תרגום לעברית الترجمة للعبرية

מחזירות את התקווה דרך הרגליים

نساء تعيد الامل بواسطة اقدامها

נושא

במהלך סיור הכנה של יום צעדה בגליל המערבי הגענו לנקודת ההתחלה בראש הנקרה, ושם, מתחת לשלט המפורסם, נהזה הרעיון

תנועת נשים עושות שלום שנולדה בעקבות מבצע צוק איתן בקיץ 2014, בת שנתיים.

התנועה שקמה כדי להפעיל לחץ על ההנהגה להתפרק מנשק המלחמה ולשבת ליד שולחן הדיונים הגדירה מטרות:

בוחרות בהסכם מדיני

דורשות לצרף נשים לשולחן הדיונים בהתאם לתקנה 1325 של מועצת הביטחון באו"ם על נחיצותן של נשים בפתרון קונפליקטים באזורי סכסוך בעולם.

על הפעילות של נשים עושות שלום בגליל כתבתי בטורים הקודמים. הפעם אספר על פעילות ארצית של התנועה שתפתח את השנה החדשה תחת הכותרת "צעדת התקוה" - במטרה להחזיר את האמונה ביכולתנו כציבור להשפיע על ההנהגה להפשיל שרוולים ולחשוב איך לעבור מהורדת ידיים ללחיצת ידיים.

הרעיון לצאת למרחב הציבורי ולהתחיל לצעוד עלה במפגש של נשים עושות שלום ישראליות עם נשים פלשתיניות אקטיביסטיות שהתקיים בשנה שעברה בטנטור (ע"י הר גילה). מטרת המפגש היתה ליצור שיתופי פעולה להפעלת לחץ על ההנהגות להסדרת הסכם מדיני על האדמה שספגה יותר מדי דם קרבות.

ההצעה שהתגבשה לאחר מכן היתה להתחיל לצעוד מכל חלקי הארץ לכיוון ירושלים, כדי להקים סוכת שלום מול ביתו של ראש הממשלה/הכנסת. ובמקביל צעדה מאתר הטבילה בקאסר אל-יהוד קרוב למפגש הירדן עם ים המלח. אם נצליח לעורר תקווה ולהוציא את כל מי שמאמין/ה בכוח שיש להמון להשפיע על הנהגתו, יש סיכוי שהלחץ שנפעיל ישפיע על הקיפאון המדיני.

 

במהלך סיור הכנה של יום צעדה בגליל המערבי הגענו לנקודת ההתחלה בראש הנקרה, ושם, מתחת לשלט המפורסם, נהזה הרעיון:

אם צעדה אז צעדה. בואו נפתח את השנה החדשה עם מסר של תקווה. נצא במוצאי ראש השנה ונעלה לרגל ברגל לירושלים. במהלך שבועיים נעבור בנתיבים ראשיים, נחצה ישובים, נפגש עם אזרחים בכל הגילים, מכל התפוצות ומכל הלאומים שחיים כאן בישראל. נשמע ונשמיע ונזמין להצטרף.

מסתבר שלא כל-כך פשוט לצעוד בארץ, משטרת ישראל לא מאשרת הליכה על כבישים ראשיים. אבל את ההוזים כידוע אי אפשר לשכנע שההזיה לא קיימת. אי אפשר כבישים ראשיים? אז נעבור למדרכות, דרכי עפר ושבילים. ארץ ישראל רבת אפשרויות ומגוונת ואנחנו נמצא את דרכנו בה.

הרבה נשים ואנשים עזרו להפוך את ההזיה למציאות. לילי וויסברגר ויעל אדמי, נשים עושות שלום שמרכזות את הצעדה כל כך התלהבו שהצליחו להדביק את כל צוות הצעדה: "זה בדיוק מה שחסר לנו" אמרה יעל, "קבוצה נחושה שתצעד לאורך כל הדרך, ותהפוך את המילה 'צעדה' לבעלת תוקף".  

את אולפת חיידר החיפאית, האישה עם הכי הרבה ניסיון בהובלת מסעות שיש להם מטרה ואמירה, פגשנו במקום עבודתה בבית הגפן. אולפת שהשתתפה בריכוז משמרות המחאה של נשים עושות שלום בחיפה הכירה את התנועה והצטרפה בהתלהבות להכנת מסלול הצעדה. בזכותה הפך הרעיון שהזיתי לתכנית בשטח.

מזה חודשיים  אולפת ואני בודקות דרכי עפר, שבילים ומקומות שהמדד לבחירתם הוא הנראות. חשוב לנו שהצעדה הזו תיראה ותשפיע. אנחנו יוצאות לשטח אחרי שבדקנו את התוואי במפה, אחרי שגייסנו נהג עם רכב שטח, ואחרי שמצאנו אנשי שטח בסביבה. לשמחתנו רבים המתנדבים. בכל אזור מישהי מכירה מישהו שיש לו ג'יפ, שמכיר מישהי מהחברה להגנת הטבע, מרשות הטבע והגנים, מקק"ל, מעמותות סביבה או 'סתם' אנשי שטח עצמאים שרוצים ויכולים לעזור.

המפגש עם המגוון האנושי שמצטרף להזיה שהיתה למציאות מעורר תקווה בפני עצמו. כמה אנשים טובים יש במדינה הזאת. כמה אנשים שרוצים להתרומם מכורסת הקיטורים כי נמאס להתייאש ודי לאבד תקווה...  

המאמר הזה בא להגיד לכל קוראת וקורא, בני משפחה וקרובי משפחה רחוקים, שכנים, חברים וחברים בפייסבוק  ש-כן, יש מה לעשות. אפשר להצטרף להמונים שכבר אתנו, ולעלות ביחד לירושלים ביום רביעי ה - 19.10.16 הוא היום השני של חול המועד סוכות. איך להגיע? ברגל או בהסעות שנארגן, תוך השתתפות בצעדה או בפרויקטים אזוריים שנוצרו במוחן של רבות וטובות בכל הארץ.

אצלנו בגליל, תחת הסלוגן המחודש "מצפון תפתח הטובה" מתקיימים פרויקטים רבים:

עליזה ארז מ'עצמון', רכזת תנועת נשים עושות שלום בגליל המערבי, יזמה את פרויקט פ(ר)יסות שלום - פרויקט קווילטים חובק עולם. את הריבועים הססגוניים שמגיעים אליה מדי יום היא תופרת יחד עם צוות לקירות סוכת השלום שנקים בירושלים. מוזמנות ומוזמנים להיכנס לקישור, להשתתף בפעילות המקסימה, ולהיות חלק מאלפי האנשים השותפים בהכנת הסוכה.

במוצאי ראש השנה, ב' בתשרי תשע"ז, 4.10.16 בשעה 19:30 נפגש בחנייה של אתר ראש הנקרה לטקס פתיחת צעדת התקווה, ונקבל את ברכתו של ראש המועצה האזורית מטה אשר. משם נלך עם לפידים 6 ק"מ על הטיילת עד לחוף בננה-ביץ' ושם נלון. ביום השני נמשיך על הטיילת מנהריה דרך שבי ציון, מזרעה, רגבה ולוחמי הגטאות עד עכו, וביום השלישי של הצעדה נחצה את הקריות ונגיע עד טבעון. בדרך נפגש עם נציגי מועצות ועיריות, עם תלמידים ואנשי חינוך ועם תושבי הישובים שבהם נעבור. מי שרוצה להצטרף מוזמן/ת לראות את התכנית לפי מקומות ימים ושעות באתר של  נשים עושות שלום: צעדת התקווה אוקטובר 2016 מידע וקריאה לפעולה.

בחול המועד סוכות יהיו אירועים רבים בכל הארץ. באזור שלנו  יתקיים מייצג אמנותי "מביטות בעיניים" שיזמה מירב זינדר מ'יעד', רכזת נשים עושות שלום באזור. אירוע נוסף בגליל העליון, אורה המר מ'כפר הנשיא', רכזת הגליל העליון ונשות צוותה יוזמות פגישות וצעדה שתתחיל בגדר הטובה במטולה, וגם על כך יפורסמו פרטים במהלך אוגוסט ספטמבר בקישור הנ"ל.

ולסיום, ביום רביעי ה - 19.10.16 חול המועד סוכות, נצא עם הסעה מסודרת מכמה נקודות בגליל ונעלה לירושלים כדי להביע את דרישתנו להסכם מדיני. למרות המרחק מעיר הבירה, אנו שואפות למלא אוטובוסים רבים שיגיעו מהצפון. רונית פוליצר מ'חרשים', רכזת מעלות-תרשיחא, כפר ורדים והסביבה, ביחד עם עליזה ומירב, מחפשות א/נשים שמוכנות לתרום מיכולתן וזמנן ולהיות - כל אחת אחראית על אוטובוס אחד - ובצורה זו לעזור למלא את האוטובוס בעולי רגל לעיר הבירה. פרטים נוספים והרשמה לצעדה יפורסמו בקרוב בפייסבוק ובהזמנה לצעדה באתר של נשים עושות שלום.

 


חגית לביא حاجيت لافي:

תושבת 'חרשים'. פעילה ב'נשים עושות שלום',  כותבת ועורכת ב'דוגרינט'. ואם נשאר לה זמן כותבת גם סיפורים..
לבלוג של חגית לביא


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם