תרגום לעברית الترجمة للعبرية

לראשונה בישראל: בית הספר למקצועות המחר!

لاول مرة في اسرائيل: مدرسة لمهن المستقبل

נושא

איך להיעזר בטכנולוגיות מתקדמות ובחיישנים כדי להפעיל רמזורים ולצמצם תאונות דרכים? כיצד לצמצם פערים כלכליים בעזרת תכנון בית שיספק בעצמו את כל האנרגיה הדרושה לדייריו? איך ניתן להנגיש גני שעשועים לילדים בעלי מוגבלויות? האם אפשר להוריד תכניות של בית מהאינטרנט ולייצר אותו בזול תוך 10 ימים? בשאלות מסקרנות אלו ואחרות יעסקו התלמידות והתלמידים של "דרור גליל - בית הספר למקצועות המחר" שייפתח בקיבוץ רביד הצופה אל הכנרת

בית הספר שם לעצמו למטרה לפתח מודל בית ספרי חדש שישפיע על דמותם ואופיים של בתי הספר במאה ה-21. הרעיון הוא להפוך את בית הספר למעין מרכז מחקר ופיתוח חברתי וטכנולוגי שמהווה גורם מרכזי בעיצוב החברה והפיכתה למקום טוב יותר לחיות בו. במובן זה, בית הספר למקצועות המחר משנה את מקומו ותפקידו של בית הספר בתוך החברה - מגוף שמכין בני ובנות נוער לחברה הקיימת, לגוף מעורב ומשפיע על החברה מתוך כוונה להיות אחראי על אופי החברה.

הצוות החינוכי מורכב מאנשי חינוך צעירים מנוסים וחדורי אמונה, שרוצים לעשות שינוי חברתי דרך החינוך - מחנכים מדרור בתי חינוך לצד מומחים מובילים בתחומם. חברי תנועת דרור ישראל לצד אנשי חינוך איכותיים, מאמינים ואיכותיים, ומומחים שונים מהאקדמיה, התעשייה והמשק.

ערכים, למידה וטכנולוגיה

תלמידות ותלמידי התיכון זוכים לקבל גישה נדירה לטכנולוגיות מתקדמות, אשר לרוב המפגש עימן הוא רק באקדמיה ובתעשייה, בעזרתן יפתחו מיזמים טכנולוגיים שייתנו מענה ממשי לבעיות חברתיות ולאתגרים גדולים של החברה הישראלית והאנושות. התלמידות והתלמידים יזכו לחוויות מרגשות בהן יפתחו מוצרים משפרי חיים, יפעילו מרכז מחקר ופיתוח חדשני של טכנולוגיות חקלאות-אקולוגית מתקדמת, יפתחו מוצרים ושיטות עבודה מתקדמות לעולם הבנייה של המחר, וירכשו מיומנויות וניסיון נדיר בשיטות עבודה מתקדמות לעולם התעסוקה של העתידי.

דרור גליל הינו בית ספר תיכון ציבורי אזורי הפתוח בפני כל נערה ונער המעוניינים ללמוד בסביבה חברתית-ערכית ולפעול למען החברה. הלימודים מתקיימים במתכונת לימודים מהנה ובלתי שגרתית, הכוללת למידת עומק של סוגיות אנושיות, סביבתיות, כלכליות ומוסריות. בעולם היום נדרשים מגוון של כישורים ולכן בית הספר מכוון לתלמידים מכל תחומי הלימוד, גם מהתחומים הריאליים וגם מהתחומים ההומניים. "בית הספר הוא בעצם מעין קהילה כמעט משפחתית" מספרת מירב נחמיאס, מנהלת בית הספר, "התלמידים לומדים בקבוצות עבודה קטנות, במסגרת בתים חברתיים. פיתוח אחריות אישית וכישורים חברתיים הם בלב העשייה החינוכית שלנו. מתוך המרחב של בית הספר, התלמידים פועלים ותורמים למען הסביבה, במעגלים מתרחבים של אחריות מהגליל ואל החברה הישראלית כולה".

מה צריך כדי להתקבל?

כולם יכולים להתקבל. לא צריך ידע מוקדם בתחומים טכנולוגיים או להיות "חזק" בתחומים מסוימים. תנאי הקבלה הם הרצון לעשות שינוי חברתי, הפתיחות ליצור וללמוד, העמדה נפשית והבחירה להיות חלק מבית ספר לא שגרתי וקהילתי. בית הספר שואף שבוגריו יהיו נשים וגברים ערכיים בעלי תודעה חברתית מפותחת וכלים מדעיים וטכנולוגיים לעשייה חברתית. התלמידות והתלמידים עושים בגרות מלאה ותעודות מקצועיות במקצועות חדשים שפותחו ע"י רשת דרור בתי-חינוך ומשרד הכלכלה. 

פירוט על המגמות, התעודות וההסמכות ניתן למצוא באתר בית הספר www.dror-galil.org.il

FAB-LAB מעבדה בה ניתן לייצר כמעט כל דבר שעולה על הדעת

בית הספר הייחודי הזה נוסד ופוּתח על-ידי רשת דרור בתי חינוך, בשיתוף פעולה צמוד עם משרד הכלכלה, המועצה האזורית עמק הירדן, תעשיינים, מפעלים, גופי מחקר ופיתוח ומוסדות אקדמיים בגליל. בתוך כך, פותח מודל מתקדם להכשרה-מקצועית המבוסס על סדנה מקצועית משולבת שפותחה באוניברסיטת  MIT (המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס( ופועלת במאות מרכזים ברחבי העולם – מעבדת ייצור דיגיטלית רב-תחומית  (FAB LAB). זוהי מעבדה המאפשרת לייצר כמעט כל מוצר שעולה על הדעת. המעבדה משלבת טכנולוגיות מתקדמות של הדפסה בתלת-מימד, חיתוך לייזר, טכנולוגיות כרסום ועיבוד ממוחשב של חומרים (CNC), לצד רובוטיקה ורחפנים, שימוש במיקרו-מעבדים, מוצרים מקושרי-רשת ומערכות בינה מלאכותית.

מאורע היסטורי

ארז ליבנה, חבר בצוות הפיתוח של בית הספר, חוקר במכון ויצמן, בוגר האוניברסיטה הסינגולרית בנאס"א ומנכ"ל מייסד של חברת  Vecoy Nanomedicinesמדגיש: "ההקמה של בית הספר היא לא פחות ממאורע היסטורי. אני מאמין שבית הספר למקצועות המחר יהווה מקור השראה להקמת בתי ספר דומים בעתיד ויסייעו לשמר את היתרון האנושי של ישראל. בשבילי בית הספר הוא לא רק איך שראוי ללמוד בימינו, הוא גם הגשמה של חלום אישי".

בית הספר ייפתח בתחילת שנת הלימודים הקרובה - תשע"ז. זהו בית ספר ציבורי, ללא עלויות מיוחדות (תשלומי הורים כמו בכל בית ספר) ויהיו אליו הסעות מרחבי הגליל (ללא תשלום נוסף). בשנה הקרובה יפתחו כיתות ט', י' וי"א ויקלטו תלמידות ותלמידים בוגרי כיתות ח', ט' ו-י' . "בית הספר למקצוע המחר" שם לעצמו למטרה להוות שיקוף של החברה הישראלית בגליל. במובן זה הוא מיועד לכולם - יהודים וערבים מרקע תרבותי וסוציו-אקונומי מגוון כפי שהוא באוכלוסייה. הלימודים מתקיימים בשפה העברית.

לקריאה נוספת – אתר " דרור גליל – בית הספר למקצועות המחר": www.dror-galil.org.ilעוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

שאלות מדוגרינט

חסר לנו מידע בכתבה מי התלמידים המיועדים, האם זה יהיה בי"ס עם עלויות מיוחדות?
מה הבוגר הרצוי?
מיועד לערבי/יהודי?
מי הצוות...
מתי יתחיל?

תשובות מפורטות לשאלות קצרות..

בית הספר הוא בית ספר ציבורי, ללא עלויות מיוחדות (תשלומי הורים כמו בבי"ס רגיל, משגב לדוגמה).
הוא כולל הסעות מרחבי הגליל (ללא תשלומי הורים).
בית הספר ייפתח ב 1.9.2016 - כלומר בתחילת שנת הלימודים הקרובה (תשע"ז).
בשנה הקרובה בית הספר יקלוט בוגרות ובוגרי כיתות ח', ט' ו-י' . כלומר יפתחו בו בשנה הקרובה כיתות ט', י' וי"א .
מבחינת הרכב האוכלוסייה - בית הספר שם לעצמו למטרה להוות שיקוף של החברה הישראלית בגליל. במובן זה הוא מיועד לכולם - יהודים וערבים מרקע תרבותי וסוציו-אקונומי מגוון כפי שהוא באוכלוסיה - אבל הלימודים מתקיימים בשפה העברית.
תנאי הקבלה: כולם יכולים להתקבל. לא צריך ידע מוקדם בתחומים טכנולוגיים. לא צריך להיות "חזק" בתחומים מסויימים. תנאי הקבלה הם הרצון לעשות שינוי חברתי, הפתיחות ליצור וללמוד, העמדה נפשית והבחירה להיות חלק מבית ספר לא שגרתי וקהילתי. 
 
הבוגרים הרצויים הם נשים וגברים ערכיים בעלי תודעה חברתית מפותחת וכלים מדעיים וטכנולוגיים לעשייה חברתית. התלמידות והתלמידים עושים בגרות מלאה ותעודות מקצועיות במקצועות חדשים שפותחו ע"י רשת דרור בתי-חינוך ומשרד הכלכלה. יש פירוט על המגמות, התעודות וההסמכות באתר בית הספר
בית הספר שם לעצמו למטרה לפתח מודל בית ספרי חדש שישפיע על דמותם ואופיים של בתי הספר במאה ה-21. הרעיון הוא להפוך את בית הספר למעין מרכז מחקר ופיתוח חברתי וטכנולוגי שמהווה גורם מרכזי בעיצוב החברה והפיכתה למקום טוב יותר לחיות בו.
במובן זה, בית הספר למקצועות המחר משנה את מקומו ותפקידו של בית הספר בתוך החברה - מגוף שמכין בני ובנות נוער לחברה הקיימת, לגוף מעורב ומשפיע על החברה מתוך כוונה להיות אחראי על אופי החברה. אנו מקווים שתהליך כזה יוביל להעלאת ערכו של החינוך המקצועי בישראל באמצעות מגמות יוקרתיות ואיכותיות. 
 
הצוות החינוכי מורכב מאנשי חינוך צעירים מנוסים וחדורי אמונה, שרוצים לעשות שינוי חברתי דרך החינוך - מחנכים מדרור בתי חינוך לצד מומחים מובילים בתחומם. חברי תנועת דרור ישראל לצד אנשי חינוך איכותיים, מאמינים ואיכותיים, ומומחים שונים מהאקדמיה, התעשייה והמשק.

 

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם