שת"פ להצלת עץ האלון העתיק בבי"ס שדה אלון התבור

נושא

עץ האלון העתיק, שנמצא בבית ספר שדה אלון תבור של החברה להגנת הטבע, שעל שמו נקרא יגאל אלון, נמצא במצב גסיסה וחייב טיפול דחוף להצלתו

 
עץ אלון התבור העתיק, שנמצא בשטח בית ספר שדה אלון תבור של החברה להגנת הטבע, נמצא במצב גסיסה ואם לא יטופל בקרוב הוא עלול למות, כך קבעו מומחים בריפוי עצים.
העץ הוותיק שימש כמקום מסתור של יגאל אלון ז"ל, שהיה מפקד הפלמ"ח וסגן שר החוץ וסגן ראש הממשלה בשנים 1974-77, והוא היווה את ההשראה לשינוי שמו, מיגאל פייקוביץ ליגאל אלון.
 
בשבועות האחרונים הבחינו אנשי בית ספר שדה אלון תבור של החברה להגנת הטבע בהידרדרות מצבו של העץ. אנשי החברה להגנת הטבע פנו לחבריהם בקק"ל והזמינו למקום מומחים שונים, שקבעו כי העץ הענק נמצא במצב קשה מאוד, אולם ניתן עדיין להצילו, על ידי כוח עבודה שיטפל בעץ וטיפול שכרוך בחומרים יקרים וייחודיים, הצבת עמודי תמיכה, על מנת להגדיל את סיכויי ההבראה, והבאת משאיות של רסק מהיער, גידור המקום ועוד. לפני מספר ימים הגיעו יערני ואנשי קק"ל למקום כדי להתחיל בטיפול להצלת העץ.
 
דורון ישראל, מנהל ההדרכה בבית ספר שדה גליל של החברה להגנת הטבע: "העץ הוותיק הוא אחד מאלוני התבור הגדולים והעתיקים ביותר בגליל העץ הפך לסמל, המשמש כעמוד התווך שלנו בהדרכות על יגאל אלון ועל גבעות הגליל התחתון. אנשים מכל הארץ מגיעים  לכאן בכדי לראות את העץ המיוחד. העץ מהווה חלק בלתי נפרד מילדותם של רבים מילדי האזור ומוקד עלייה לרגל למטיילים בסביבה. העץ משרה ביטחון, עוצמה, גאווה, ושורשיות. אנו מקווים כי בכוחות משותפים נצליח להציל את העץ הנהדר הזה. חשוב לציין שבשבת, 30/1/2010, יתקיימו בבית ספר שדה סיורים בגבעות בית קשת, הכוללים ביקור בעץ הענק."

יגאל אלון נולד בשנת 1918 בכפר תבור. בספר בית אבי, שפרסם אלון, הוא כותב: "בחודש יוני 1948, עם הקמת צה"ל, עמדתי על המדשאה ליד בנין המטכ"ל בטכס השבעת אלופי צה"ל הראשונים. בן- גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון שלנו, תבע מאתנו להחליף את שמותינו הלועזיים בשמות עבריים לפני ההשבעה. "אלופים עבריים חייבים לשאת שמות עבריים!".
כיצד בוחרים בשם שיהיה לרצון לאבא, לאחי ואחותי, לכל השבט? להינתק מהם לא רציתי, ואפשרות להתייעץ איתם לא הייתה לי – מועד הטקס ושידור מהדורת החדשות התקרב.. בן- גוריון הציע: הגלעדי! יצחק שדה הציע: ניר! והוסיף: שדה-וניר. לפתע נזכרתי בעץ האלון העבות שבחלקת ה"בלוט"  שלנו, שבחסותו ידעתי את הקרב הראשון בחיי. הספקתי להתייעץ עם רות רעייתי, ודקה לפני שידור החדשות הודעתי את החלטתי:  א ל ו ן . האחים ואבא ניחשו מיד מה טעם בחר אחיהם הצעיר בשם זה. אבא היה מרוצה: מאדמתו לוקח."
 
בפרק אחר כותב אלון: "כשהגעתי לגיל בר- מצווה, קרא לי אבא למחסן התבואות שבחצר, ואמר: "בהנחת תפילין עוד לא  הגשמת את כל המצוות. אתה נעשה לאיש, ומעכשיו יהיה לך נשק משלך." בדברו הוציא אקדח, הושיטו לי ואמר: "הוא שלך. שמור עליו, נקה אותו, והסתר מפני עין-רעה...". התרגשתי מאוד. ליום הזה ציפיתי. מעתה יהיה לי נשק, כלאחי הבוגרים, כלאבא. ואבא הוסיף: הערב תצא לשמור על שארית התבואה הקצורה, בחלקת ה"בלוט" (עץ אלון) שלנו.

עם השקיעה, פניתי ללכת לכיוון חלקת ה"בלוט" בה צמחו עצי אלון יפים. ליד החלקה עברה הדרך מעמק הירדן לנצרת, בה הלכו ונסעו עוברי-אורח. הייתי נרגש מאוד. זו פעם ראשונה שאני יוצא לשמירה לבדי, בלילה. ככל שרחקתי מהכפר גברו התרגשותי ופחדי. הגעתי לחלקה, התמקמתי תחת אחד מעצי האלון, מאחרי סלע גדול. הצפרים עדיין הכינו עצמן לשנת הלילה וצפצופן הגביר את פחדי... רק משהשתרר שקט, נרגעתי מעט, התחלתי להקשיב לקולות הלילה והתפללתי שהלילה לא יגיעו הגנבים.."

מקור: 
דב גרינבלט
דובר החברה להגנת הטבע 03-6388636 -dov@spni.org.il
 
 
עץ האלון הזקן בבי"ס שדה אלון הגליל

עץ האלון הזקן בבי"ס שדה אלון הגליל
ישובים

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם