תרגום לערבית الترجمة للعربية

למען תושבי ראמיה בכרמיאל - סיכום העצרת

من أجل سكان رمية - ملخص الاعتصام

נושא

1200 איש מכל רחבי הארץ, השתתפו ביום ששי ה – 20-12-2013, בכנס החירום על זכויות תושבי קהילת ראמיה, בשכונת רבין בכרמיאל.

מה באמת קורה בראמיה בכרמיאל? תמונת מצב וסקירה הסטורית

 
ההכנות

במהלך השבוע התכנסו חברי "ועדת המעקב העליונה" מספר פעמים, ובין השאר יצרו מפגש עם עדי אלדר ראש עיריית כרמיאל, בהשתתפות סלאח סואעד ממנהיגות ראמיה, עבאס תיתי ראש מועצת בענה, ומאזן גנאים ראש עיריית סכנין ויו"ר פורום ראשי העיריות וראשי המועצות של האוכלוסייה הערבית בישראל.

כתוצאה מהתפתחות הדיאלוג עם ראש העיר, שינתה ועדת המעקב את אופי האירוע, מ"צעדת מחאה" (שתוכננה להתנהל מעיריית כרמיאל ועד שכונת רבין), ל"עצרת מחאה", באדמתו של סלאח סואעד בשכונת ראמיה ברבין. על תנאי העצרת מול משטרת כרמיאל חתמו רפיק בכרי מבענה בשם "ועדת המעקב העליונה", ודב קולר מכרמיאל, בשם "קשת כרמיאל לצדק חברתי".

העצרת

עצרת המחאה על זכויות תושבי קהילת ראמיה, התנהלה על אדמתו של סלאח סואעד בשכונת ראמיה, בתוככי שכונת רבין, ביום ששי בשעות הצהריים, והשתתפו בה כ – 1,200 מוזמנים מכל רחבי הארץ, חברי כנסת מכל המפלגות הערביות וממפלגת חד"ש, וראשי עיריות וראשי מועצות ערביות מכל רחבי הגליל.

צעירי ראמיה, לפי סיכום מוקדם עם משטרת כרמיאל, לבושים בווסטים צהובים של סדרנים, התפזרו לאורך מסלולי הכניסה לכרמיאל, בכיכרות, ובאתרי החניה לאורך רחוב השלום, וכיוונו את מאות כלי הרכב שהגיעו לעיר, בסדר מופתי.

מארגני הארוע הקימו את אוהל ההידברות הכחול, בביתו של סלאח, הביאו ציוד וניהלו את התקשורת עם כעשרה ערוצי טלוויזיה בין-לאומיים, וכתביהם, אשר דיווחו ישירות מהכנס, למיליוני צופים בעולם הערבי והמערבי.

המשתתפים

בעצרת השתתפו אנשי דת, חברי כנסת, ומנהיגות הציבור הערבי בישראל:

השיח ראיד סלאח – ראש התנועה האסלמית הצפונית, השיח חאמד אבו דעאס – ראש התנועה האסלמית הדרומית,

חברי הכנסת: ד"ר אחמד טיבי - מטייבה, מוחמד ברכה - משפרעם, ד"ר חנא סוויד – מעילבון, ג'מאל זחלקה – מכפר קרע, עו"ד טאלב אל סאנע – מלקייה, ד"ר באסל גטאס – מראמה, מסעוד גנאיים – מסכנין, מוחמד כנענה – מתמרה,

ראשי עיריות, ראשי מועצות, אישי ציבור: מוחמד זיידן – יו"ר "ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל", מאזן גנאיים – סכנין, המהנדס ראמז ג'רייסי – נצרת, עבאס תיתי – בענה, רו"ח סלים סלייבה – ממג'דל כרום, אחמד דבאח – מדיר אל אסד, עומר איסמאיל – מנחף, אעונה תומא – מכפר יאסיף, ד"ר סוהיל דיאב – מתמרה, חבר עיריית רמלה, עבד ענבתאווי – מזכיר ועד ראשי השלטון המקומי בקהילה הערבית, ועו"ד נדאל עותמאן – מנהל "המטה למאבק בגזענות בישראל".

הסיוע והתפילה

השיח ראיד סלאח, הביא עימו בשעות הבוקר למשפחות קהילת ראמיה, 105 שמיכות פוך, ו – 35 תנורים, להתמודדות עם החורף הקפוא ללא חשמל, אותו שורדים תושבי ראמיה שנה אחרי שנה, בזעם הולך ומתגבר, על סירובו המתמשך של ראש העיר לחברם לחשמל זמני בטופס 2.

אחר כך הוביל שיח ראיד תפילה ודרשה למאות המשתתפים אשר הקדימו ובאו להזדהות עם תושבי ראמיה, עוד לפני תחילת העצרת.

הנואמים והנואמות – והמסרים

אברהים שעבאן – מנחה העצרת, נתן רקע היסטורי לתולדות קהילת ראמיה על הר כרמיאל, והשלבים במאבקם לחשמל, ולפתרון הוגן של הסדרת זכויות הקניין ותנאי החיים הבסיסיים שלהם – מול עירייה מתנשאת ומתנכרת.

מוחמד זיידאן – יו"ר "ועדת המעקב העליונה", הסביר את הרקע לקיום עצרת המחאה, ואת המהלכים האחרונים ליצירת הידברות מתקדמת עם ראש עיריית כרמיאל. הוא הרחיב בנושא מהות הסולידאריות העממית של הפלשתינים ערביי ישראל עם אחיהם תושבי ראמיה, ואת חשיבות ההסדרה של זכויות תושבי ראמיה בעיר משותפת דוגמת כרמיאל.

במהלך נאומו התארגנה קבוצה של כמה עשרות משתתפים, אשר קראו קריאות בגנות דחיית צעדת המחאה שתוכננה, הניפו מספר דגלי פלסטין, ושרו שירים למולדת. הקבוצה המשיכה את מחאתה מחוץ למתחם העצרת.

סלאח סואעד – מארח העצרת ומנהל האירוע, תושב ראמיה, דיבר על חשיבות האחדות בין תושבי ראמיה, חשיבות האחדות בתוך הקהילה הערבית, וחשיבות שיתוף הפעולה היהודי-ערבי דוגמת "קשת כרמיאל לצדק חברתי". סלאח הדגיש את יחסי השכנות הטובה עם הקהילה היהודית בשכונת רבין ובכרמיאל כולה, והדגיש כי יחסי ידידות אלו חייבים להימשך ולהתעצם.

 

דוחא סואעד – נאמה בשם נשות ראמיה. היא הסבירה את הסבל הבלתי פוסק של תנאי החיים ללא חשמל, ללא תשתיות וללא זכויות, ואת הזעם ההולך ומצטבר על האפליה והאדישות של פרנסי העיר, המעוניינים לכפות הסדר שרירותי, שערורייתי, ולא הוגן. דוחא העבירה ביקורת על התנועה הציונית, אשר העדיפה להשתמש במוטיבים דתיים כדי ליצור גזענות, במקום לפתח את המסלול הדמוקרטי של שוויון הזכויות לכלל אזרחי המדינה.

 

דינה דוד – דיברה בשם "קשת כרמיאל לצדק חברתי". בנאומה המפורט, היא סקרה את ההיסטוריה של תושבי ראמיה, ואת הפקעת הקרקעות שנעשתה לצורך הקמת כרמיאל. היא הציגה שאלות נוקבות על התנהלותם המפלה של עיריית כרמיאל ומינהל מקרקעי ישראל כלפי קהילת תושבי ראמיה, ופרטה את סדרת הדרישות הדמוקרטיות של "קשת כרמיאל" להסדרה הוגנת של זכויות תושבי ראמיה, על בסיס זכויות זהות שניתנות לבני הקהילה היהודית בתהליכי פיצוי-בינוי.

לנאום המלא של דינה דוד עם רשימת הדרישות המלאה

 

עודה סואעד – דיברה בשם הנוער והצעירים של ראמיה. היא תארה את התסכול המתפשט בקהילה, הרואה את דור ההורים ודור הסבים, הנאבקים באופן נואש במערכות השלטון, ללא שום תוצאה אנושית מתקבלת על הדעת. היא נשבעה במחויבות הדור הצעיר של קהילת ראמיה להשיג את מלוא זכויותיהם בקרקע ובתנאי המחיה.

 

לסיכום, דברי ההערכה למשטרת כרמיאל, בשמי וגם בשם המארח סלאח סואעד, המוביל את מאבק ראמיה לזכויות האדם:

"הערכה למשטרת כרמיאל - אשר גייסה כוחות התערבות גדולים מאוד, אך הצליחה לכבד את זכויות הביטוי וההתכנסות של תושבי ראמיה, ואפשרה את קיומו של האירוע הדמוקרטי ההיסטורי הזה
בעינינו זו מקצועיות משטרתית הראויה לכל הערכה, וראויה גם לתודה". 

עודה סוואעד בנאומה בעצרת בשם הצעירים. צילום: דב קולר

حوالي 1200 شخص شاركوا في الاعتصام من اجل حق سكان حي رمية العربي في كرمئيل.. 

עודה סוואעד בנאומה בעצרת בשם הצעירים. צילום: דב קולר
תיוג
ישובים
דב קולר دوف كولر:

תושב כרמיאל, עוסק בכתיבה שיווקית לעסקים, כתיבה עיתונאית לארגונים, כתיבה יוצרת וכתיבה ביוגרפית. מרצה ומורה להסטוריה, אזרחות ופילוסופיה. من سكان كرمئيل، يعمل في الكتابة التسويقية للمصالح التجارية، كتابة صحافية لجمعيات، كتابة ابداعية ونص السيرة الذاتية.


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם