להקת פורטל בפסטיבל מחול כרמיאל: "ליל אהבה"

נושא

מחווה לשירתה של אום כולתום ומוסיקה סופית פרסית. חיבור בין מחול עתיק, ידע עדכני ומחקר של תנועה אנושית אורגנית מציגים את המחול המזרחי כחלק רלוונטי לחיים.

שמי רחלי, אני גרה בקיבוץ פלך ואני רוצה לספר לכם על מופע מחול שאני לוקחת בו חלק. אני רוקדת בלהקת פורטל מזה שנתיים, ואני שמחה לבשר שהמופע שלנו מגיע סוף סוף לצפון במסגרת פסטיבל כרמיאל.
 
מקימת הלהקה - אורלי פורטל, רקדנית בעברה ב"קול ודממה" ובאנסמבל בת שבע. לאחר שנים של חקירה ועבודה פנימית בסטודיו מעלה אורלי פורטל מופע חדש, הבנוי משלוש יצירות חדשות שיצרה ללהקתה. להקת פורטל התגבשה מרקדניות שעבדו עם פורטל במשך שנים רבות, חלקן אף עוד כתלמידות בבתי ספר למחול, שהתאספו כולן יחד בכדי להגשים חלום משותף ולעבוד על העלאת מופע באורך מלא.
 
אופן העבודה של להקת פורטל מושתת על שנים של לימוד וחקירה פנימיים של הגוף והדרכים הרכות אליו, ועוסק בתרגול של הרפיה עמוקה שממנה התנועה עולה מאליה - לא ע"י מאמץ והפעלת שרירים מיותרים. פורטל עוסקת בריקודי בטן כמו גם בקונטקט ואימפרוביזציה ופלדנקרייז. התוצאה של חיבור עולמות תנועתיים אלו הוא שילוב ייחודי של רכות ועוצמה, ושל עדכון מסורות לשפה עכשווית.
 
העיסוק בפולקלור בעבודתה נובע ממקום המחפש את התנועתיות הטבעית של הגוף, מקום הטוען למציאת תנועה שהיא אורגנית לגוף, ולא כופה עליו דבר מבחוץ שאינו תואם את המבנה הפיזי והנפשי של הרקדן. הרבה מעבודתה של פורטל קשור בחיפוש של דיוק התנועה כך שתבוא מבפנים - מהיכולת הפנימית לבטא וככזו תשאר אותנטית.
 
החיבור של פורטל בין מחול עתיק, ידע עדכני, ומחקר של תנועה אנושית אורגנית מביאים את הפולקלור ומה שנקרא "מחול מזרחי" לכדי תובנה (sensibility) עכשווית, ומציגים את הפולקלור כחלק רלבנטי לחיים. השפה שנוצרת מבקשת להביא איכות אחרת לבמה - איכות של עדינות גדולה וקבלה, של רוך ושמחה שבאים יחד עם דיוק ועוצמה.
 
על היצירות:
 
לֵילֶת חוּב - "ליל אהבה" בערבית, היא יצירה של מחווה ושל אהבה לשירתה של אום כולתום. האיכות הנדירה של קולה ונוכחותה העוצמתית הן הבסיס וההשראה ליצירה, שעושה שימוש בריקוד הצעיף מן המחול המזרחי הקלאסי יחד עם אלמנטים תנועתיים חופשיים.
 
גְנֶאווִיֶה - היצירה שואבת את השראתה מן הריקודים המסורתיים של שבטי הגנאווה והברבר של צפון אפריקה והסהרה. ככזו, היא באה לחקור נושאים של שבטיות נשית, שורשיות וחיבור לאדמה ועושה זאת מנקודת מבט עדכנית, ששמה דגש רב על דיוק התנועה ועוצמתה. הנפות שיער וראש חוברות לתנועות אגן, ומביאות לבמה חוויה אינטנסיבית של טראנס ושל שחרור
 
בין הגלוי לנסתר - היצירה עוסקת ביחסים שבין החיצוני לפנימי, בין הגלוי לנסתר, ובהשבת המקום הפנימי כדרך מוצא אל החוץ. השפה המקובלת והרווחת של ריקודי בטן באה לידי ביטוי בגילויו של הגוף ולרוב מאד חושפנית, כשהתנועה שלה לאמיתה היא פנימית. יש הרבה נסתר על הגלוי - התנועה האמיתית בתוך הגוף לא לגמרי נגלית לעין, אם כי נחווית כאיכות אינטימית בלתי-מוסברת.
 
היצירה נבנתה על מוסיקה סופית פרסית, המוקדשת למשורר רומי, ושואבת את השראתה מהכמיהה שעולה משיריו לאהבה אקסטטית ולאחדות אלוהית לנוכח חוויות של בלבול וקונפליקט. היצירה חוקרת את ביטויו של הרגש מן הפנים אל החוץ, ואת הקונפליקט שבין חשיפה להתכנסות. הפיוס מגיע מעצם התנועה המתמדת - קטנה ועדינה עד שלא ניתן כמעט להבחין בה, או ברורה, גדולה ומובהקת.
 
יש ביטחון ויש שקט ויש אהבה ברטט הפנימי שלא תלוי בדבר.
 
המופע יתקיים ביום רביעי ה-13/7
בשעה 14:00 אולם ברוך כרמיאל
מחיר 60 ש"ח
 
 
להזמנת כרטיסים
04-9883514
www.portaldance.com
להקת פורטל בפסטיבל מחול כרמיאל

להקת פורטל בפסטיבל מחול כרמיאל

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם