עשור לאירועי אוקטובר - אירוע בנצרת ועצומה

נושא

יובל דרייר שילה היה בן 16 באוקטובר 2000. בשבת, 2.10 הוא ישתתף באירוע יהודי-ערבי משותף, בניסיון למצוא דרכים לחשוב וללמוד יחד, ולהתחייב, בעשייה, לעתיד אחר, שוויוני ומשותף

 אני לא יודע אם שמתם לב, אבל עברו 10 שנים מאז אוקטובר 2000. אני הייתי אז בן 16, בתחילת כיתה י"א. הייתי נאיבי אז אפילו יותר מהיום, ועד אוקטובר חשבתי שהמציאות הולכת בכיוון הנכון. חודש אחר כך השתתפתי במפגש קשה ומורכב עם קבוצת נערים ונערות פלסטינים מאחד הכפרים בגליל. הם סיפרו לנו על חברם ללימודים שנהרג. על קרובי משפחה שנפצעו. המחנך שלהם, שהשתתף גם הוא בפגישה, סיפר על חוויותיו מיום האדמה, שנת 76'.

גיליתי אז שבמקום שבו הלב שלנו, בני הנוער היהודים מהגליל, היה מלא בפחד ובלבול (והיו לנו סיבות לפחד), לבם שלהם היה מלא תחושת אבל, כעס, ועלבון קשות פי כמה. במידה רבה הם לא הצליחו להבין מדוע אנחנו מפוחדים - הרי חברינו לא נהרגו ונפצעו כמו חבריהם. בסך הכל ראינו כמה אבנים נזרקות. זו היתה אולי החוויה הראשונה בחיי שבה הבנתי משהו מהעומק של אי-השוויון בחברה שלנו, ואת הקושי ליצור חיבור אמיתי בין יהודים וערבים.

אני חושב שגם הם, בני הנוער הערבים, האמינו כמוני עד אז שהדברים יסתדרו מעצמם. שההסכם עם הפלסטינים מעבר לפינה והשוויון והדמוקרטיה בישראל רק יתחזקו מיום ליום. אני מניח שמאז אוקטובר ההוא חלק מהם הפסיקו להאמין שאפשר בכלל לשנות את המציאות בה אנחנו חיים. אני יודע שיש רבים אחרים שלא וויתרו, דווקא מאז אוקטובר, על התקווה ועל המאבק, ואני אחד מהם.

גם השנה יצוין יום השנה לאירועי אוקטובר. אבל השנה בחרנו לציין את האירוע אחרת. לא רק יום אבל ומחאה של הציבור הערבי - כפי שיתקיים באירוע המרכזי של וועדת המעקב בכפר כנא ובאירועים רבים נוספים, אלא גם אירוע יהודי-ערבי משותף, הזדמנות לכל מי שהדמוקרטיה חשובה לו לצאת החוצה ולהתאחד.

האירוע יתקיים בנצרת ביום שבת, 2/10/10, בעוד קצת יותר משבוע. יהיו שם דיונים, מופעים, סיורים וגם קצת עבודה משותפת - שייצא משהו מכל הסיפור. שותפים לארגון אנשים מכל הקשת השמאלית - תוצאה של מאמץ לחפש ולחזק את מה שמאחד אותנו.

חשוב לי שכל אחת ואחד מכם תהיו שם. יהיו הסעות לכולם. מבטיח.

פתחנו, איך לא, גם אתר וגם דף בפייסבוק, וגם אירוע. שלא תוכלו להגיד שאין לכם פרטים או משהו.
באתר תוכלו למצוא גם עצומה שעליה חתמו כבר יותר מ-300 אנשים, ואני ממליץ לכולם לחתום גם.

להתראות בנצרת!

oct2000.jpg

oct2000.jpg
יובל דרייר שילה يوقال دراير شيلا:

סטודנט באוניברסיטה העברית ופעיל בתנועת הסטודנטים היהודית-ערבית "קמפוס לכולנו". במקור תושב כפר-ורדים


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם