אין צורך לצאת מהבית: טיפול פסיכולוגי אונליין

השנתיים האחרונות היו קשות מאוד לכולנו וזה בא לידי ביטוי בין השאר בעולם בריאות הנפש. חוסר הוודאות, המשבר הכלכלי, הסגרים והבידודים תרמו במידה ניכרת למצוקות נפשיות שחשו רבים כך שהביקוש והצורך לטיפול פסיכולוגי עלה בציבור בצורה ניכרת, אך בד בבד טיפולים פסיכולוגיים הפכו לנגישים פחות. אחד הפתרונות לכך הוא טיפול פסיכולוגי אונליין שהופך את הטיפול לנגיש יותר גם כשיש מחסור במטפלים וכן בתקופות בידוד וסגרים.

 

האם טיפול פסיכולוגי אונליין משיג את המטרה?

קל להבין מדוע טיפול פסיכולוגי אונליין הוא נוח יותר: הוא חוסך זמני נסיעות עבור המטופל, לא מצריך לצאת מהבית וניתן לקיים אותו באופן סדיר גם כשיש הגבלות ריחוק חברתי. לצד זה, האם טיפול פסיכולוגי אונליין הוא יעיל?

מחקרים מצביעים על כך שהעברת טיפול קוגניטיבי התנהגותי מרחוק באמצעות האינטרנט לא פוגעת ביעילותו ומאפשרת להנות מהיתרונות של טיפול פסיכולוגי, תוך שילוב יתרונות הנוחות עבור המטופלים וכמובן שמירה על הבריאות. טיפולים פסיכולוגיים אונליין משיגים את המטרה בין השאר מכיוון שמשולבים בהם תכנים הייחודיים לטיפול מרחוק דרך האינטרנט.

 

אין צורך לצאת מהבית: טיפול פסיכולוגי אונליין

טיפול מרחוק – איך זה הולך בעצם?

למרות שרק בשנתיים האחרונות פעילויות מרחוק הפכו לנפוצות במיוחד, טיפולים פסיכולוגיים מרחוק אינם רק תופעות המזוהות עם מגפת הקורונה ולמעשה קיימים מזה שנים. כך למשל, בעבר היה מקובל מאוד להעביר טיפול פסיכולוגי באמצעות שיחת טלפון או אף התכתבות. היום קיימים אמצעים מתקדמים יותר, וניתן להעביר טיפול פסיכולוגי באמצעות שיחת וידאו תוך שימוש במצלמה ומיקרופון, דרך תוכנת זום או Google Meet.

 

מה ההבדל בין טיפול אונליין לטיפול פרונטלי?

אז כיצד העובדה שטיפול מתבצע דרך האינטרנט באה לידי ביטוי, ומהו ההבדל בין טיפול אונליין לבין טיפול פרונטלי "רגיל", מלבד כמובן העובדה שמתבצע מרחוק על כל מה שמשתמע מכך?

למעשה, לא חייב להיות הבדל משמעותי. טיפול אונליין עשוי להיות זהה לטיפול רגיל מבחינת תכיפות הפגישות, אורכן וההרכב שלהן. יחד עם זאת, על מבנה הטיפול להתחשב בכך שהוא נעשה בתנאים אונליין ותכני המפגשים צריכים להיות בהתאם. כך למשל, אם במסגרת הטיפול אתם מבצעים תרגולים מסוימים יתכן וכדאי יהיה להתחיל בתרגילים פשוטים יותר שקל להבין מרחוק ולבצע בבית, שאינו המרחב הטיפולי הרגיל של הקליניקה.

טיפול פסיכולוגי אונליין – למי זה מתאים?

טיפול פסיכולוגי אונליין עשוי להיות מתאים במספר מקרים ועבור מספר סוגי אנשים:

  • אנשים בעלי סדר יום עמוס במיוחד המתקשים למצוא זמן לטיפול פסיכולוגי, כאשר האלטרנטיבה לטיפול פסיכולוגי אונליין עבורם היא לא להגיע לטיפול כלל.
  • עבור מי שאין בבעלותו רכב פרטי או אפשרויות תחבורה מתאימות המאפשרות לו להתנייד בקלות למקום הטיפול.
  • עבור מי שסובל ממצב בריאותי ירוד ואין באפשרותו לצאת מהבית לקבלת טיפול נפשי בשל סיכוני הדבקה וכדומה.

מה חשוב לקחת בחשבון בעת טיפול אונליין?

טיפול פסיכולוגי אונליין עשוי להיות מפתה במיוחד למי שמתקשה למצוא זמן ללכת לטיפול. עם זאת, שימו לב שכשאתם עוברים טיפול אתם באמת מאפשרים לעצמכם להשקיע את הזמן המתאים לטיפול ולו בלבד, והעובדה שהוא מתבצע בבית שלכם אין משמעה שכדאי לעשות דברים נוספים תוך כדי. מצאו לעצמכם פינה שקטה בה תוכלו להתרכז בטיפול וקחו בחשבון שזה לא הזמן לטיפול בילדים, במתן מענה טלפוני בעבודה וכדומה.

כמו כן, גם כאשר הטיפול מועבר אונליין הבחירה במטפל המתאים חשובה. גם עם מטפל בטיפול אונליין חשוב לבנות מערכת יחסים של כבוד ואמון המאפשרת הגעה לתוצאות טובות בטיפול והשגת היעדים. מומלץ לבחור בפסיכולוג שיש לו ניסיון בהעברת טיפול אונליין ויודע להעביר אותו היטב.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות