טאליבן בישראל, יש דבר כזה?

נושא

דר' אביעם מכפר ורדים, העוסק בחקר הגליל ויהדות בת זמננו, כואב ומתריע על הרס נכסי תרבות בידי קנאים יהודים ששיטותיהם אינן נופלות מדרך הטאליבן

כל אזרחיה החופשיים, המשכילים של המדינה, כמו גם אזרחי העולם הנאור, ראו בתדהמה כיצד מפוצצים מטורפי הטאליבן באפגניסטאן את פסלי הבודהא הגדולים, אומנות ותרבות קדומה, בשם אלוהיהם! חברות וחברים יקרים, לא צריך להרחיק נדוד עד אפגניסטאן, יש לנו את הטאליבן שלנו!

לפני מספר חודשים הרימה הקק"ל פרויקט נפלא, יקר ומרשים של שילוט בית הכנסת העתיק בנבוריה וסביבותיו, פאר היצירה לתפארת עם ישראל ועברו ולטובת המטיילים הפוקדים את המקום. אלו הם שלטי קרמיקה המסבירה במילים ובתמונה את קורות המקום ותולדות המחקר בו כמו גם חלק מהממצאים. זמן קצר לאחר מכן שובר שלט אחד בו היה מסופר על מערכת היחסים שבין ר' אלעזר המודעי ובר כוכבא, חלק מהמסורת התלמודית. מישהו לא אהב את זה!

לפני כשבועיים הגיעה קבוצת קנאים שניפצו ארבעה שלטים. מה היה חטאם של שלטים אלו? מן האחד ניבטו פניו הטובים של פרופ' נחמן אביגד המנוח שהיה הראשון לפענח את כתובת המשקוף של בית הכנסת: "למספר ארבע מאות ותשעים וארבע שנה לחורבן, הבית נבנה בשרר חנינא בן לייזר ולולינא בר יודן". מן השני נבטו פניהם המחייכים של פרופ' אריק מאיירס ואשתו קרול, חופרי בית הכנסת בשנות השמונים ומי שחשפו את הממצא המרשים של גמלון ארון הקודש! בשלט השלישי המראה את מערכת המסתור העוברת מתחת לבית הכנסת, נראתה גם דמות אדם הזוחל בפתח המערה! בשלט הרביעי היה הסבר על כך שכמעט כל בתי הכנסת העתיקים בגליל היו בהם עיטורי דמויות וזאת לא בהתאם לציווי המקראי של "לא תעשה לך פסל ומסיכה".

הסיבה לכך הייתה בוודאי חוסנה הפנימי של היהדות מימי רבי יהודה הנשיא והלאה אל תוך התקופה הביזנטית, מה שאין כך היום! כל השלטים הללו נופצו על ידי קבוצת חרדים קנאים שאינם שונים אף לא כטיפה מקנאי הטאליבן באפגניסטאן.

איך מוחים על כך? איך ניתן להגיב? אילו צעדים יכול הציבור השפוי, דתי כחילוני לנקוט למען עצור את הסחף המטורף שיביא אותנו למקומה של אפגניסטאן או במקרה הטוב סעודיה. בקק"ל הוחלט, בעצה אחת עם מתכנני השילוט, כי יוסרו מהשלטים כל המרכיבים שגרמו לניפוצם כי אין תקציב להחליף שלטים כל חודשיים! המטורפים ניצחו! לא יהיו שם עכשיו שלטים "מתוחכמים" שמהם משתקף המחקר המדעי המודרני, שלאורם יכולים הורים וילדיהם לטייל במקום הנפלא הזה וללמוד באופן חוויתי!

עיצרו את הסחף בכל דרך! טיילו! הפגינו! קראו לחברי הכנסת שלכם!לשרים! לראשי העיריות והמועצות! די לחומייניזם, לטאליבניזם ולוואנדליזם!

תגובות לכתבה זו, והסבר נוסף - מדוע אני מאמין שהדבר נעשה על-ידי יהודים?

 

הזמנה לסיור שהתקיים באתר, 26.3.2012

תגיות כתבה
ד"ר מרדכי אביעם د. مردخاي افيعام:

המכון לארכיאולוגיה גלילית, כפר ורדים


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם