חונכים את " שער אברהם " בתל דן ותאורת לילה במבצר נמרוד

נושא

" שער אברהם " - השער הכנעני בשמורת הטבע תל דן, ייחנך ביום שלישי,
17.3 בשעה 16:00. השער, שנבנה לפני כ-3,700 שנים, עשוי כולו לבני בוץ

ומועמד להיות מוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. מאמצי שימור השער נמשכים משנת 1998, תוך שימוש בטכניקות שפותחו במיוחד לצורך שימורו על ידי רשות העתיקות.
בטקס החנוכה ישתתפו השר גדעון עזרא, מנכ"ל רשות הטבע והגנים- אלי אמיתי, מנהל רשות העתיקות- שוקה דורפמן וראש המועצה האזורית גליל העליון מר אהרון ולנסי.
מיד לאחר מכן תיחנך גם התאורה החדשה בגן לאומי מבצר נמרוד: כ-70 גופי תאורה וקילומטר וחצי של כבלי חשמל הופכים את הביקור הלילי בגן הלאומי לחוויה בלתי נשכחת.
רשות הטבע והגנים תציג לציבור הרחב, לראשונה, את השער הכנעני בשמורת טבע תל- דן, הידוע גם כ-" שער אברהם ", כחלק מאירועי " שבוע האהבה לטבע, למים ולסביבה " שנערך בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה, רשות המים ומשרד החינוך. ברשות הטבע והגנים מקווים כי ועדת המורשת העולמית של אונסק"ו, אשר תתכנס בעוד מספר חודשים, תכריז על שער שלוש הקשתות שבתל דן כעל אתר הראוי לשימור בזכות חשיבותו המיוחדת למורשת המשותפת לאנושות, ובכך יצטרף השער הכנעני בתל דן למונומנטים נוספים בארץ ובעולם שזכו לכבוד, וביניהם מצדה, העיר הלבנה בת"א, העיר העתיקה בעכו, התלים המקראיים (חצור, באר שבע ומגידו) והערים הנבטיות שעל דרך הבשמים, וכמובן אתרים עולמיים כמו הפרתנון ביוון, הפירמידות במצריים, מגדל פיזה באיטליה והחומה הסינית.
התקווה להכרזה על השער כעל אתר מורשת עולמית מגיעה לאחר עשר שנים בהן נערכות פעולות לשימור השער, שעשוי כולו לבני בוץ, ושבנייתו מתוארכת לשנת 1750 לפנה"ס בערך. שיאן של עבודות השימור היה בחיבורו מחדש והחזרתו למקומו המקורי של נתח שהתנתק מהמגדל הדרומי, וזאת תוך שימוש בטכניקה חדשה אשר פותחה בישראל על ידי מומחי רשות העתיקות, וזאת במיוחד עבור פעולות השימור של השער.
שער שלוש הקשתות בנוי מלבני בוץ מיובשות- שמש, על גבי תשתית של אבני בזלת גדולות. הוא השתמר עד לגובהו המקורי (7 מ') והוא בנוי משני מגדלים וביניהם מעבר העובר מתחת לשלוש קשתות. הקשת החיצונית עשויה משלוש שורות של לבנים היוצרות קשת מושלמת ושלמה, אשר מעידה כי בניית קשתות מסוג זה, המיוחסת לרומאים, הייתה קיימת כ-1,500 שנים לפני כן. שער העיר, אשר שימש את תל דן במאה ה-18 לפסה"נ, היה חלק ממערכת הביצורים של העיר הכנענית, ששמה המקראי היה ליש. יש הגורסים שתקופת בניית השער מקבילה לתקופת האבות ע"פ הספירה המקראית. אלה יטענו שייתכן שדרך שער זה עבר אברהם במסעותיו להצלת בן אחיו לוט.
אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: " השער הכנעני בשמורת טבע תל דן עומד בקו אחד עם אתרי מורשת עולמיים מהמפורסמים והחשובים בעולם, והכרזה עליו תהווה הוכחה נוספת לחשיבותה של ארץ ישראל ואתרי המורשת שבה להיסטוריה ולמורשת העולמית. רשות הטבע והגנים, לצד רשות העתיקות, משקיעה מאמצים ומשאבים רבים בשנים האחרונות בשימור השער הכנעני, שעשוי לבני בוץ, תוך שימוש בטכניקות ייחודיות אשר פותחו במיוחד לצורך שימור השער. חשיפת השער לציבור הרחב הינה יום חג עבור כול מי ששימור המורשת במדינת ישראל קרוב לליבו."
שוקה דורפמן, מנהל רשות העתיקות:" רשות העתיקות שמחה ומברכת על חשיפת האתר לקהל הרחב. לאורך השנים, הייתה רשות העתיקות הגורם המרכזי שביצע את פעולות השימור המקצועיות בשער. מדובר בפרויקט שימור מהחשובים והמורכבים שעשו רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות: ההתמודדות עם שער מהקדומים בעולם, הבנוי לבני אדמה, היוותה אתגר משמעותי בשימורו והצגתו לקהל. פעולות השימור טרם הושלמו, ועוד עבודה רבה לפנינו בשמירת אתר המורשת לדורות הבאים. אני מודה לכל אנשי המקצוע שלקחו חלק בשימור ובטיפול בשער לאורך השנים ".

דוגרינט دوغري نت:

אתר פעיל של "עמותת הגליל לחינוך ערכי", שהוא גם עיתון מקוון לחדשות, התרשמויות והרהורים.


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם