כל הבלוגים كل المدونات

שפע בחינם 11.12.09

לפעמים זה קורה לי, אני שומעת איזה משפט שתופס את דעתי ומהדהד בי עוד זמן רב אחרי שנאמר. אחד כזה שדבק בי הוא:
"את הדברים הטובים בחיים- מקבלים בחינם". 
 
אני נוהגת לפעמים לשבצו בשיחות בעלות גוון חומרי במיוחד, בכדי להכניס את הדברים קצת לפרופורציה, ולהזכיר למי ששוכח, שמטרת חיינו ופשר קיומנו הוא אינו על מנת לעשות כסף או לזכות במעמד. 
 
ואכן, לפני זמן מה, הייתי נוכחת בשיחה של שתי בריות, תוך כדי שהם ממלאים לא אחר מאשר - טופס לוטו. חיכיתי לשעת הכושר, וברגע השיא הפגזתי במשפט הכול כך נכון הזה. שניהם הנהנו בהסכמה, ואחד מהם אמר "זה נכון, אבל כדי שהדברים יישארו אצלך לעיתים צריך לשלם כסף, ולא מעט". 
 
בשלב זה אתם בטח תוהים לעצמכם מה כבר מגיע בחינם בחיים? ובכן, נתחיל בזה שהחיים עצמם. לי באופן אישי לא זכורה עמדת כרטיסן ברגע הנתון בו עמדתי להיפלט אל עולם גשמי זה. אף אחד לא שם לי חותמת על פרק היד או השחיל קבלה לידיי. פשוט יצאתי מאיפה שכולם יוצאים, קצת יללות, הפכו אותי באוויר כמו כל תינוק אומלל, טפיחות פה ושם, והופ- ברוכה הבאה!
 
משפחתי- הורי, אחיותיי, בני דודים, סבים וסבתות – אף אחד לא עלה לי אפילו אגורה. חברים, דבר שכל כך חשוב לנו בחברה האנושית- לא עולים כסף. אהבה- מבזיקה לה ככה פתאום באיזה יום בהיר, גם אם המצב בעובר ושב קצת פחות בהיר, ויותר נע לכיוון מעונן חלקית עד סוער וערפילי. ובריאות- התמזל המזל לרובינו, ונולדנו בריאים ושלמים, ואנו ממשיכים ויולדים ילדים בריאים, שוב, ללא עלות.
 
הרשימה עוד ארוכה וטרם הזכרנו את החמצן שנמצא על כוכב הלכת הזה שאנו חיים עליו, באחוז המדויק שאנו זקוקים לו כדי לחיות (תשכחו רגע מזיהום האוויר שאנחנו יוצרים).
מקורות המים המתוקים והמלוחים, המזונות, הטעמים הרבים שקיימים בטבע - תבלינים ופירות .וכמובן, מגוון המינים שחי וחולק פה איתנו את האדמה והשמיים. לא ממש מעט הא?
 
אם האדם היה מבין עד כמה הוא חלק מנס שמתרחש פה, הוא לא היה מבזבז את זמנו על מלחמות ואדמות, על אלימות ושנאה, על צבירת רכוש וממון.
 
אבל מצב אוטופי זה רחוק מלהתגשם במלואו, ולכן כמה נעים וטוב, שבינתיים, עד שההארה תגיע, צצים להם ארגונים (לא מעטים) ששמים להם למטרה להחזיר לתודעתנו את הדברים החשובים באמת. לא אתחיל למנותם כי אין פה מקום לכולם ובטוח שאשכח כמה.
אבל כן אזכיר ארגון אחד חביב, אליו נרשמתי דרך אתר האינטרנט שלהם. האתר נקרא "אגורה", שם פשוט למעשים פשוטים. האתר מאפשר לאנשים להעביר הלאה מוצרים שונים שאין להם יותר שימוש בהם ועם זאת חבל לזרוק אותם לפח. גם כי יש להם איזה ערך, גם כי הם לא מקולקלים לגמרי, וגם כי אולי מישהו בדיוק צריך משהו כזה! ביגוד, ספרים, מכשירי חשמל, ריהוט, מחשבים, מוצרים לתינוקות, אופניים, חיות, טקסטיל, ואפילו סיוע חברתי.
כמו שוק פשפשים, רק בחינם. מידת הפגימות של המוצרים מפורסמת שם, ונעה מחפצים במצב חדיש למדי, ועד כאלו שלמעשה אותו אחד שמפרסם אותם כנראה מחפש רק מישהו שיבוא ויהיה הסבל שלו ליום אחד, ויוציא מביתו את המזגן שהוא מוסר – אכן בחינם, אבל בלי גז, עם כבל קרוע , נזילת מים ועם מיקום לא אחר מאשר בקומה חמישית בלי מעלית.
 
מכיוון שהעולם שלנו נמצא כל רגע וכל שנייה בעיצומו של ייצור בלתי פוסק, שיוצר רק עוד עומס ועוד עודפים בלתי נדלים (ולא עבור מקומות שבאמת זקוקים להם כגון מדינות מתפתחות למיניהן) , יש ערך רב לרשתות חברתיות המתבססות על סחר חליפין.
 
הארגון מאפשר לכולנו להיות חלק מחזון בעל השלכות על הכלכלה, החברה והסביבה בישראל. ובענייני משפטי מפתח -
משפט נוסף שאמר מהאטמה גנדי, ומהדהד בי גם הוא:
"אם אתה רוצה לעשות שינוי בעולם, חיה את השינוי".

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם