מערת עלמה בגליל המערבי: האטרקציה הייחודית שאתם חייבים לבקר בה

הגליל המערבי מושך אליו מדי סוף שבוע אלפי מטיילים שפוקדים את האזור שנחשב לאחד האזורים היפים והקסומים ביותר בישראל. השקט לצד הטבע הפראי כמו גם השלווה הם רק חלק מהסיבות מדוע ישראלים כמו גם תיירים אוהבים להגיע לאזור שוב ושוב. אולם, אחת האטרקציות המרכזיות והלא מוכרות באזור היא מערכת עלמה. מדובר במערה העמוקה ביותר בישראל בזכות תופעת טבע יוצאת דופן אשר התרחשה כתוצאה משתי תופעות טבע ייחודיות: בולען ושבירה טקטונית אשר גרמו להיווצרתה של המערה וכן נטיפים וסדקים שיצרו יחדיו את אחת המערות המרשימות ביותר בארץ, אם לא בעולם. בעבור המגזר החרדי, מערכת עלמה בגליל המערבי היא מערה קדושה ולכן רבים מציבור המאמינים מגיע לאזור להתפלל בעקבות מסורת האר"י הקדוש.

מה חשוב לדעת אודות המערה וההתנהלות בפנים?

במידה ואתם מתכננים להגיע לגליל המערבי, אל תפספסו טיול במערכת עלמה. שימו לב שהביקור במערה מתאים גם לילדים החל מגיל 8 אולם מאחר ומדובר במערכה צפופה וצרה במיוחד, מבוגרים כמו גם ילדים שסובלים מקלסטרופוביה עלולים להרגיש לחצים משמעותיים בעת הכניסה למערה ולכן צריך לקחת זאת בחשבון. בנוסף, רצוי שלא להגיע לבד למערה אלא ביחד עם אנשים נוספים ולהביא איתכם ציוד כמו פנסים וכן לבוש ארוך, מאחר ובתוך המערה קר.  המסלול של כניסה למערה ויציאה ממנה אורך כשלוש שעות בתאם לקצב שלכם. שימו לב כי הכניסה למערה היא חלקה במיוחד ולכן נעליים סגורות הן בגדר חובה. בכדי לשדרג את השהות שלכם באזור ובמערה בפרט, רצוי להירשם מראש לסיור עם מדריכים מקומיים, מתוך מטרה להכיר את ההיסטוריה של האזור אבל גם את ההיסטוריה מאחורי המערה. מאחר ומדובר באתר תיירותי, לא מעט תיירים מכל רחבי הארץ מגיעים ולכן עדיף להקדים ולהגיע למערה בשעות הבוקר, כך שתוכלו לצאת גם בשעות האור ולא בחשכה. התארגנות מוקדמת מבחינת הציוד וכן תכנון מסלול בשעות המוקדמות הוא זה שיהפוך את הביקור שלכם במערה לבלתי נשכח אבל גם בטוח, בייחוד אם ישנם ילדים קטנים המגיעים איתכם.

מערת עלמה בגליל המערבי: האטרקציה הייחודית שאתם חייבים לבקר בה

איך מגיעים למערה?

ההגעה לאזור פשוטה מאוד. הקלידו בוויז "כפר ריחניה" ומול הכניסה על דרך עפר תוכלו להבחין בסימון שביל המוביל אל תוך המערה. את הפתח של המערה תוכלו לראות בקלות ע"פ השלט המוצב כ 100 מטרים לפני הכניסה וכן ע"פ עמוד הברזל שנמצא ממש בכניסה ונעוץ בקרקע.

לסיכום, מערת עלמה היא מערה מרתקת שמשלבת בין היסטוריה לבין קדושה. מדי שנה עולים לרגל מאות מאמינים אבל בשנים האחרונות ניתן להבחין כיצד הציבור הכללי פוקד בהמוניו את האזור, מתוך הבנה כי מדובר באטרקציה יוצאת דופן אשר תאפשר לכם ולבני המשפחה לקבל הצצה אל עבר המערה הגדולה ביותר בישראל.

נגישות