העצמה ותעסוקה לנשים בעראבה - במלאכות מסורתיות

נושא

נשים מהכפר הערבי עראבה בגליל פועלות למען שינוי חברתי. נאזירה, נאבילה, סוהיר, אנג'ליקה, לאמיה ורבות אחרות הינן פעילות מסורות ב"עפנאן אל-גליל" עמותה של נשים ומשפחות.

היה זה לפני כשלוש שנים שנשים מקומיות יחד איתי, מהגרת גרמניה שגרה בכפר מזה שנים רבות, הקמנו עמותה בשם "עפנאן אל-גליל". איך זה קרה? כמו שאומרים "אהבה יכולה להזיז הרים", היא יכולה גם להזיז אנשים! במקרה שלי זה אמר שהחלטתי לגור עם משפחתי בעראבה, כפר הולדתו של בעלי, ג'מיל. לבוא לישראל לקהילה ערבית, עם שלושה ילדים, היה אתגר גדול עבורי ולא כולם בבית ממנו באתי הבינו את הכיוון החדש שהחלטתי לתת לחיי, שכן משמעותו הייתה שינוי מוחלט בתרבות, בהתנהגות, במוסר, בסביבה, ביחסי המשפחה, ביחס לתפקידי המגדר ובהרבה יותר (מערב שהולך מזרחה). אבל קבלת פנים חמה והתערות טבעית לתוך המשפחה, מבלי להכריח אותי בדבר כלשהו ותוך קבלה שלי בסגנוני האחר, הקלו עלי להרגיש טוב.

אלא שעלי להודות בחסר: בעוד שנשים כאן מוצאות סביבה חברתית תומכת בתוך משפחתן הפרטית (או השבטית), הן מיוצגות מעט באופן יחסי במרחב הציבורי. לי, שנהגתי לעבוד כמחנכת חברתית במרכזי נשים ומשפחה, מוסדות כאלה לא היו בנמצא בעראבה. התמזל מזלי להצטרף לפני מספר שנים לקבוצה של העצמה לנשים, יוזמה של ארגון נשים. כאן התחיל הכל - פיתחנו סולידריות רבה וחלמנו ליצור מרחב ציבורי משלנו, מקום בו נוכל לדאוג לצרכינו בעצמנו, ללמוד, לתקשר ולהתפתח. השתמשתי בניסיון המועט שהיה לי בגיוס משאבים וזכינו להצלחה כזו שיכולנו לשכנע כמה מתומכינו לעזור לנו בפתיחה של מרכז כזה ובמימוש של הפרויקטים שלנו.

לאחר שלוש שנים, אנו יכולות לומר בגאווה שהשגנו הרבה: יחד עם צוות קטן של נשים מקומיות וכמה מתנדבים אנו מספקות קורסי הכשרה בהעצמה ומנהיגות לנשים ערביות, חינוך ובניית מודעות בנושאים חברתיים, בריאות, פסיכולוגיה, קבוצות תמיכה ופאנלים של דיון. אנו מציעות פעילויות באויר הפתוח וסיורי שטח חינוכיים. אנו עובדות בשיתוף מרושת חברתית עם קבוצות נשים באזור. המפגשים הבינ-דתיים, ובינ-תרבותיים (לנוער) וחילופי המשלחות, נסיעות של תלמידי תיכון מהכפר לגרמניה וביקורי גומלין מגרמניה בכפר בכל שנה, הם חידושים שהכנסנו אנו.

פרויקט המורשת והתיירות

יוזמה זו היא משהו מיוחד: לפני כשנתיים, נפגשה הקבוצה שלנו עם אלה יונגמן, אשה בעלת שאיפות גדולות ועם רקע בפרויקטים חברתיים של אומנות ועבודות יד. היא זרעה בינינו את זרעי המודעות לחשיבות של שימור המורשת הערבית ועזרה לנו להחיות את עבודות היד המסורתיות לנשים. התמזל מזלנו למצוא בית אבן ערבי עתיק שנראה מרשים ביותר לאחר השיפוצים ומספק אוירה מיוחדת למבקרים. בית זה משמש כיום כמקום מפגש בין אנשים בעלי רקע אתני, דתי ותרבותי שונה מעראבה, אך גם עבור קבוצות רבות מישראל ומחוצה לה.

כאן ניתן למצוא היבטים רבים של החיים והמנהגים הערביים המסורתיים: מאכלים טעימים, מלבושים ואביזרי קישוט רקומים (גם למכירה), פריטים עתיקים הן ביתיים והן אדריכליים, מספרי סיפורים, שירה, ריקוד, תצוגות של תמונות ועוד. אנו מקבלים בברכה ובחום כל אדם המתעניין בכפר שלנו, עראבה, בפרויקט שלנו ובנו. אנו מספרות בשמחה ומקיימות דיונים עם אורחינו. החזון שלנו הוא של סובלנות, חברה פתוחה עם שיוויון הזדמנויות וקבלה והבנה הדדיות, שכן חברה רב-תרבותית יכולה להעשיר ולקדם את כולנו.

arabe_afnanelgalil_ella_yungman2.JPG
צילום: אלה יונגמן

arabe_afnanelgalil_ella_yungman2.JPG
צילום: אלה יונגמן
תיוג
ישובים
אנגליקה מאדי انجليكا مادي:

תושבת עראבה, מנהלת עמותת עפנאן אלג'ליל הפועלת במקום


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם