תרגום לערבית الترجمة للعربية

בית

-بيت

נושא

את הפוסט הזה פירסמה מירי היימן בדף הפייסבוק שלה לאחר שפגשה את ה"אזרחים ללא מען" בסיורי דוגרינט. 

לפניכם התרשמות נוספת מחווית החיים על אדמת אבות לאחר ביקור בישוב הלא מוכר: 'אום אל חייא'

 

השבועות האחרונים מטלטלים אותנו בין פינוי אום אל חיראן לפינויה של עמונה. בין לבין זורקת לפתחנו ממשלת ישראל, כאחוזת טירוף את שאלת הקשר אל "הבית" והאדמה. ולמה ככה? כדי שנדע ונקשה בסוגיה זו רגע לפני שנאבד את המצפן. פינוי בית בכוח הוא אירוע שרחמנים מוצאים בו חוויה חומלת והאכזרים חשים שמחה לאיד, תלוי לאיזה צד פוליטי אתה שייך, היכן מצוי הבית שבלב.

התרבות הטכנולוגית הביאה לידי מימוש את כיבוש המרחב על-ידי האדם. לעיתים קרובות גובה הצלחה זו מחיר יקר ומביאה לידי הקרבת יסוד אחר, מהותי לקיומנו – הקרבת יסוד האנושיות. ניתן איפה לאפיין את פולחן הבית בזיקה לשורשים, ביטחון, שייכות ומרחבים נוספים הקיימים עמוק בנבכי הרגש אך יש גם את זה שבא על מנת לפאר את הנכסים והעושר או לסמן גבולות של שליטה בכוח על האחר.

אנו חיים  תחת רודנותם של ה'דברים' במרחב הכללי, בבית אנו חיים את קדושת המרחב האישי. עבורי בית הוא מרחב של זיקה בין היות בעולם הפיזי, הקיומי, למרחב הרגשי הבטוח.

הבוקר, נשאוני רגלי אל מרומי גדתו המזרחית של נחל חילזון. בין חורש בוסתני לירוק בוהק שמצמיחה אדמה בוצית לאחר שבוע גשום, נסתר מן העין, מקבץ פחונים שהם הבית של הישאם ובאסמה ושלושה מבניהם שבחרו להמשיך את דור ההר. "אום אל חייא" – אם הנחשים, כך הם קוראים למקום ומספרים שנחשים היו שם והרבה, היום נותר רק השם.

קשה להגיע אל המשפחה, קשה כי אין תשתיות גישה אל הר הנחשים. דרך לא נגישה לרכב רגיל יוצאת מהכפר סכנין וזולגת לשום מקום. אני הגעתי מתחתית הנחל, מגששת אחר קול נביחות כלבים וקרקור תרנגולות. בחצר הריקה מעדר פרותיו ישב הישאם, מעשן את הסגריה המי יודע כמה ומחייך אל עצמו. גבר יפה במחצית שנות החמישים לחיו.

מפגש עיניים, נפתח הלב, חיוך, אחריו כבר מוגש פינג'אן קפה חזק והסיפורים מתחילים להתגלגל אל מרחב נוף ההרים שמסביב. הדהוד עדר פרותיו הרועות מעברו השני של הנחל משיב בגעייה רמה הנותנת כבוד לאיש שחי את אדמתו מדורות וזו מוקירה לו על מה שמעניק לה. הישאם, איש טבע, חרוץ ומאוהב בכל הפליאה שסביבו.

הישאם – אבו מופאק, אדם החי את קדושת ביתו ועומד אל מול המסחור הבוטה של החיים כקנה גמיש ברוח סוערת. ביתו, פחון קטן שיש בו הכל, חשמל שנלקח מהכפר השכן חוסנייה, מים מצינור צר של מקורות, שישה ילדים שנולדו לפחון אחד, שישה כלבים, עדר פרות ועדר עיזים, כמה תרנגולות חופש ושני תרנגולי הודו בכלוב – בשביל היופי!

היום נותרו על ההר שלושה בנים מששת ילדיו. לכל אחד פחון זעיר שבו הם מגדלים משפחה לתפארת. המורשת הבדואית נותרה נטועה בשורשים, הנשים הן מסיפור אחר, הן מבנות ה"פלאחים", יובאו למקום ונטעו את הלב באדמה הבוצית שהפכה לבית.

הישאם הוא איש עם עיניים חדות, הוא מתבונן על עדר פרותיו ומרחוק מזהה כל אחת. הוא טוען כי יודע לראות רחוק ואומר:  "אני רואה הכי טוב בחושך. אני מכבה את האורות ומתבונן אל ההר. לא צריך אור כד לראות את מה ששלי והכי טוב אני רואה כשאני ישן" ללמדך כי הידיעה היא סוד הפנמת הזיקה בין אדם לאדמתו.

אי שם, הרחק מהקולות הצורמים של עמונה ואום אל חיראן, הרחק ממתחים פוליטיים ותאוות הרכישה חי איש על "הר אבותיו" ומבין שהעולם כבר נברא וישרוד גם ללא עזרת האדם. איש הקרוב אל תוכו מבין כי אין טעם לסחוט את האדמה לרווח אישי או למטרת כיבוש. הזיקה בין אדם לאדמתו היא חסד מול חסד. ביתו נטוע בנפשו, עצמיותו ולדידו, האדמה  שסביבו היא חלק מפליאה קיומית הסובבת אותו והוא גומל לה על מה שמאפשרת לו.

ביתם של הישאם ובאסמה הוא מעגן להניח בו את הלב, ושלוה להניח בה את הדעת. אדמתם אינה קיימת למען החולין, עבורם היא פסגת החיים, אהבה החודרת לנבכי נשמתם ומזינה את צרכיהם. ביתם הוא מקדש של פשטות, של הרמוניה השוררות בין האדם לבריאתו, מרחב אין סוף של יופי וכאב.

עבור הישאם ההר הירוק שבפסגתו נולדו אביו, אבי אביו וסביו הוא כארמון במרחב הזמן ובממלכה זו הוא מוצא מענה ששוזר חוט מהעבר אל ההווה ואל העתיד. גיבוב הפחונים ב"הר הנחשים" הוא משכן שנבנה מעבר למשמעות  שבזמן או לחידת הארעיות והנדודים. עבור הישאם משמעות האיום שיפונה מביתו ומאדמתו מחמת החוק - היא קריעה והיא סוף.

יש אדם אשר חייו מכוונים על-ידי הצורך להתמודד עם המכשולים הרבים שהחיים מעמידים בפניו ויש אדם המצליח לעצור את המרוץ ולעמוד דום לנוכח אדמתו אשר ממנה נשקפת הוויית נצחיותו – והוא מאושר.

עוד על האזור:

פחחירה - עוד בתים, עוד סיפורים

לכל הכתבות בנושא בדואים בגליל

צילום: מירי היימן

צילום: מירי היימן

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם