איך שם (רחוב) נולד?

על רחוב "הם לא נחמדים" במוסררה שמעתם? מי שינה את השם של רחוב שפינוזה לרחוב שימפנזה ידעתם? המאמר הזה מספר איך מחליטים ומעניקים לרחוב שם מתאים.

 

כשבוחרים שם למישהו מחפשים לרוב משמעות, או סיפור מעניין, או שפשוט השם מתאים לאדם. במקרה של בחירת שם לרחוב ובמיוחד ברחובות של הערים בישראל, לא מספיק רק הייחוד. רוב השמות נקראים על שם אישים, מלחמות או אירועים חשובים. לא משנה איזה שם ניתן לרחוב במדינה, יש כזו הרגשה שצריך ללכת ברחוב ולהרגיש גאווה וגדולה בעצם זה שאנחנו דורכים על הקרקע הזו. גדולה שאנחנו יכולים לנוע בחופשיות ולדעת שהכיוון שלנו לרחוב הבא, ושם יש סיפור גדול, מעניין - בין אם במעשה שהיה, מבצע שקרה, עץ שפרח או שם של אדם שגדל שם.

שמות הרחובות מומלצים כיום בכל עיר בישראל על ידי ועדת השמות העירונית. מדובר בגוף הקיים ברוב הישובים העירוניים בארץ. בשנים האחרונות חל שינוי בבחירת חברי הועדה, אלו כבר לא מינויים פוליטיים אלא מינויים מקצועיים. כך לדוגמה - בעיריית חיפה, ועדת השמות מורכבת מגיאוגרף, היסטוריון, לשונאית ואנשי אקדמיה. שינוי זה נבע מהצורך לנתב את הדיונים למקומות יותר ענייניים ופחות פוליטיים ולמנוע מאבקים בין הסיעות לגבי מיקומו של רחוב המשתייך לזרמי העבודה או לזרמי חירות.

כל אזרח יכול להציע שם לרחוב לועדת השמות המקיימת דיון בכל ההצעות. כאשר הוועדה פוסקת לחיוב היא מעבירה את השם לאישור הנהלת העירייה ומועצת העיר. כשמביאים שם רחוב לוועדת השמות, זו דנה בפנייה ומחליטה עקרונית אם לשנות את השם. מתבצעת בדיקה אם יש רחוב מתאים ומגישים את ההמלצות לאישור מועצת העירייה. לאחר המלצת ועדת השמות ואישור מועצת העירייה, באחריותה של מרכזת הוועדה לדאוג לכיתוב מתאים ב- 3 שפות.

כשנבחרים שמות של רחובות בארץ עולים לראש שמות של אישים, בעיקר מנהיגי הציונות,  מנהיגי מדינת ישראל, אישים מהתנ''ך, אנשי תרבות, פוליטיקאים ועוד. אפשר לראות כמה ישראל היא מדינה מיוחדת ומגוונת גם בשמות רחובותיה. יש כמה שמות מעניינים. למשל רחוב ''הסומסום'' באבן יהודה. מאחורי ההברקה הזו עומד אחד מדיירי הרחוב, שגר בו עוד כשהרחוב היה חסר שם. יום אחד נמאס לאותו דייר לגור ברחוב אלמוני. הוא פנה למועצה, וביקש לקבוע שם לרחוב.

''סמטת אלמונית'' ו''סמטת פלונית'' בתל אביב: מאחורי זוג הסמטאות האלה עומד סיפור מפורסם ומשעשע על יהודי בשם מאיר שפירא, שרכש קרקעות בסביבת הסמטאות בשנת 1922. שפירא גם בנה לו בית מפואר בקצה אחת הסמטאות, ואף ריצף אותן. לבסוף, כמובן, הוא החליט לקרוא לאחת הסמטאות על שמו, ואף קבע עובדות בשטח על-ידי תליית שלט הנושא את שמו, ”מאיר שפירא“. ראש העיר דאז, דיזנגוף, לא ראה זאת בעין יפה, הוא זימן את שפירא לפגישה, שבה התפתח ויכוח. בסופו של דבר, החליט דיזנגוף לשנות את שמותיהן של הסמטאות כך שיהוו אי-הנצחה מושלמת לשמו של שפירא: האחת תקרא סמטה אלמונית, והשניה סמטה פלונית.

בשנת 2015 קרה אחד המקרים המעניינים בנוגע לשם של רחוב. ועדת השמות בעיר אור יהודה החליטה על שינוי שמות הרחובות שהעניק ראש העיר הקודם דוד יוסף, שהתפטר לאחר שהואשם בעבירות מין ושוחד. בין שמות הרחובות שבוטלו: גדעון סער, גבי אשכנזי, והמאהבת "באלי"...

בערים מסוימות בישראל ישנו מדריך רחובות שבו ניתן לראות את כל שמות הרחובות, הסברים לכל שם ונתונים היסטוריים וגיאוגרפיים. בשתי ערים מרכזיות במדינה - תל אביב יפו במרכז וחיפה בצפון - יש מדריך שיכול לעזור לאנשים להתמצא בעיר, להבין את ההיסטוריה ואת משמעות שם הרחוב. מדריך זה נותן גם אפשרות להכרות עם העיר עצמה חוץ מההליכה בה. אדם שגר בחיפה ומסתובב בה כל חייו מכיר אותה ואת הרחובות, לפחות את רובם. אנשים שיכירו את ההיסטוריה מאחורי שם הרחוב שהם הולכים בו מדי יום יכולים להעריך את זה יותר ואפילו להביע עניין בעיר שבה הם חיים.

שני מקרים מיוחדים לשם של רחוב מצאתי בסיפור שהובא אליי. מקור הסיפור הינו בכתבה שמועד פרסומה או פרטים מזהים עליה אינם ידועים. מסופר שבכרם התימנים היה רחוב בשם שפינוזה, על שם ברוך שפינוזה. התימנים לא הכירו את הדמות והשם עוות לשימפנזה ומשם למילה ספונג'ה. התימנים פתחו במחאה למה בשכונה שלהם קראו לרחוב בשם כזה. מקרה זה קרה בשנת 1935 כאשר וועדת השמות החליטה להעתיק את שם הרחוב למקום אחר כדי לא להעליב את התושבים.

סיפור נוסף הוא באזור רחוב הלני המלכה בשכונת מוסררה בירושלים. מדובר בסמטת ''הם לא נחמדים'' שהיתה. השם של הסמטה נקרא על פי מה שאמרה ראש הממשלה דאז גולדה מאיר על מנהיגי הפנתרים השחורים. הפנתרים השחורים יצאו משכונת מוסררה ולכן הסמטה נקראית בשם הזה. המידע נמסר על ידי צופיה אשואל. 

כדי להבין יותר טוב את תהליך העברת השם צריך לדעת איך מתבצעת עבודתה של הוועדה. אחת הערים המרכזיות בצפון היא העיר חיפה. דרך פעילותה של הועדה בחיפה אפשר להבין במידת מה את התהליך שעובר לפני שרחוב זוכה לשמו.

תגובת עיריית חיפה:

ככלל, מדיניות הוועדה בחיפה היא שלא לבטל או לשנות שם רחוב. מאז 1974 עת הוחלף שם שדרות או''ם לשדרות הציונות, לא בוטל שם רחוב בחיפה.

וועדת השמות בראשותו של פרופ' יוסי בן ארצי, המליצה לחלק רחוב לשניים בשני מקרים, כדי לתת שם נוסף לקטע ממנו. במסגרת זו חולק רחוב קיסריה (החצוי ממילא על ידי רחוב ח'ורי) וזאת על מנת להנציח את חבר הכנסת לשעבר תופיק טובי ז"ל ברחוב בו פעל וחי.

ועדת השמות העירונית הינה וועדה מקצועית לגמרי. הוועדה כוללת 9 חברים והיא מורכבת מאנשי מקצוע: גיאוגרפים, היסטוריונים, אדריכלים, לשונאים וראש הוועדה הוא פרופסור יוסי בן ארצי מאוניברסיטת חיפה, מומחה לתולדות א''י וחיפה. הוועדה ממונה על ידי מועצת העיר אחת לכל קדנציה לאחר הבחירות העירוניות. עד כה אישרה מועצת העיר את כל ההמלצות שהוגשו על ידי הוועדה, חלקן לאחר דיון מיוחד במועצת העיר - כולן כאמור התקבלו ויושמו. אין אף גורם אחר שמתערב בעבודת הוועדה, לא מופיעים בפניה שתדלנים או חברי מועצה, הכל נידון על סמך חומר רב שמוגש ביחס לכל שם. הוועדה מתכנסת 3-4 פעמים בשנה, על פי הצטברות פניות או דרישות למתן שמות לרחובות, כיכרות ומעגלי תנועה בעיקר בשכונות החדשות.  באחריות הוועדה לקבוע שאין דנים באדם בטרם חלפה שנה מפטירתו, אין מקבלים פניות של קרובי משפחה אלא של גורמי ציבור ומוסדות. לכל פנייה לגבי אישיות, יש להגיש המלצות וחומר רקע רחב ולהדגיש בו את הזיקה לחיפה.

בוועדה יש העדפה לשמות נשים והעדפה לאישי ציבור ערביים להעצמת הייצוגיות והשיתוף בעיר. דוגמא לשמות רחובות בחיפה היא גבעת זמר שטרם נבנתה וכבר קוראו בה שמות שמייצגים את הזמר העברי: שושנה דמארי, נעמי שמר, הדודאים, הגיבעטרון והללויה.

מאז שאנשים הלכו פה על האדמה הזו, קראו לה בשם כזה ובשם אחר. אפשר לראות בהליכה ברחוב הליכה בשביל של דרך שעבר המקום, כל התלאות והמקרים שקרו ואנשים שהיו שם מאז שקם הרחוב. הרחובות מספרים סיפור, עם הסיפור הזה יבוא סיפור נוסף אחר שאחד מאיתנו עוד יוכל לספר.

אביטל כץ أفيطال كاتس:

צעירה ממעלות.אוהבת מילים וכתיבה. סטודנטית לתקשורת במכללת עמק יזרעאל, אבל השאיפה האמיתית היא חינוך, בבתי ספר יסודיים. 


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם