הסירי דאגה מעל רגלך

נושא

שלום לכן, המאמר הזה פונה באופן טבעי אל הנשים שבינינו, ומשום כך הוא כתוב בלשון נקבה, אך גם הגברים מוזמנים לקרוא ולהפנים

תארו לכן מציאות אחרת. תארו לכן עולם אחר. בעולם הזה חיים בני אדם, כולם קרחים. אין ראש בעולם שיש עליו ולו שערה אחת. לא, הם לא נולדו כך, חלילה. הם בני אדם כמונו, ומשום כך חייבים כולם לגלח את ראשם ללא הפסק, מה שיכול אמנם להיות טרחני ולא נעים, אבל לא יעלה על דעתו של אף אחד ואחת להפסיק את המנהג הלא-טבעי הזה.
ולמה שכן יעלה? הרי ילדה שמגיעה לבית הספר, ורואים שזמן מה לא גילחה את ראשה מעוררת פליאה ואפילו סלידה. ילד שמגיע לחוג קרטה ונראה כ"לא מטופח" נתון לביקורת נוקבת וקשה, אולי אפילו טלפון להורים. כל אישה שמגיעה לעבודה בוחנת את עמיתותיה ועמיתיה וכך גם עושה כל גבר. אז למה שמישהו יעלה בדעתו לחיות באופן טבעי ולהותיר לשער שעל ראשו לצמוח?
למה? אני אגיד לכן למה! כי זה הטבע שלנו! שכחתן מה זה, נכון? טבע! טבע הוא לא רק הנופים המדבריים שמסתכלים עליהם בטיולים שנתיים, כי אם גם איך שנוצרנו, איך שנבראנו.
אני לא יודעת אם הסיפור שסיפרתי נשמע לכן בדיוני או לא, אני באמת מקווה שכן. ולאלו מכן שחושבות שבאמת המצאתי אותו משום מקום: תסתכלו על עצמכן. קודם כל, על הרגליים שלכן. לאחר מכן, על התנהגות החברות שלכן, אחר כך, על החברה כולה.

בנות יקרות, אני תוהה איך הגענו למצב הזה. איך הגענו למצב שבו כמה שפחות הוא יותר טוב. כמה שפחות שערות, כמה שפחות טבעי, כמה שיותר מעוצב. איך הגענו למצב שאנו שופטות בחורה על פי רמת ההרס העצמי שלה. כמה היא מכאיבה לעצמה, כמה היא מורידה מעצמה, כמה זמן היא מקדישה להיעלמות כל סימן לטבע שלה.
לא לא, אל תנהרו אליי עכשיו בגמגומים של "אני עושה את זה בשביל עצמי". אני לא צריכה את התירוצים האלו. אם אתן עושות את זה בשביל עצמכן, כנראה שהמצב באמת גרוע. כנראה שהגענו למצב שהאובססיה הכרונית הזאת באמת שולטת בנו, ועוד נראית כאילו היא "טבעית". אם זה מה שעושה לכן טוב מבפנים, אם כך אתן מרגישות יפות, אז יש כאן משהו שאני לא מבינה. אז אולי ניגש לטענות שאני שומעת ומשמיעה בשיחות על כך.
הראשונה בשביל עצמי": אם זה בשביל עצמך, למה את מגדירה את מי שלא הורידה שערות מאבר כלשהו בגופה כ"לא מטופחת", "מוזרה", "שונה" ואף הגדרות גרועות מכך? למה את מעבירה יד בעדינות על רגלה שחברתך ואומרת בקול חמוד ומקסים כזה, "אויש, כמה שאת חלקה וסקסית"? למה את בוחנת את רגלך ואומרת "אני חייבת להוריד שערות". חייבת?! מה זאת אומרת חייבת?! בשביל מי את חייבת? בשביל עצמך? כמו שכבר אמרתי, אני לא קונה את זה. הרי השערות שלנו לא באמת מכוערות. אנחנו פשוט רגילות לראות נשים חלקות. ילדה קטנה, מרגע שנולדה רואה את רגליה, בתי השחי, פניה של אמה בלי שערה אחת, וכך היא רגילה לראות את העולם. המצב הזה מדכא כל אחת מאתנו, מה שגורם לנו לדכא את חברותינו, אחיותינו וגיסותינו. כי אם אני לא יכולה להיראות בציבור בלי שאני חלקה, סלחו לי, כמו ישבנו של תינוק, למה לה מותר?

השניה זה אסתטי": כן? אז אם כך, למה את לא תולשת את הריסים שלך? אם חלק זה יפה, למה את לא משמידה לחלוטין את הגבות שלך? למה אנחנו לא "מטפחות" את עצמנו עד כדי מראה של מומינים כאלו? לבנות וחלקות, בלי שום זיכרון ליצורים שפעם היינו.

והאחרונה זה פשוט יותר יפה": אני יכולה להבין בחורה שמטפחת את שערה כי כיף לה לראות אותו שופע ואוורירי. אני יכולה להבין מישהי שמורחת אודם כדי להבליט את הנשיות של אודם השפתיים. אני יכולה להבין אחת שמתבשמת, כי נעים להריח ריח מתוק ופרחוני. כל אלה הן פעולות של טיפוח עצמי, אם כי גם הן יכולות לעמוד לוויכוח. אבל מה טוב, נעים, נחמד או יפה בגוף חסר שער? השאלה הזו מקבילה לשאלה למה רזה זה טוב יותר ועוד מגוון שאלות שהתשובה עליהן איננה ברורה.
אלו חוקים שהחברה מכתיבה והחברה אוכפת. לעיתים, הדבר גובל באובססיה. כן, אני לא רואה ברצון להעלים משהו מהגוף, גם אם אינו עושה נזק ברור, כמשהו בריא ( שלא כמו אנורקסיה שהיא מזיקה). אני לא מגזימה, חברות. המחלה הזאת, שכולנו לוקות בה, היא משהו שבין מזוכיזם לסדיזם, שעוד לא מצאו לה שם, הנעה בין לא להפסיק להתעסק בצלחת של השכנה ובין להמשיך ולהרוס את הצלחת של עצמך.
מחלת גריעת הגוף, מחלת "כמה שפחות טוב יותר ", גרועה בדיוק כמו מגוון הפרעות נפשיות אחרות, בשל כך שגידולים שלה מזיקים, יותר או פחות, ונמצאים בכל אחת (ואחד) מאתנו. מחלה זו סמויה ונסתרת. מעטות הנשים שיסכימו איתי שהיא מחלה של ממש, כי היא נראית לנו בסדר.

אולי איראה בעיניכן כיפת-נפש אבל אני חולה במחלה זו בדיוק כמוכן. התחלתי להוריד שערות מהגוף בגלל החֶבְרָה, ואני ממשיכה במנהג הזה (עם או בלי לשים לב ולפעמים אני באמת לא שמה לב) בגלל החברה. אותה החברה שבוחנת אותי בפינצטה,
אותה החברה שמעירה לי כשאני לא מעוצבת בדיוק כפי שהיא רוצה, אותה החברה שהרגילה אותי לראות את עצמי ואת העולם בצורה זו, מעוותת ככל שתהיה, אותה החברה שקוראת בפליאה, "את לא עושה שעווה?!", אותה החברה, שכולנו, וגם אני, כל כך רוצים להיות חלק ממנה. למרות שאני משקיעה בזה עשירית מהזמן והמאמץ שרובכן משקיעות בזה, אני לא מכחישה את העובדה שהווירוס לא פסח עליי, הוא פשוט פחות הרסני. בקיצור, מדובר כאן בדיכוי נשים על ידי נשים, כי אם גברים לא מדכאים אותנו, אנחנו חייבות לדכא את עצמנו! נכון?

בנות יקרות, חברותיי לכיתה, לחוג, לשיחה ולספסל האוטובוס. אני לא אומרת לכן להפסיק לעשות דברים שעושים לכן טוב, אני לא אומרת שאתן מרושעות, אתן לא צריכות להתגורר עכשיו במנזר בשביל לכפר על שום חטא, אני אפילו לא אומרת לכן להפסיק להתייפות ולהתגנדר. אני פשוט קוראת אליכן באמירה מאוד ברורה: אל תתביישו בעצמכן. אל תתביישו ללכת ברחוב עם חצאית כשאתן לא חלקות לחלוטין, אל תתביישו ללכת עם בגד ים בלי שייסרתן את עצמכן במריטת כל זכר לשערה, אל תכעסו על עצמכן כשכבר עברו שבועיים ועוד לא "הורדתן". הגוף שלכן יפה, תאהבו אותו. אין אף אחת שצריכה להתבייש ולהסתיר. אך כל אלו לא יעבדו אם לא תמלאו גם את התפקיד ההפוך: אל תשפטו את חברותיכן, אל תתנו הרגשה זו לזו שאתן לא בסדר מאיזושהי סיבה חיצונית. אני אומרת לכן באחריות היופי הכי שובה הוא כשאתן מרגישות יפות, ולא כשאתן מכאיבות לעצמכן כדי להתיישר לפי קווי היופי שהכתיבו לנו.

שיהיה לכולנו קיץ שמח,
עמית

הסירי דאגה מעל רגלך, freeimages

– "– "– "– – –

הסירי דאגה מעל רגלך, freeimages
עמית שילה عاميت شيلا:

בת 15 מכפר ורדים, יוצרת וצורכת כתיבה, יוזמת ועוברת שינויים.


עוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

תגובה לעמית שילה

אני מורידה שערות בשביל עצמי,אני מרגישה יפה כשאני חלקה ואני בוחרת גם מאיפה להוריד,איך להוריד ומתי להוריד. אם זה קיץ ואני בבגד ים, אני אגלח את השערות המיותרות.גילוח זה לא כואב וזה מהיר.אם אני נפגשת עם החבר, אני אוריד שערות. אם אני לא חושפת איבר מסוים,אז לדעתי אין צורך להוריד ממנו שיערות, כי ממילא אני לא חושפת את האיבר הזה בציבור. כמו כן ישנם איברים אינטימיים, שמהם מורידים שיער והיחידים שרואים אותם הם אנחנו,בעלי האיבר ובני זוגינו,אם יש. לדעתי, איברים אינטימיים הם לא כמו שאר האיברים ומי שלא רוצה להוריד משם שערות,לא חייבת.זה לשיקולה האישי. כנ"ל לגבי גברים. אתם ואתן לא חייבים להיות חלקים למטה,אם לדעתכם זה לא יפה ורצוי שתחשבו האם באמת זה יפה לדעתכם או שזה יפה,כי החברה טוענת כך.
אני חושבת שמי שלא מורידה שערות,מסתכנת,כי כמו שאמרת, החברה אוכפת את החוקים שלה ובחורה שמראה לסביבה שהיא לא הורידה שערות מגופה,עלולה לסבול מסנקציות חברתיות. לי,אישית,לא איכפת אם מישהי לא הורידה שערות.
ישנם בנים שגם מורידים שערות מאזורים כמו החזה, הבטן, הגב, הכתפיים, המפשעות,אבל כנראה שהם מיעוט וכוללים בעיקר דוגמנים ושחיינים.
אני אוהבת את הגוף שלי ולא איכפת לי מה יגידו האחרים עליו.כבר לא איכפת.

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם