יסמין פנחסי - דולה

דולה ומדריכת הכנה ללידה, מרכז נהרה כרמיאל מוזמנות/ים לבקר באתר האינטרנט www.nehara.org.il ליצור קשר בכל שאלה בדוא"ל: yasmin@nehara.net או בטלפון 077-2121297, 0524-580877.

כל הבלוגים كل المدونات

לידה נרתיקית לאחר קיסרי 27.6.10

היא חייכה חיוך גדול, הביטה אלינו ושאלה בקול מנצח: "אתם מוכנים?". רגע לאחר מכן נולד בנם השני והפעם בדרך לה ייחלה מאז הלידה הקיסרית של בנם הראשון.

לידה נרתיקית לאחר קיסרי (לנל"ק או vbac) היא אחת הלידות המרגשות ביותר. תחושת ההצלחה מסחררת. בעבר היה נהוג לשלוח לניתוח קיסרי חוזר כל יולדת שכבר עברה קיסרי בעבר. היום המצב שונה וניתן ללדת לידה נרתיקית גם לאחר קיסרי. הדבר תלוי בסיבה שבגללה היה ניתוח קיסרי בעבר. סיבות רבות הן ספציפיות ללידה הקודמת ולא מחייבות ניתוח חוזר, כמו מצג העובר, סיבה בריאותית של האם שאינה קיימת בהריון הנוכחי, מצב העובר. סיבות אחרות דורשות בירור, כגון: לידה שלא התקדמה או מבנה האגן של האם. יש לברר את הסיבה לניתוח ולבחון האם הלידה הנוכחית יכולה להיות לידה נרתיקית. במידה והתשובה היא :כן! כדאי לחפש אחר בית חולים אשר מעודד ומציג אחוזי הצלחה יפים בלידות לנל"ק.

חשוב לזכור שכל הריון ולידה הם כמו דף חדש שנפתח ומאפשר חוויה אחרת. הרבה פעמים אנחנו חושבים ופועלים על בסיס הזכור לנו מהלידה הקודמת. אך בלידה הבאה הכל יכול להיות כל כך שונה.

הרצון והאמונה בהצלחת הלידה הכרחיים ומשמעותיים. מאד קשה לעבור שעות של צירים כאשר האפשרות "הנוחה" של ניתוח קיסרי כל כך קרובה וזמינה. התמיכה של המלווים והצוות הרפואי חשובה. "הצלחתי כי הרגשתי שהינו צוות: בן זוגי שכאילו הפך לחלק בלתי נפרד ממני. הדולה שהקלה על הכאבים והנחתה אותי לעבודה עם הגוף. הגוף שלי שתרגול היוגה תרם לחוזקו, גמישותו וקלילות התנועה. המיילדות שהיו לגמרי איתי, מאמינות בי ולא נותנות לי לוותר". קשה לדעת מי יהיה הצוות הרפואי ולכן הכנה טובה של הזוג ללידה וליווי מקצועי של דולה יכול מאד לעזור.

יחד עם זאת, וזה החלק הקשה בכל הסיפור, יש להגיע גמישים ולזכור שיש סיכונים מסוימים ללידה נרתיקית לאחר קיסרי. המרכזי מביניהם הוא שצלקת הרחם תיפתח בעת הלידה. בלידות לנל"ק מקפידים יותר על ניטור דופק העובר ובדיקת מצב האם. כמו כן, לא נוטים לחרוג מלוח הזמנים שנקבע ע"י בית החולים לכל שלב בלידה ונמנעים משימוש בזירוז כימי. בהגעה לבית החולים מחתימים את היולדת על מסמך בו מפורטים כל הסיכונים בלידת לנל"ק. כדאי להתכונן ואף לקרוא את המסמך לפני כן כדי שלא יערער את הביטחון בזמן הלידה.

"חשבתי לעצמי שזה כבר לא משנה לי איך אלד אם בקיסרי או בלידה נרתיקית, העיקר שהתינוק יהיה בריא. רגע לאחר מכן הראש כבר היה בחוץ ... הרגשתי שהייתי צריכה להגיע לנקודה שבה אני מוותרת על הרצונות שלי ומתמסרת למה שיבוא, כשמטרה אחת בראשי - שהתינוק יהיה בריא. ברגע ששחררתי הלידה קרתה מעצמה".

נשים מספרות למה בעצם להתעקש על לידה נרתיקית אחרי קיסרי:

כי זו לידה כמו שדמיינתי ורציתי לעצמי, כי זו הדרך הטבעית ללדת, כי אני רוצה להרגיש את החוויה שנשים מדברות עליה, כי אני רוצה להיות עם התינוק שלי ישר לאחר הלידה, כי לא ממליצים על יותר מ-3 ניתוחים קיסריים ואנחנו שואפים למשפחה גדולה יותר, כי השיקום לאחר קיסרי הוא קשה וכואב יותר, כי אני מפחדת מהניתוח והסיכונים הכרוכים בו.

למרות הרצון והניסיונות ללידה נרתיקית, לעיתים מגיעים לניתוח קיסרי. ועל אף הקושי, אפשר להתחבר לתחושת הכרת התודה על כך שיש לנו תינוק או תינוקת וזו בעצם המתנה הכי גדולה.

מברכת ללידות של תינוקות בריאים

לקריאה נוספת טיפים מעשיים ובחינת האפשרות ל-VBAC:

לנל"ק - אשכר ש. בפורום של תפוז.

איך להכפיל את סיכויי ה- VBAC שלך? - זהר כרמי באתר זהר כבר בדקה.

יסמין

gif.

gif.

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם