5 פריטי יודאיקה שכל יהודי חייב להכיר

בכל בית יהודי, פריטי היודאיקה תופסים מקום של כבוד. הפריטים הללו נועדו עבור הטקסים והחובות השונות שיש לנו בתור יהודים, והם עוזרים לנו לתת יחס מכובד יותר לטקסים הללו. אנחנו כאן כדי להציג בפניכם 5 פריטי יודאיקה שכל יהודי חייב להכיר. הפריטים הללו ילוו אתכם בכל שבוע עבור שימושים שונים.

נטלות לנטילת ידיים

כיון שלפני כל אכילה של לחם אנחנו מחויבים לשטוף את הידיים יש להשתמש בנטלה שכן נטלות משמשות לשטיפת ידיים. לפי היהדות שטיפת הידיים שלפני הארוחה אינה יכולה להיעשות סתם ככה מתוך ברז אלא יש לשפוך את המים על שתי הידיים מתוך כלי מיוחד. הכלי הזה נקרא 'נטלה' ובכל בית יהודי הנטלה היא פריט חובה.

נטלה מעוצבת גם יכולה להיות פריט דקורטיבי, אז מומלץ להשקיע בבחירה שלה. הנטלה צריכה להיות בגודל מסוים שמכיל מספיק מים כדי לשפוך על שתי הידיים. בנוסף אסור שהנטלה תהיה פגומה או עם שברים והצורה שלה צריכה להיות שלמה.

גביע קידוש

בכל שבת כל יהודי עושה פעמיים קידוש ופעם אחת הבדלה. הקידוש וההבדלה נעשים על יין, וכדי לכבד את הטקס של הקידוש ואת השבת עצמה, יש צורך לעשות את הקידוש על כוס מיוחדת. רבים נוהגים בקידוש להשתמש בגביע מיוחד שמיועד רק לקידוש. ניתן לקנות גביעים מכסף או מזכוכית, והעיקר שהגביע יהיה כזה שמכבד את השבת.

תפילין

תפילין הם אולי פריט היודאיקה שנמצא בשימוש הכי הרבה מכל הפריטים. בכל יום, כל יהודי מניח תפילין בתפילת שחרית. תפילין מורכבות משני חלקים: חלק אחד שאותו מניחים על הראש וחלק שני שאותו קושרים על היד. התפילין הם קופסאות שעשויות מעור ובתוכן יש פרשיות מיוחדות מהתורה שמבטאות את העקרונות הבסיסיים של היהדות.

את התפילין צריך לשמור בצורה מכובדת ולכן נהוג לעשות להם תיק מיוחד שעליו ניתן לרקום את השם של בעל התפילין. ישנם יהודים שנוהגים להניח מספר זוגות תפילין על פי שיטות שונות בהלכה.

5 פרטי יודאיקה שכל יהודי חייב להכיר

פמוטים

בכל שבת יש חובה להדליק נרות בכניסת השבת. הדלקות הנרות נועדה להבטיח שבשבת יהיה אור בבית, והיא אחד הביטויים לכך שהשבת נכנסת לבית. להדלקת הנרות ישנה משמעות רבה גם בדור שלנו שבו הבתים בכל מקרה מוארים. את הדלקת הנרות האישה עושה, ויש נשים שמדליקות נרות כמספר בני הבית ואילו נשים אחרות נוהגות להדליק שתי נרות בכל שבת.

הפמוטים הם כלי שעליו ניתן להניח את הנרות כך שהנרות יהיו מונחים בצורה מכובדת. מומלץ להשקיע בבחירה של פמוטים כיון שאנחנו עושים בהם שימוש בכל שבת, והם ממש חלק מהנוף של שבת בכל בית יהודי. את הנרות של שבת יש להדליק כמובן לפני כניסת השבת.

סט הבדלה

כאמור, בסופה של כל שבת נערך טקס ההבדלה. הבדלה הוא טקס שבו אנחנו בעצם מבטאים את יציאת השבת, ועושים זאת באמצעות ברכה על יין, בשמים ונר. סט הבדלה כולל כמובן גביע עבור היין, מחזיק לבשמים ומעמד לנר. סט הבדלה מבטא את החשיבות שאנחנו מייחסים לשבת על ידי כך שגם ליציאת השבת אנחנו נותנים יחס של כבוד.

לסיכום

פריטי היודאיקה שעליהם קראתם כאן הם פריטי חובה עבור כל יהודי. הפריטים הללו נועדו עבור שבתות, ימי חול וחגים, והם חלק בלתי נפרד מכל בית יהודי. השקיעו בפריטי יודאיקה איכותיים כדי לבטא את הכבוד שאתם בתור יהודים רוכשים למצוות השונות. פריטי יודאיקה הם חפצים שעוברים מדור לדור במשפחות והערך שלהן בעם היהודי הוא גדול מאוד.

נגישות