תרגום לעברית الترجمة للعبرية

תערוכת צילומים נודדת ומפגשים בתערוכה

معرض صور متنقل ولقاءات في المعرض

נושא

~ שמחים להזמינכם לתערוכת הצילומים 'אזרחים ללא מען' - התישבות בדואית לא מוכרת בגליל
שיתוף פעולה בין הצלמת עדי סגל לאתר "דוגרינט"
ארוע הפתיחה - 28 במרץ בשעה 18:00 באיגוד ערים סחנין

התערוכה מוצגת באיגוד ערים לאיכות הסביבה בסחנין עד 18 באפריל.

ארוע הפתיחה:
יום שלישי 28.3.2017 בשעה 18:00
בארוע ישאו דברים הצלמת עדי סגל, נציג התושבים הבדואים, נציגת עמותת דוגרינט, נציגת איגוד ערים סחנין.
מפגש ושיחה בתערוכה. כיבוד קל ושתיה.
לתיאום הגעה: info@dugrinet.co.il    חדוה ליבנת 054-2203817

סיור בפחיחרה וביקור בתערוכה
יום שישי 31.3.17
 9:00  ביקור בתערוכה
נסיעה לכרמיאל ויציאה לסיור רגלי של 4 ק"מ לפח'יח'רה,  נקודת ישוב לא מוכרת מעל נחל חילזון. סיום הסיור בשעה 13:00
להרשמה – חדוה ליבנת 054-2203817
עלות השתתפות בסיור כולל קפה וכיבוד 60 ₪.
 

רקע
מרבית אזרחי ישראל כמעט ולא מכירים את האוכלוסיה הבדואית בגליל ואת סוגיית ההתיישבות הלא מוסדרת. העובדה שעד היום לא קיים מידע תכנוני ומשפטי מסודר ורשמי אודות אזרחים ואזרחיות אלו מסבירה אולי את הסיבה שגם מקבלי החלטות כדוגמת חברי כנסת וראשי רשויות כמעט ולא מכירים את הסוגייה.

בישראל כיום ישנם כ-300 אלף בדואים, מתוכם כשני שליש חיים בנגב ופחות משליש בגליל. במהלך מאה השנים האחרונות הבדואים עברו במעבר הדרגתי לישיבת קבע, לרב על אדמות פרטיות (מהן עם רישום בטאבו, קושאן תורכי או מסמך אחר) בנקודות שונות בגליל וקיבלו את הכינוי "כפרים לא מוכרים" או "פזורה", חלקם הגדול לפני קום המדינה. בגליל לבדו כ-25 נקודות יישוב בסדר גודל של 20 עד 200 תושבים: חלקן  בתוך ישובים שקיבלו הכרה אך בתיהם נשארו מחוץ לתכנית, חלקן לצד ישובים יהודיים שקמו במהלך השנים וחלקן אפילו בתוך שטח שיפוט של עיר. המצב של כל כפר או נקודת התיישבות שונה כאשר חלק מהתושבים בעלי הקרקע וגרים עליה בבתים לא חוקיים, חלקם מתגוררים על אדמות מדינה ומוגדרים "פולשים" וחלקם גרים על אדמה שהיתה שייכת להם באופן חוקי (לרוב מדובר בקרקע חקלאית), אך במהלך השנים הופקעה מהם ומעמדם השתנה ל"פולשים" - כדוגמת הכפר ראמיה שבתוך כרמיאל.

ואולי הנתון החשוב ביותר לזכור - כולם אזרחים ואזרחיות המדינה, אך רובם חיים ללא תשתיות כבישים, חשמל ומים וללא שרותים בסיסיים כמו שרותי בריאות, חינוך, פינוי אשפה, הסעות תלמידים ועוד.

בתוך החברה הערבית וביחס לחוסר השוויון הכללי במדינה, הבדואים הם קבוצה שסבלה רבות מגזענות ומאפליה. במציאות הטעונה ממילא של בעיית הקרקעות בגליל, לאחר שנים של הפקעות ופיתוח מואץ - לאחר שנים של מדיניות מפלה, או לחילופין חוסר במדיניות והתעלמות הרשויות - במציאות כזאת חשוב לדעתנו להתייחס לנושא ולא להמתין להחרפת המצב.

על התערוכה

התערוכה כוללת  22 תמונות  מביקורים  ב -8 מהמקומות הלא מוכרים בגליל  שצולמו במהלך 2016. לכל תמונה טקסט בערבית ועברית המציג את המקום ו/או את הסיפור האישי של המצולם. בנוסף, בתערוכה דף מידע הנותן רקע על ההתיישבות הלא מוכרת בגליל ומפה המציגה לראשונה את הכפרים על מפת הגליל במיקומם המדוייק יחד עם נתונים על גודל האוכלוסייה החיה בכל כפר שנערכה בשיתוף עמותת "במקום".

במהלך השנה תנדוד התערוכה בין יעדים שונים ברחבי הארץ ותהיה פתוחה לציבור ללא תשלום. בנוסף, בכל מקום אשר תציג יתקיימו  ארועים שונים, שיח גלריה וכו' כאשר המטרה לעורר שיח ציבורי בנושא ואף להגיע למקבלי החלטות ולקדם פתרונות.

מי אנחנו?

עדי סגל צלמת דוקומנטרית עצמאית המתמקדת בנושאים פוליטיים, סביבתיים ואקולוגים. מתגוררת בקהילה קטנה בגליל העליון. תמיד שמחה לשמוע רעיונות חדשים לסיפורים מענייניםעבודות נוספות ניתן לראות ב-www.adi-segal.com

"דוגרינט" - אתר חברתי דו לשוני של תושבי הגליל שמטרתו ליצור קהילה אזורית חזקה בדרך של דיאלוג מעמיק וחשיבה ביקורתית במטרה לקדם אופק משותף לכולנו בגליל. בנוסף מקיים פעילויות שונות במטרה לחבר בין האוכלוסיות השונות בגליל כגון:  ימים פתוחים, כנסים, סדנאות, הרצאות בנושאים חברתיים וסביבתיים.  http://dugrinet.co.il/

תערוכת הצילומים הינה חלק מפעילות רחבה של "דוגרינט" בנושא ההתיישבות הלא מוסדרת של הבדואים בגליל ובנוסף אליה מתפרסמים מאמרים באתר, נערכים סיורים בשטח ושיח גלריה במקומות בהם תתקיים התערוכה. דרך פעילות רוחבית זו אנו מקווים לעורר את הרשויות והאזרחים לעסוק בנושא ולקדם פתרונות.

למידע נוסף ולכל הכתבות באתר על המקומות הלא מוכרים


קובסי המזרחית. צילום: עדי סגל

يسرنا دعوتكم لحضورمعرض الصور -"مواطنون بلا عنوان"- تجمعات سكانية بدوية غير معترف بها في الجليل
بالتعاون بين المصورة عدي سيغال وموقع دغري نت.
الافتتاح يوم الثلاثاء - 28/3 الساعة 18:00 في اتحاد مدن لاجل البيئة -سخنين


קובסי המזרחית. צילום: עדי סגל
תיוג

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם