הצעד הראשון להייטק: לימודי תכנות

לימודי תכנות

התעשייה עתירת הידע (הייטק) לוהטת והמשכורות גבוהות בהרבה מהשכר הממוצע בשוק הכללי ולכן זה לא מפתיע שרבים מעוניינים להיכנס להייטק או להסב את המקצוע ולהיכנס לתעשייה. היתרון של הייטק הוא הגמישות הרבה בהשוואה לענפים אחרים: למשל, אי אפשר לעבוד כעורך דין ללא לימודי משפטים, אך ניתן להיכנס להייטק גם מבלי לעשות תואר במדעי המחשב.

לימודי תכנות – הצעד הראשון בדרך לקריירה מבטיחה בהייטק

היום אין צורך לעשות תואר של ארבע שנים במדעי המחשב, כאשר ממילא חלק גדול מתארים אלו מתרכזים בתיאוריה שלאו דווקא רלוונטית לחלק גדול מהמשרות בהייטק. לעומת זאת, השוק מציע מגוון קורסי תכנות שמכשירים בפועל את הסטודנטים להייטק ומלמדים אותם את מה שצריך לדעת כדי להיכנס לתעשייה. קורס בתכנות יכול להוביל לקריירה בהייטק, ומשום שיש בשוק קורסי תכנות רבים שנבדלים מאוד ברמתם וביכולת שלהם להכניס סטודנטים לתעשייה, חשוב לברר מספר פרמטרים.

הדברים שחשוב לבדוק לפני שבוחרים קורס תכנות

בדקו תפקידים ותחומים ספציפיים שמעניינים אתכם

"הייטק" היא מטריה רחבה מאוד לקשת של תחומים, משרות ותפקידים. תפקידים רבים בהייטק מתמחים בתחומים מאוד ספציפיים ומצריכים הכשרה מיוחדת. לפני שאתם בוחרים קורס תכנות ראשני, חשוב שתקראו על תפקידים שונים ותראו מה מעניין אתכם ולפי זה תבחרו קורס שמקדם אתכם לעבר תפקידים אלו.

בחנו את החוזקות והיכולות שלכם

כאמור, בהייטק יש מגוון תפקידים שמתאימים לסט יכולות רחב. זה בדיוק הזמן להתבונן פנימה ולשאול את עצמכם מה החוזקות והיכולות שלכם: מהי רמת האנגלית שלכם? האם אתם טובים במתמטיקה? האם אתם אוהבים למצוא פתרונות לבעיות, ובפרט בעיות מורכבות? האם אתם יודעים לחשוב באופן לוגי?

או לחילופין – האם אתם יודעים לכתוב טוב ובעלי יכולת וורבאלית גבוהה? האם אתם אנשים של אנשים? ובאופן כללי – האם אתם יותר ריאליים או הומניים או שאתם מברי המזל שהם גם וגם?

תפקידים שיכולים להתאים לאנשים שהם יותר ריאליים הם פיתוח תוכנה, פיתוח צד לקוח/שרת, ניהול רשתות, דאטה אנליסט ועוד. ליצירתיים יכולים להתאים תפקידי עיצוב גרפי, עיצוב חווית משתמש ומגוון תפקידים בשיווק דיגיטלי.

התאמה לרמה שלכם

קורסי תכנות צריכים להיות מותאמים לרמה שלכם. למשל, אם אתם יודעים לתכנת בפייתון ברמה סבירה, אין סיבה שתיקחו קורס שילמד אתכם כיצד לכתוב קוד פשוט ואיך עובדות לולאות for ו-while.

חפשו המלצות על קורסים שונים

אחרי שהבנתם מה מעניין אתכם ומה היכולות שלכם הגיע הזמן להתחיל לחפש קורסים שונים, ורצוי קורסים המגובים בהמלצות אמינות. חשוב לדעת שהרמה של קורסי תכנות היא מאוד לא אחידה, ובעוד שישנם קורסים ברמה גבוהה שמכניסים כמות גבוהה מהסטודנטים לתעשייה, קורסים אחרים מזלזלים בסטודנטים ולא עושים הרבה מלבד לקחת מהם כסף. אחת הדרכים לבדוק איכות של קורס היא לראות כמה תהליכים משפטיים הוא מנהל: תופעה מצערת היא קורסים שתובעים תביעות דיבה נגד סטודנטים לשעבר שמזהירים מקורסים אלו, ובדרך כלל זוהי אינדיקציה לרמת קורס נמוכה.

הבטחת עבודה בסיום הקורס

קורסים רבים מבטיחים לסטודנטים שלהם עבודה בסיום הקורס, ובמקרים מסוימים מבטיחים כי שכר הלימוד ישולם רק לאחר שתמצאו עבודה. זה הסדר סביר סך הכול, אך חשוב מאד לקרוא את האותיות הקטנות ולראות אם הוא מקובל בעיניכם. כך למשל, קיימים קורסים שלא גובים שכר לימוד בהתחלה, אך לאחר השלמת קורס לוקחים אחוז גדול משכר התלמיד למשך תקופה ארוכה, מה שיכול להצטבר לסכום של מעל 100 אלף שקל. עשו את השיקולים שלכם ובדקו מה משתלם לכם.

נגישות