תרגום לערבית الترجمة للعربية

מתנגדים לכוח המשיכה

نتحدى قانون الجاذبية

נושא

אני יושבת ומתרגשת עם הקהל. המוזיקה מדליקה והזירה עגולה. ראיתי את המופע הזה כבר 10 פעמים ובכל זאת אני לא מוותרת על מקום טוב, ואולי עוד תמונה. בכל זאת...הבן שלי מופיע!
 

בואו איתנו להתנגד לכוח המשיכה! כך ג'סיקה מסבירה לקהל מה עושים בקרקס.

אפשר להתגלגל, להסתחרר ולרכב על חד-אופן. וגם בשבילך עדיין לא מאוחר להצטרף לקרקס...אפילו תוכלי לחזור הביתה לארוחת הערב!

באוגוסט הצטרפתי לקבוצה מקרקס הגליל להתארח בסנט לואיס אצל "הקשתות" The Arches. זוהי הקבוצה הבוגרת של הקרקס החברתי Circus Harmony - אותו הקימה ג'סיקה הנטוף כבר לפני 25 שנה עם חזון כל כך רלוונטי וחשוב: להתרכז במשותף והמחבר בין בני אדם, במקום בשונה ובמפריד, ולהוכיח מה אפשר לעשות ביחד.

בקרקס הגליל של עמותת הגליל לחינוך ערכי מתאמנים יהודים וערבים ביחד מאזור כרמיאל ומשגב, ממג'ד אל כרום, דיר אל אסד ובענה. לקבוצת הקשתות The Arches (על שם הקשת המפורסמת של סנט לואיס), מגיעים מכל רחבי העיר ממוצאים ומעמדות שונים.

ג'סיקה לא מתעייפת לרגע מלהסביר, לצלם, להעלות לפייסבוק, ליצור קשרים ושיתופי פעולה, להזמין את התקשורת. ה Arches ביקרו בישראל כבר 3 פעמים והם מארחים אותנו בסנט לואיס זו הפעם השלישית, באהבה ושמחה גדולה.

אחרי שבועיים וחצי בהם ראיתי כוח, גמישות, שמחה ויצירתיות, ובעיקר המון חברות וכייף, אני יודעת שהקרקס אכן מאפשר לנערים ונערות להתנגד לכוח המשיכה.

וזה לא רק בגלל שהם יודעים לבנות פירמידה אנושית בת 6 קומות, או לסובב חישוק על הרגליים, המותניים, על הצואר ומעבר לו.

זה בגלל הנעורים עצמם, שיש בהם יופי וכוח כל כך מיוחד. חי, מתפרץ, מתריס. זה בזכות ההתגברות על הפחד והנכונות ללכת עד הסוף. וזה בגלל הכשרון הנפלא והשמחה הגדולה, להיות טובים ואפילו מקצוענים במשהו מיוחד שמסובב את כל הראשים, שמעורר הערכה והערצה ופליאה וצחוק והתרגשות!

לכן זה כל כך מיוחד להיות בקרקס, וזה שם את הנערים והנערות האלה במקום שכל הרואים, קטנים כגדולים, היו רוצים גם הם להיות שם. זה מיוחד בחברה כל כך מתייגת כמו שלנו. זה כאילו לעשות את ההיפך - תיוג לטובה! להתאמן ולהופיע בקרקס ביחד - זו התנגדות לכוח המשיכה של הדעות הקדומות והפחד. התנגדות לכוח המשיכה של הרגיל והמוכר. ונכונות להתקרב, להעריך ולסמוך על אחרים.

באחת ההופעות ישבתי בשורה הראשונה (כמובן) ליד כמה ילדים קטנים. בקטע האקרובטיקה ראינו איך ילדים עפים באויר, נזרקים, מסתחררים ונתפסים במגוון צורות. הילד שישב לידי אמר לחברו: "הם מצילים את החיים שלהם!"

כל כך מובן מאליו, ובכל זאת מדהים לשים לב - בקרקס, החיים של כולם בידיים טובות ואפילו אוהבות.

אני מתפעלת משתי הקבוצות, מנסה ללמוד כל מה שאפשר. וגם להסביר את מה שאפשר. בעיני המארחים שלנו ערבים ויהודים נראים אותו הדבר. אולי זה מפתיע אותם, כי בארה"ב הצבע כל כך בולט. אבל להם אין מחסום שפה... וצריך להסביר את מה שמובן מאליו כאן - ערבים דוברים עברית, ויהודים לא דוברים ערבית. האם אני מגזימה? נדמה לי שבגדול זה המצב. ובאיזו קלות אנו משלימים עם מחסום השפה שעומד בינינו.

ואפילו שכל הילדים בארצות הברית דוברים שפה אחת, האם הבדלי התרבות אצלם קטנים יותר?

גם להם יש גזענות, אלימות משטרתית ופוליטיקאים שמלבים שנאה. ופערים כלכליים אדירים, הרבה יותר מבישראל. ילדים מסתחררים על המזרון והראש שלי מסתחרר ממחשבות, אבל האם זה משנה - הדקויות של הגשרים שצריך לבנות?

כאן נוכחת השפה האוניברסלית של המוח והגוף. שיתוף פעולה, הערכה למי שלידי ובטחון מלא שהוא יהיה שם, שהיא תהיה שם בזמן ובמקום הנכון.

הפרידה מלאה בדמעות.

עכשיו אנחנו חוזרים לשנת פעילות חדשה בקרקס הגליל עם המון רצון להתקדם ולהתמקצע, ומחכים כבר לפגישה הבאה!

 

הכתבה באנגלית באתר עמותת הגליל לחינוך ערכי

יומן המסע באתר עמותת הגליל לחינוך ערכי


בהופעה בסנט לואיס, אוגוסט 2016 - צילום: טלי איזנר


בהופעה בסנט לואיס, אוגוסט 2016 - צילום: טלי איזנר
טלי איזנר פרידמן طالي أيزنر فريدمان:

עורכת שותפה באתר ופעילה בדוגרינט מאז הקמתו. חברת קיבוץ פלך, מעצבת גרפית ומאיירת. محررة العبرية في دوغري نت. من سكان كيبوتس بيلخ. مصممة جرافيكا ورسومات توضيحية مستقلة.
www.studio-dvora.co.il


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם