מרגלית טויטו مرجليت تويتو

חברת קיבוץ עברון, נשואה, אם לשתי בנות, כותבת כאן כדי להגיד – שהשמיים הם הגבול, תנו רק הזדמנות וכל אחד יוכל...

כל הבלוגים كل المدونات

מה את/ה אומר/ת - אני לא מבין/ה

...היה לו בכיס פנקס שבו רשם מילים ששמע מהרועים. היה בא למקומות מפגש כגון מקום מרכזי בכפר או מקורות מים בהם הם התכנסו, יושב איתם ולומד את השפה שלהם – ערבית...

שפה – היא תקשורת בין יצורים חיים - לטוב ולרע, ידידים ואויבים  משתמשים בשפה כלשהי כדי לתקשר – לומר משהו האחד לשני.

בעלי חיים יוצרים תקשורת האחד עם  השני על ידי סימנים מוסכמים שהטבע ייצר כדי ליצור ולשמר את החיים וכך הם מנהלים את חייהם ושורדים אותם. בדרך כלל זאת "שפה" פשוטה של: תיזהר ממני, הייתי כאן, אני שמח או עצוב, אני מפחד וכו'. כל אלה הם לרוב סימנים בסיסיים של הישרדות קיומית גרידא.

בני האדם פיתחו שפה שהיא מעבר לתקשורת הקיומית, יש בה יכולת להביע רגשות, לפתח מחשבות, רעיונות ודמיונות במורכבות יותר גבוהה .

בני האדם בעולם פיתחו מילים - שפות שונות - שפות אלה נוצרו מתוך האקלים והסביבה בה הם חיים. וכך קורה שאדם מארץ אחרת שיבוא לישראל, למשל, יצטרך ללמוד את השפה המדוברת בישראל כדי להבין מה אומרים לו ולהפך, אם אותו אדם  ירצה לומר משהו בשפה שלו, אנשים בישראל לא יבינו מה הוא אומר להם.

אם כבר פתחתי את הנושא אספר כאן סיפור מחיי:

בזמן האחרון נפגשתי פנים  אל פנים עם קושי בתקשורת בין בני עמים שונים.

יש לי מטפלת שהיא מהפיליפינים, היא מטפלת בי כבר שנים ויודעת איך לעזור לי בכל. פיתחנו בינינו משך השנים סוג של שפה מיוחדת לנו.

היא הצטרכה לנסוע הביתה, לפיליפינים, אני חיפשתי מטפלת שתחליף אותה.

אחד הקשיים הגדולים שלי עם מטפלות שהן עובדות זרות היא התקשורת הבנת השפה. זה קשה להיות תלוי באדם שלא מבין מה אתה אומר לו.

בחיפושיי משך כשבועיים הגיעה אלי בחורה צעירה שהיו איתה שני קשיים, קושי אחד היה השפה, איני יודעת אם היא הבינה את השפה – אנגלית (למרות שאמרה שהיא יודעת אנגלית) היא לא הבינה מה אני אומרת, הצטרכה תרגום לשפתה, ודבר שני היה קושי להבין את הדיבור שלי (יש קושי פיזי בדיבור שלי). כך נוצר מצב של אין אונים משני הצדדים.

מחשבותיי על כך מביאות למסקנה שתקשורת  טובה היא אחד הבסיסים החשובים לחיים בין בני האדם.                    

הדבר שיותר מפליא אותי שאפילו אנשים שמדברים באותה שפה, לכאורה, אותם מונחים ואותן מילים, אין הבנה חד משמעית ולפעמים אפילו זה מגיע לאי הבנה מוחלטת.

ילד שרק  הגיע לעולם הזה, אין לו דעה משל עצמו, ההורים שלו או המחנכים בבתי הספר (המנהיגים שלו) משרישים בו תפיסת העולם (שפה) המקובלת ונהירה עליהם. רק בהגיעו לגיל שהוא יכול להיחשף לדעות ולחוקים שונים מאלה שגדל עליהם ולשאול שאלות, רק אז הוא יוכל אולי לגלות דברים אחרים (אם יתאפשר לו מבחינת הסביבה בו הוא גדל), שפות אחרות, תפיסות עולם שונות ויוכל לעצב לו תפיסת עולם משלו.

בכתבי מילים אלה אני נזכרת באבי ז"ל.

סיפרו לי, כשאבי הגיע ארצה בעלייה בלתי לגאלית מרומניה הטילו עליו בקיבוץ להיות שומר שדות.  היה לו סוס, כלב ואקדח, כך היה אמור לשמור על שדות הקיבוץ מפני הרועים הערבים שרעו את צאנם בסביבה פן יעלו עם צאנם על אדמות הקיבוץ וישחיתו את היבולים.

סיפרו לי שתמיד היה לו בכיס פנקס בו היה רושם מילים ששמע מהרועים – היה בא בכוונה למקומות מפגש (כגון מרכזי כפרים או מקורות מים) בהם הם התכנסו, היה יושב איתם ולומד את השפה שלהם – ערבית. 

על ידי לימוד השפה יכול היה גם ללמוד את המנהגים שלהם  ולהתקרב אליהם ולהבין את דרך חשיבתם ותפיסת עולמם וכך רכש את אמונם.   

לאחר זמן היה איש בעל שם בקרב ערביי הסביבה.

אמא שלי סיפרה לי שכעבור שנים, כשנסעו לירושלים, הסתובבו בשוק של העיר העתיקה, רצו לקנות משהו, אבי דיבר את שפתם – ערבית. הרוכלים שאלו אותו מאיפה הוא הגיע – האם מסוריה או מלבנון.

עד היום – חמש שנים לאחר פטירתו – יש עדיין אנשים שמזכירים אותו בקרב הכפרים הערביים בסביבה ולא רק בהם, רוחו עדיין נשארה.

זה היה אבי.

ההתנהגות של אבי והתייחסותו לבני אדם, שנים אחורה, לימדו אותי שבזכות למידת השפה והמנהגים של העמים השונים אפשר להתקרב לבני האדם ולהבין את המניעים להתנהגות זו או אחרת ולאחר ההבנה אפשר לדבר על שינוי בדעות ובחשיבה.

מרגיש לי שאנשים שונאים זה את זה, כי חינכו אותם ואמרו להם להתנהג כך. אנשים אפילו לא עוצרים לרגע כדי לשאול את עצמם. ובמיוחד את המנהיגים שלהם,  למה השנאה הזאת? למה צריך לשנוא? - הם נגררים אחרי מה שאומרים להם לעשות ולא יכולים או לא חושבים שאפשר לשאול, לתהות האם אפשר אחרת...

אני מאמינה שאפשר לגבור על איבה בין העמים השונים רק אם נלמד ונבין כולנו את המניעים של הצד השני – אך עקרון הדדיות צריך להיות עקרון העיקרי פה.

בכותבי דברים אלה גיליתי שמילים ושפה הם כלים מאד חשובים בעולמנו, רק צריך לדעת איך להשתמש בהם למען להצליח לעשות טוב לעולם בכלל ובין בני אדם בפרט.   

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם