תושבי הכפר ערב אל נעים- "הבלתי נראים"

נושא

הסרט "הבלתי נראים", מתאר את מאבקו של פהים, תושב הכפר הבדווי הבלתי מוכר, ערב אל נעים, לקבלת זכויותיהם למים חשמל ובתי קבע,

 
מאבק הנמשך לאורך 12 שנים.
 תושבי הכפר, הנמצא בסמוך לכרמיאל, משרתים בצה"ל, ממלאים את חובם למדינה שממשיכה להתעלם, כל זאת לאחר שבשנת 1999 הכריז רה"מ בנימין נתניהו, שהכפר מוכרז ככפר שווה זכויות במדינת ישראל. 10 שנים עברו והמצב בכפר לא השתנה, רק לאחרונה אושרו תוכניות המתאר ומתחילה עבודת תכנון פרטנית יותר והתושבים ממשיכים לסבול מקור ורטיבות בפחוניהם העלובים.
תושבי הכפר חיים במקום עוד מזמן התורכים, בעבר היו להם בתי אבן , אותם הרס צה"ל בשנות ה-60 כחלק ממדיניות ייהוד הגליל. ומאז הם שם, 60 שנה, לאף אחד זה לא מזיז, העיקר שיסכנו את חייהם למען המדינה כגששים וישתקו.
חורף קשה במיוחד עובר הלילה על תושבי הכפר הבדווי, ערב אל נעים. גשמים עזים שירדו הציפו מספר רב של פחונים, יושביהם, נשים זקנים וילדים שנאלצו לעזוב במהלך הלילה ולמצוא מחסה מהשיטפון בפחונים של שכניהם. הקור העז והרוחות הסוערות גרמו להרס רב בכפר, שמחכה מזה 10 שנים לבנייתו מחדש. אבל סחבת בין גורמי התכנון ומשרדי הממשלה השאירו אותם בתנאים בלתי אנושיים.

סיפור קטן מתקופת מלחמת לבנון השנייה בה שהיתי בכפר במשך מספר ימים : כשהחלו הסירנות להישמע לא ידעו התושבים מה לעשות , הכפר וילדיו היו בהיסטריה, לא היה להם לאן לברוח. הקטיושות זעזעו את כל האזור, בכרמיאל השכנה נפגעו עשרות בניינים. פחוני הכפר כמובן שלא יכלו להגן על האנשים, ואז החלה מנוסת תושבים אל מערות אשר נמצאות בוואדי הסמוך , שם הסתתרנו במשך 3 ימים, איש מגורמי הביטחון לא טרח לבוא ולהסביר להם מה לעשות, כך הם העבירו את הימים מצפים לנס.
פנייתי לשרת החינוך דאז ,יולי תמיר הניבה תוצאות - ממ"ד 1  לכל הכפר (זהו ממ"ד שיכול להכיל כ 8 אנשים ). אין גבול לציניות . ראש המועצה האזורית משגב דאז, אמר לי שאין לו זמן כרגע לטפל בבדווים "שלי", ושכל התושבים במועצה נמלטו מהאזור. לתושבי ערב אל נעים  לא היה לאן להימלט , בטוח שלא היה להם כסף למלון בדרום, הם נשארו שם עד סוף המלחמה מתפללים שלא יקרה אסון.

באותם ימים ממש , שרתו 3 חיילי גולני תושבי הכפר את מדינת ישראל, סיכנו את חייהם בלבנון,כשחזרו מהמלחמה ,לכפרם נטול החשמל ,נכנסו לשטוף את עצמם מזוהמת המלחמה,אחד מהם התרחץ במים הקפואים וזעק , למה אין לי מים חמים ??...למה לא מגיע לי להתרחץ.
 
גם אנו שיושבים עכשיו בבתינו המחוממים, ילדינו מוגנים יכולים לעזור לאנשי הכפר שזקוקים עכשיו לתמיכה. אם לא אנחנו אין להם אף אחד שיעזור. שמיכות, תנורים, בגדים חמים וביקורי תמיכה יתקבלו.

לצפייה בקטעים מתוך הסרט :" הבלתי נראים "
 
 
הכפר ערב אל נעים, עדיין בפחונים בלי חשמל ומים זורמים

הכפר ערב אל נעים, עדיין בפחונים בלי חשמל ומים זורמים
ישובים
גיל קרני جيل كارني:

עוסק בבימוי והפקת סרטים דוקומנאריים ,בד"כ פוליטיים וחברתיים. בין סרטיו:סאז, מים סוערים, בהבה הכבשה והבלתי נראים. סרטים אלה הוקרנו בתחנות טלוויזיה ופסטיבלים בארץ ובעולם.www.gilkarni.com


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם