תרגום לערבית الترجمة للعربية

ברא-שית (??) בקעת בית-הכרם, ריאליטי הורס...

נושא

"הביוב והפסולת בבקעת בית-הכרם הפכו לאחרונה לנושא המדובר ביותר באיזור הגליל, אך ההדים, כמו אבן הנזרקת למים ו'עושה גלים', הגיעו אפילו עד מסדרונות הכנסת.", אורנית מנהלת עמותת סביבה מדווחת על הנעשה בשטח ומזמינה אתכם להצטרף

קצת רקע:
העיר "אל שגור" הוקמה כאיחוד של 3 כפרים: מג'ד-אל-כרום, בענה ודיר-אל-אסד, באיזור שמורת-טבע יפהפיה, נחל בית-הכרם. פנינה גלילית ירוקה ופסטורלית. מפגעים סביבתיים חוצים גבולות מוניציפליים והופכים לבעיה של כלל תושבי האיזור. בעיית הביוב של הכפרים מטרידה כאחד הן את תושבי הכפרים הערבים, הן את התושבים בישובי משגב השכנים כבר למעלה מעשור, ואף הצליחה לאחד 8 אירגוני סביבה מקומיים וארציים, שהקימו קואליציה וניסו בכל דרך אפשרית להוביל שינוי.

כולם היו פה כל שרי איכות הסביבה והגנת הסביבה, שהתחלפו במהלך העשור האחרון (בקצב ממוצע של שנתיים למשרה), חברי ועדת-הפנים למפגעים סביבתיים, שרים נוספים, מנכ"לים של משרדי ממשלה רבים, עיתונאים, כל מי שהיה מוכן להקשיב או שתפקידו חייב אותו לעשות כן...ניסינו לקדם תהליך של הקמת תאגיד מים וביוב, ואף הובלנו פעילות סביבתית בבתי-הספר בכפרים. כל זה לא הספיק לצערנו, והפתרון לא נראה באופק.

עיריית "אל שגור" כשלה בניהול העיר ולאחרונה גם קרסה סופית, ניהולית וכלכלית. משרד הפנים התערב ומינה לעיר ראש-עיר מטעמו. הלה התפטר לאחר חצי שנה. מר פאיז חנא מונה במקומו עד הבחירות בחודש הבא, שיחזירו את המצב לקדמותו, כלומר יפצלו שוב את העיר לשלושה כפרים נפרדים המנוהלים בשלוש רשויות מקומיות נפרדות. בינתיים קיבל ראש העיר הממונה תקציב מהמדינה, והתחיל לטפל בבעיות הרבות ובמפגעים הסביבתיים הקשים, היוצרים בעיות תברואה קשות ביותר בשל הצטברות פסולת ושריפתה, ובשל זרימה חופשית של הביוב בכפרים ומחוצה להם.

לעיריית "אל שגור" חובות המסתכמים במיליונים רבים של שקלים; בשל חובותיה לקבלנים לא מתבצע פינוי מסודר של פסולת, והזבל הנערם מועבר בצורה פיראטית לשטחים הפתוחים שבסמוך לכפרים ומועלה באש. פגרי בעלי-חיים, צמיגים, פסולת בניה, פסולת תעשייתית, פסולת ביתית וחומרים מסוכנים כל אלה יחד מועלים באש, ויוצרים מפגעים של עשן סמיך ורעיל וצחנה קשה. באתרי הפסולת המאולתרים הללו מסתובבות חולדות, ומכה קשה של זבובים ויתושים הופכת אותם לפצצה מתקתקת של מחלות זיהומיות ש"רק ממתינות להזדמנות" להפוך למגיפות שיסכנו את תושבי כל האיזור.

בנוסף, מערכת הביוב של שלושת הכפרים אינה מותאמת לצריכה של שנות האלפיים, אינה מוסדרת כראוי, מוזנחת מזה שנים ובעצם אינה מתפקדת. התוצאה: שפכים גולמיים זורמים באופן חופשי בבקעת בית-הכרם, ושוב צחנה קשה, יתושים וזבובים, זיהום הקרקע ומי-התהום, וההמשך ידוע... אז מה עושים? איך מתמודדים עם הבעיה הקשה הזו? מעבר לכל מה שכבר עשינו:

  • אנו משתפים פעולה עם ארגונים סביבתיים אחרים ועם ברוך קומפנו, מנהל מחלקת איכות הסביבה במועצה האיזורית משגב, בתקוה שהקשרים והיכולות של כל הגופים הללו, יוכלו יחד לקדם את פתרון הנושא.
  • נפגשנו עם השר החדש להגנת הסביבה, מר גלעד ארדן, שסייר בשטח יחד עם מנהלת מחוז הצפון של המשרד, הגב' דורית זיס. הצגנו בפניו את הבעיה ואת הפתרונות שלדעתנו הם האופטימליים, וביקשנו את התערבותו הנמרצת;
  • עמותת "אדם טבע ודין" מסייעת בקידום ההליך המשפטי, תהליך הנמצא כעת בעיצומו;
  • פנינו לכל משרד ממשלתי ולכל שר פנוי, עם ובלי תיק (וכיום ישנם לא מעטים כאלה בממשלה), לחברי כנסת אכפתיים, ולחברי השדולה הסביבתית;
  • ח"כ איתן כבל הוציא שאילתה לשר הפנים ולשר להגנת הסביבה בשמנו;
  • הפעלנו את העיתונות הארצית (בשיתוף עם המועצה), וכתבות מאת צפריר רינת (בעיתון "הארץ") ומאת אביב לביא (בעיתון "מעריב") פורסמו בשבוע החולף;
  • ביום שישי ה-24 ליולי סייר במקום ח"כ דב חנין שהיה יו"ר השדולה הסביבתית בכנסת הקודמת, וכעת משמש כחבר בשדולה. חה"כ חנין התרשם עמוקות מהפגיעה הקשה באיכות החיים והבטיח לפעול לקידום הפתרון לבעיה.
  • ביום שלישי ה-28 ליולי התקיים בכנסת, בהזמנת ראש המועצה מר רון שני, דיון בועדת הפנים למפגעים סביבתיים. אנו, נציגי עמותת הסביבה, כמו גם נציגי אירגונים סביבתיים נוספים, הגענו לישיבה בכדי לסייע ולתמוך בעמדת ראש המועצה. (*ראו קישור)
  • ביום רביעי ה-29 ליולי התקיים מפגש עם ראש הרשות לפיתוח הגליל, בתקווה שנקבל את תמיכת הרשות ואת סיועה. במצבו הנוכחי של האזור, לא ניתן בכלל לדבר על פיתוח תיירות או על קליטה נוספת והגדלת הישובים הסובלים כיום.

הבעיה מורכבת ונוצרה מהזנחה מנהלתית של שנים. נדרשת השקעה רבה מצד המדינה ברמת הפתרונות הפוליטיים והניהוליים, ברמת התכנון והביצוע המקצועיים, וברמת היצירתיות והאסרטיביות של הפעילים בשטח.

דרוש פתרון יסודי, מהשורש (את המונח שבכותרת כתבה זו ברא-שית הגתה אידית שדה מגילון), אך דרוש כנראה גם מאבק ציבורי, משום שרק לחץ ציבורי כבד מצליח לגרום לגלגלים החלודים של הדמוקרטיה בארץ לזוז ולפעול. דוגמאות למאבקים ציבוריים מוצלחים במשגב לא חסרות.

אנו מבקשים לנצל הזדמנות זו כדי להעיר את תושבי משגב שעדיין "רדומים" ואינם מודעים לחשיבות פעילותה של עמותת הסביבה. בעיית אל שגור היא רק דוגמה אחת בה פועלת העמותה למען תושבי משגב. בעיות רבות נמנעות מעצם קיומה של העמותה, ובעיות רבות אחרות שקיימות, זקוקות לטיפול. אם הציבור במשגב לא יתגייס לסייע להמשך קיום העמותה, היא עלולה לחדול מלהתקיים כבר השנה. משאביה הכספיים של העמותה מצומצמים בצורה שמסכנת את המשך קיומה. מתוך אלפי תושבים הגרים בישובי משגב, רק מעט יותר מ-300 רשומים כחברים בעמותה, ותורמים לה סכום סימלי כל חודש לצורך ביצוע משימות סביבתיות רבות וחשובות.

המצב הכלכלי הקשה הביא לצמצום גדול בתרומות שהעמותה מצליחה לגייס לצורך פעילותה מקרנות פרטיות. כדי שנוכל להמשיך להילחם במפגעים קיימים ולמנוע מפגעים חדשים, אנו זקוקים לתרומות מאנשים נוספים! תרומה סמלית של 20 ש"ח בחודש בלבד למשפחה, המועברת אלינו דרך מיסי הישוב, יכולה לעשות הבדל משמעותי להמשך חיינו כאן במשגב. עמותת הסביבה היא ארגון ללא מטרות רווח (מלכ"ר), בעלת אישור ניהול תקין.

המעוניינים להצטרף ולתמוך בעמותה, מוזמנים לאשר את הצטרפותם ע"י שליחת הפרטים הבאים ולשלוח זאת אלינו לפקס 04-9999052 או למייל hasviva@hasviva.org.il שם, משפחה, ישוב, ת.ז., טלפון, נייד וכתובת המייל.

ולאשר - ___ אני מאשר קבלת מיילים מהעמותה ___ אני מוכן לתרום סכום של 20 לחודש שייגבו דרך מיסי היישוב. ___ אני מוכן לתרום סכום חד פעמי של 240 לשנת הפעילות 2009-2010. ___ סכום אחר: ____________________________________

תודה לעבד נמארנה, ששלח לנו קישור לכתבה של צבי לביא, מאתר ynet שנכח בדיון בכנסת- http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3753801,00.html

ישובים
אורנית פרקטובניק اورنيت فراكطوبنيك:

תושבת משגב, מנהלת עמותת סביבה


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם