ישראל בן דור

היסטוריון, עוסק בהוראת היסטוריה בבית הספר התיכון בחטיבה העליונה. בעל תואר שלישי מאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שכתבתי עוסקת ב"דימוי האויב הערבי ביישוב היהודי ובמדינת ישראל בין השנים 1947 - 1956" בהנחיית פרופ' יואב גלבר ופרופ' עוז אלמוג. במסגרת תחומי ההוראה: היסטוריה יהודית וכללית, היסטוריה של המזרח התיכון, לימודי ארץ-ישראל. לימדתי כעמית הוראה באוניברסיטת חיפה במשך חמש שנים קורסים בתולדות היישוב היהודי, מדינת ישראל והסכסוך הישראלי-ערבי.עוסק בתיעוד ובכתיבת מחקרים וזכרונות כעוסק מורשה תחת הלוגו: " מחקרים היסטוריים שימושיים".

כל הבלוגים كل المدونات

"זוגיות מורכבת"- מערכת היחסים בין יהודים לערבים בארץ-ישראל

מערכת היחסים בין יהודים לערבים בארץ-ישראל, מראשיתה של ההתיישבות החדשה בשלהי המאה ה- 19, היא כבר בת למעלה מ- 120 שנה. קל להעמיד את היחסים בין העמים על הסכסוך בין שתי הזהויות הלאומיות, המעכיר את חיי שני העמים עד היום. אך לדעתי תהיה בכך החמצה של גוונים רבים, מהם רבי יופי ועניין, שנוצרו בתוך מציאות היסטורית משתנה, דינמית, שהיו בה גם רגעים ושנים של חיים משותפים. במשך פרק זמן ארוך מאוד, כמעט ארבע דורות (עד 1948), חיו שני העמים כשחייהם שלובים זה בזה. הארץ הייתה פסיפס של יישובים- ערים שבמקרים רבים חיו בהן יהודים וערבים זה ליד זה, ונקראו על ידי הבריטים "ערים מעורבות"; יישובים יהודיים; כפרים; מאהלי בדוים ועוד. פסיפס רבגוני זה התקיים עד מלחמת העצמאות. אך גם לאחריה, ככל שהתאושש המיעוט הערבי וההתיישבות היהודית בארץ התרחבה, התחדש הפסיפס היהודי-ערבי המוכר מימי המנדט הבריטי ולמעשה זוהי המציאות שאנו חיים בה במרחב הזה, בגליל. היו שנים קשות ומרות של עימותים אלימים אך היו גם שנים שקטות, שבהן היה שיתוף פעולה ואף שותפות אינטרסים. כך, למשל, אחד הפרקים הפחות מוכרים הוא קיומן של יחידות משותפות ובהן יהודים וערבים שגויסו בארץ-ישראל לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה ואף נלחמו יחד. פועלים יהודים וערבים, שעבדו יחד במפעלים בתקופת המנדט הבריטי, שבתו יחד לשיפור תנאיהם. היו גם יחסי שכנות, חילופי תרבות, למידה וחיקוי, מפגש אינטרסים כלכלי ועוד. הייתה גם אלימות רבה - מאבק לאומי עיקש ועקוב מדם על אדמה ומים, על הגדרה עצמית, על הזכותהמאבק נשא פנים רבות: פרצי אלימות, מלחמת אזרחים (בחצי השנה הראשונה של מלחמת העצמאות), מרי עממי, מלחמות בין צבאות ועוד.

במסגרת המדור בכוונתי להביא לתשומת לב הקוראים את העושר העצום שיצרה מערכת היחסים הזו על כל היבטיה בסוגי מקורות שונים (מחקרים, מאמרים, מסמכים ארכיוניים, עיתונות, ספרי לימוד, קריקטורות, צילום, קולנוע ועוד) ובתחומים שונים (היסטוריה, ספרות, שירה, אומנות, מחזאות, קולנוע ועוד). מכיוון שמדובר במפגש בין תרבויות ועמים שנקלעו לעימות, צמחה מ'ההתנגשות' יצירה עצומה בהיקפה. ראיית ה'אחר' כאויב מצמצמת את דמותו עד שהוא הופך למטרה בלבד. הדרך הארוכה לריפוי העוינות והאויבוּת (ראיית הצד השני כאויב) מצריכה "פתיחת העדשות" לגוונים הרבים הקיימים אצל בני אדם באשר הם. לכל אדם מערכת אמונות ומושגים שעל ברכיה התחנך, אולם עלינו לסגל לעצמנו את היכולת לשמוע ולקרוא דברים גם אם הם מקוממים ואיננו מסכימים להם. הפיתרון הפוליטי נראה כיום רחוק, מעורפל ואולי אף בלתי אפשרי ובכל מקרה הוא בידי המנהיגים משני הצדדים. עלינו להתמודד עם התפיסות השונות, ללמוד, להכיר ולדון בדברים מתוך אמונה שאנחנו ראויים לעתיד טוב יותר.

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם