בעיקר לבתים ודירות קטנות יותר עד לגודל בינוני. ניתן להחליף את המתגים הקיימים בבית במתגים חכמים ואף לשלוט במוצרים השונים המחוברים באמצעות הטלפון החכם מכל מקום. המחיר זול יותר משמעותית ממערכת קווית, האפשרויות מגוונות והמערכות הללו מספקות תמורה נפלאה.

בית חכם: האם זו השקעה כדאית?

מה היתרונות של בית חכם?

שליטה מרחוק: יתרון משמעותי ראשון הוא השליטה מרחוק. אתם יכולים להפעיל את הדוד שעה לפני שאתם מגיעים הביתה כך שיהיו לכם מים חמים, להגיע ישר לבית קריר בקיץ עם הפעלת המזגן, להזיז את הווילונות בלי לזוז מהספה, להפעיל ולכבות כרצונכם את מערכת האזעקה ועוד מגוון אפשרויות שונות.

חיסכון בחשמל: השליטה הנוחה והמהירה מאפשרת לנו לשלוט בצורה יעילה במכשירי החשמל בבית. נוכל לזהות בקלות מכשירים שאינם בשימוש ולכבות אותם מרחוק. מעבר לכך ניתן להגדיר דברים כמו כיבוי אוטומטי של אורות או מזגנים בחדרים ריקים.

בטיחות וביטחון: בית חכם מאפשר לשמור על שני הדברים הללו. למשל אם יצאתם מהבית וגיליתם ששכחתם את התנור דולק תוכלו לכבות אותו. כשאתם רחוקים מהבית תוכלו להפעיל אורות ומכשירים חשמליים אחרים ולכבות אותם וכך לצייר תמונה כאילו יש מישהו בבית.

יתרונות אסתטיים: במקום מתגים מיושנים בכל מקום, מתגים חדשים, שקועים ונסתרים. בית חכם מאפשר בהחלט עיצוב מודרני ונקי יותר של הבית על הדרך.

אז מה בשורה התחתונה?

בשורה התחתונה זוהי בהחלט השקעה. בית חכם טוב יעלה כסף מן הסתם, אך ברוב המקרים זוהי אכן השקעה ולא בזבוז, כאשר היתרונות יהפכו את החיים שלכם לנוחים ובטוחים הרבה יותר. המסקנה היא שאם אתם שוקלים בקרוב שיפוץ ושדרוג של הבית שלכם, התקנת מערכת בית חכם זה בהחלט רעיון מצוין שכדאי ללמוד עליו יותר לעומק.

נגישות