תרגום לערבית الترجمة للعربية

שיחת בנות

حديث صبايا

אני והיאיש לנו לאום שונה. כל אחת מדברת בשפה שונה. אני מדברת ערבית והיא מדברת עברית. מכאן מתחילים חילוקי הדעות. אך המשותף בינינו הוא סימן כחולאותו סימן שהיא גאה בו כמסמך שמגדיר אותה יהודיה ישראליתומה שמגדיר אותי: שמונה כוכבים וישראלית. נכון שמונה כוכביםאבל לא אותם כוכבים כאלה שבשמייםשמאירים בחושך. השוני נובע מכך שאני נאלצת לקבל את תעודת הזהות הזוכדי שאוכל להישאר באדמתי שנאנסה מאבות אבותיי. וירשתי אותה אנוסה.

כלומרבפני שתי צמתים: לברוח ולשכוח או לשאת בעל כורחנו את התעודה ולהישאר באדמתנו. מאז הגורל שלנו נחרץ לראות את אדמתנו בלי לזכות בה. היום אני דור שלישי מאז הנכבה. לא ששכחתי את הזהות האמתית שלי: " אני פלסטינית". אך מילה זו היא בגדר טאבו. היא והפתיחות שלההבינה והקשיבה לי בפגישות שלנו במכללהשתינו לומדות שם אותו מקצוע. ורק אחרי שחלפו שנתיים וחציהתחלנו לגעת בטאבו הזה. הנה אנחנו מדברות. אני לא זוכרת בדיוק איך התחיל הדיון. מה שכן הרצון שלה לדעת מי אניעודד אותי לשתף אותה בהתלבטויות שלי. היותי פלסטיניתדוברת ערבית עם אזרחות ישראלית. מי אני?! אני נחשבת לבוגדת בעיני ערביי העולם הערבי. מרגלת וחשודה בעיני היהודים. שאלה אותי מה הייתי מבקשת מקוסם שמגשים את החלומות? עניתימדינה פלסטיניתשפתה הרשמית היא הערבית. שאלה איפה אנחנו בחלום שלך? אמרתיתני לחלום בשקט. יש כאלה שבכל יום חולמים על זכות השיבהאלה שגרים במחנות הפליטים במדינות ערב. היא שאלה: איפה נלך אם הם ישובו?! אמרתי לה חלפו שישים ושלוש שנים. הם נשאו לאורך השנים הללו תואר "פליט"חסר אונים ומוגבל. עדיין את שואלת איפה אתם בחלום שלי?!

أنا وهي، قوميتان مختلفتان. كل واحدة تتكلم لغة حروفها متعاكسة. انا اتكلم العربية وهي تتكلم العبرية. هنا تبدأ نقطة الاختلاف، لكن تجمعنا علامة زرقاء. هي تتباهى بها لان هذه العلامة تعرفها على انها يهودية إسرائيلية، وأنا لدي تلك العلامة وهي تعرفني على اني ثمانية نجمات واسرائيلية. اجل ثمانية نجمات، ولكن ليست كتلك المعلقة بالسماء. الفرق اني اضطررت الى حمل هذه الهوية لكي ابقى في ارضي التي سلبت من اجدادي. فتوارثتها مسلوبة. كان علينا اما الهرب وترك ماضينا وراء ظهورنا. او قبول الأمر قسرا والبقاء في اراضينا. فكان قدرنا ان نبقى، لكي نرى اراضينا امام اعيننا دون أن نتمكن من الاقتراب اليها. انا اليوم من الجيل الثالث بعد "الهجيج". لم انس هويتي الحقيقية، أنا فلسطينية، ولكن هذه الكلمة من المحرمات علينا. هي كانت منفتحة وقادرة على سماعي وفهمي. التقينا معا بالكلية، نحن نتعلم الموضوع ذاته. بعد مرور سنتين ونصف، تحدثنا حول المحرمات. لا اذكر كيف بدانا الحديث ولكن ما دفعني للتكلم هو شغفها لتعرف من انا. فحدثتها عن تخبطاتي الداخلية، كوني فلسطينية اتكلم اللغة العربية واحمل الجنسية الاسرائيلية. فمن انا؟! انا في أعين الدول العربية خائنة لوطني، وفي أعين اليهود جاسوسة ومشكوك بها. سألتني إذا كان هناك ساحر يحقق الأمنيات، ما هو حلمك؟! قلت لها ان تكون لي دولتي، فلسطين، ولغتها العربية. قالت أين نحن في حلمك؟! قلت لها دعيني احلم بهدوء. فهناك من ينتظر حق العودة. الذين يعيشون في مخيمات اللاجئين في الدول العربية. يحلمون بالعودة كل يوم. قالت اذا عادوا اين نحن؟ قلت لها مرّت ثلاث وستون عاما وهم على أمل، لديهم جنسية "فلسطيني راحل"، محدودي التقدم. وتسألينني أين انتم؟!

، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

תגובות

נקודת מבט אחרת

שלום רוואן
אני מכיר אותך כאישה צעירה ממקום עבודתנו המשותף ורוצה להציע לך נקודת מבט שונה.
ההיסטוריה העולמית רצופה טרגדיות של עמים וארצות, עד כדי הכחדתם. אם הולכים לאחור, מדוע לעצור בשנות הארבעים של המאה הקודמת? למה לא ללכת יותר מאלפיים שנה לאחור, עת בשטחים המהווים היום את מדינת ישראל ,שטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה ושטחים רבים נוספים, ישבו יהודים והנצרות טרם באה לעולם שלא לדבר על האיסלאם שנולד רק מאות שנים מאוחר יותר.
לחלק מקרובי משפחתי היה רכוש רב בשטחים שנתונים היום לשליטת גרמניה, פולין ורוסיה, וכמוני יהודים רבים בעולם שנרדפו ונאלצו לנטוש את רכושם כולל במדינות ערב רבות. לכולנו ברור כי אין ביכולתנו לקבלו חזרה. אני מניח כי כבחורה מפוקחת, ברור לך כי מדינה פלסטינאית, לכשתוקם, תוקם בגבולות 67' עם תיקונים קלים. שאלתי מספר ידידים שלי, ערביי ישראל לדעתם והם, ללא יוצא מן הכלל, לא העלו בדעתם את האפשרות לעבור תחת שלטון פלסטיני.
אני סבור כי אכן, יש קיפוח לערביי ישראל ויש למצוא ומהר, את הדרך להגיע לשיוויון מלא. אבל אני גם סבור כי במקום "לברוח ולשכוח" כפי שכתבת, או לשאת בעל כורחך את תעודת הזיהוי הישראלית, על ערביי ישראל להחליט להפוך לחלק משמעותי מהמדינה והעתיד שלה ולהצטרף למרכז העשיה והתרומה.
איל

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם