סיכום אישי - ערב בנושא עוני ב"צלחת חמה" בכרמיאל

נושא

בחלל המצומצם של "צלחת חמה" בכרמיאל, התכנסנו לערב בנושא העוני. קהל מתעניין, מתנדבות, חוקרת אחת, נציגי הרשות המקומית, ונשים אמיצות מהן למדנו מה זה להיות ענייה.

"המעגל החברתי של העניים, מבוסס בעיקר על אנשים עניים אחרים. אחת התוצאות של עובדה זו, היא הקושי לזכות בסיוע של ייעוץ או מידע, עידוד, התקדמות מקצועית או כסף".

ד"ר ורד גולן, מסבירה בשפת היומיום את פירושו של המושג "הדרה" בהקשר לעוני, את משמעות הבידוד החברתי בעולמו של העני, בידוד המנציח את סגירותו של מעגל העוני.

צפוף בחלל המצומצם של "צלחת חמה" בכרמיאל, שם התכנסנו לערב בנושא העוני, והחלל הזה הוא המציאות האמיתית ביותר של העוני והאנשים הקשורים אליו מצדדים שונים: קהל גדול אשר בא לשמוע ולהבין, קבוצה של נשים מופלאות המתנדבות מזה שנים ב"צלחת חמה" בהנהגתה של חגית ברייטמן (כמון) הבלתי-נלאית, נציגי מחלקת הרווחה של כרמיאל וחלק קטן מהאנשים שהמקום הזה הוא ביתם השני או הראשון, שאזרו אומץ לבוא ולשבת ולספר על חייהם ועל המקום.

"לצאת קצת מהבית החונק, מהלחץ והדאגה וחוסר המעש, להרגיש שאת תורמת ועושה ושווה משהו, להיפגש עם אנשים" – מסבירה אישה מבוגרת ואצילית את מניעיה ואת הכוח הדוחף אותה לצאת מדי יום ולהגיע לכאן. "יום ולילה אני עסוקה בחישובים. לקנות חלב לילדים ולוותר על ירקות שהתייקרו, להימנע מלהזמין אורחים כי אין לי במה לכבדם, להתרחק מאירועים משפחתיים כי לא אוכל להביא מתנה. כל פעולה קטנה או גדולה נשקלת בשאלות של מחיר, לנסוע באוטובוס או ללכת ברגל, לקנות חולצה לילד... וכל זה בזמן שאני עובדת ו מקבלת שכר", כך מספרת ל. המוגדרת "ענייה עובדת", על המצב הבלתי אפשרי של קיום במשכורת מתחת לשכר המינימום המושלמת בקצבה שתישלל ממנה אם יעמוד בעלה לשעבר בתשלומי המזונות שהוא חייב לה.

ישבנו שם קרובים קרובים, נדחקים בין שולחנות ומתקני חימום למזון, עבודות יד של באי המקום, עגלות ומדפים עמוסים בגדים ושאר תרומות הזורמות למקום. שמענו איך מתנהל הבית אליו מוזמן כל הנצרך, בלי שאלות וחקירות, זוכה ליחס של כבוד, למפגש אנושי ושיחה. איך מגיע מזון ממוסדות ועסקים, ואיך פסק מלהגיע המזון מבסיס של צה"ל בהוראת רב הבסיס המעדיף להשליך לזבל את העודפים כדי שלא ייעשה בהם שימוש במטבח שאולי אינו כשר די הצורך...

איציק מעוז, סגן מנהל מחלקת הרווחה של כרמיאל, מתעכב מעט על המספרים. כרמיאל נמצאת במקום גרוע יחסית לשאר אזורי הארץ, באחוזי הנזקקים, המובטלים, מקבלי קצבאות ותמיכות. השנים האחרונות הרעו את המצב עוד יותר כאשר התרחשו כמה תהליכים במקביל – סגירת מפעלים והעברתם לעבודה זולה בירדן, קיצוצים ב"תקציבי העברה" והעלאת מחירי הדיור של "עמיגור". כל אלה פוגעים כמובן בחוליות החלשות בחברה וכך עולה בהתמדה אחוז הנזקקים בכרמיאל, אשר סובלת ממילא מבעיות אופייניות לערי פריפריה בכלל, ובגליל בפרט.

ערב כמו זה שנערך ב"צלחת חמה" מבליט את שני צדדיו של העוני בישראל: הצד האחד בו ניצבים יחד העניים ואלה שמחפשים דרכים לסייע, צד החמלה והסולידאריות והתחושה שהיום זה הוא או היא ומחר אולי מישהו שאני מכיר או שמא אני בעצמי, והצד האחר שהוא "המדינה": סדרי העדיפויות שלה בהקצאת משאבים, פיתוח וייצור מקומות עבודה ומקורות פרנסה והעיוורון שאינו מאפשר לראות את האדם שמאחורי המספרים היבשים. ל. , "הענייה העובדת" יצאה קצת לפני סוף הערב, אוחזת שקית עם קצת מצרכים, מזדרזת לתפוס אוטובוס אחרון הביתה. מבטי הנוכחים עקבו אחריה בשקט, נדמה לי שכל אחד ראה בה את עצמו.

כתבות נוספות בנושא:
 
"צלחת חמה" ודוגרינט, ערב בנושא עוני
צילום: יהושע רץ

"צלחת חמה" ודוגרינט, ערב בנושא עוני
צילום: יהושע רץ
תיוג
ישובים
יהושע רץ يهوشواع راتس:

תושב טבעון, מורה לאזרחות ובעל תואר שני במדע המדינה, עוסק בפרויקטים חינוכיים בתחום החינוך לשלום. כותב בדוגרינט מאז הקמת האתר.

לבלוג של יהושע רץ


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם