תרגום לעברית الترجمة للعبرية

ילדה שיולדת לא תוכל להגן על ילדיה

الطفلة التي تلد لن تستطيع حماية اطفالها

נושא

הראיון התקיים במסגרת נושא נשים בדוגרינט.

ע. אשה בשנות החמישים לחייה התגרשה פעמיים, יש לה ששה ילדים, ארבע בנות ושני בנים. התארסה לראשונה בגיל 15.5, סיימה כתה ח, אחרי שכל האחיות שלה התחתנו בגילאים צעירים, אבא שלה הוציא אותה מבית הספר, "הוא רצה משרתת" היא אומרת.

"הייתי צעירה ויפה, הרבה בקשו את ידי, אמרתי שאני לא רוצה להתחתן, אבא כעס מאוד, ואז שאל אותי את מי את רוצה, אמרתי לא משנה, תבחר אתה.

אמא היתה מאוד חלשה, הוא שלט בה, היא לא יכלה להגן עליי. ואז התארסתי לבן יחיד עם שמונה אחיות. האירוסין נמשכו שנה וחצי, וכל יום שנאתי אליו רק התגברה, אני זוכרות שבכל הזדמנות הטחתי בפניו שגם אם יהיו בינינו עשרה ילדים אני אתגרש ממנו.

הרגשתי שאני מתחתנת עם בהמה ולא בן אדם. האישה בעיניו היא ספה, או כל חפץ אחר בבית.

נכנסתי להריון, בגיל 18 ילדתי את בתי הראשונה, הוא רצה כל שנה ילד, ולרוע מזלי, ילדתי בהתחלה ארבע בנות ולכן לא יכולתי להפסיק עד שאני מביאה את הבן, והיה בן חמישי, וההפרש בין כל אחת ואחת לא יותר משנה, וכל זה בעודי גרה בחדר בתוך הבית של הוריו".

ע. מוסיפה: "הוא היה אלים מאוד, הרביץ לי, ואז הייתי אוספת את הילדים והולכת לבית הוריי, ותמיד חוזרת כי אין מי שיגן עליי שם.

וכאילו לא מספיק שהוא אלים, הוא גם הידרדר לסמים, והחיים הפכו לגיהינום. הוא היה נעלם, ימים ושבועות וחוזר ולא יודעים איפה הוא.

האלימות שלו פגעה גם בילדים, הוא זרק עציץ על הילדה והיא נכנסה לבית חולים לכמה חודשים והפסיקה לדבר. ואז לקחתי אותם והלכתי לבית הוריי והגשתי תביעה לגירושין.

החיים אצל ההורים היו סבל מתמשך, במיוחד לילדים, אסור לרוץ, אסור לעשות רעש, צריך לישון מוקדם...

אבא עשה מעשה טוב אחד, היתה לו דירה, קומת עמודים שהחליט לבנות  לי ולילדיי. 10 שנים גרתי בדירה הזאת.

הגרוש שלי התחתן שנית, עם בת דודה שלו מטול כרם, אשתו ילדה 4 בנים, והוא ניתק קשר עם הילדים שלי".

ע. המשיכה לספר את הטרגדיה של החיים שלה:

שלוש מבנותיה התחתנו בגיל מאוד צעיר, ולמה? כי הן חששו - מי יתחתן איתן אם אמא שלהן גרושה? זה מה שהסביבה שידרה להן, ולכן הסכימו לראשון שבקש את ידן. הבכורה התחתנה בגיל 16 ואחרי 7 חודשים היא התגרשה - בת 17 גרושה.

היא התחתנה בשנית  לבן דודתה שמבוגר ממנה ב-10 שנים. גם אחותה השנייה נשואה לבחור שמבוגר ממנה ב-10 שנים. היא היתה בת 15 כשהתחתנה.

השלישית רצתה להתחתן בגיל 14 וע. לא הסכימה לה, אז היא ברחה לאביה והוא חיתן אותה, ועל האם אסרו לבוא לחתונת הבת. אחרי שבתה ילדה היא באה אליה בוכייה, מכיוון שחמותה היתה אלימה ואכזרית כלפיה, והיא רצתה שאמא תגן עליה.

אחרי שאביה של ע. נפטר, האחים רצו את הדירה שלה, וגרשו אותה מהבית.  היא יצאה ושכרה דירה, עבדה בכל עבודה אפשרית,  במיוחד בנקיון בתים ומשרדים.

היא התחתנה בשנית עם גבר נשוי מג'נין, זה היה בתקופת האינתפדה הראשונה. הם שכרו דירה ביפיע והיא הביאה עוד ילד לעולם.

היא מוסיפה, שכאשר הבנות התחתנו היא חשבה שהעול יפחת, אבל מלבד הגדולה, שחיה באושר עם בעלה ומשפחתו, השתיים האחרות עוברות שבעת מדורי גיהנום עם הבעלים שלהן. אחת מהן אפילו התגרשה לבסוף וילדיה נלקחו ממנה למוסד בכפר יסיף.

היא מוסיפה: "היום אני מבינה, מי שלא יכולה לגדל ילדים בכבוד שלא תביא אותם לחיים, מי שלא תלמד ותתפרנס בכבוד, היא לא יכולה להגן עליהם. הבעיה שלי הייתה, שאני לא יכולתי לגדל אותם בסביבה שפויה ולכן גרמתי לכך, שהסבל שלהן ושלי רק מתמשך".

עוד בנושא:


צילום: Molly Saourin


צילום: Molly Saourin
תיוג
סאמיה נאסר سامية ناصر :

אקטביסטית חברתית, כותבת ומתרגמת בדוגרינט. נולדה במג'ד אלכרום. גרה בנצרת, מנחת קבוצות ומדריכה במוזיאון עין דור.

 ناشطة اجتماعية، كاتبة وتعمل على الترجمة في دوغري نت.من مواليد مجد الكروم وتسكن في الناصرة.موجهة مجموعات ومرشدة في متحف عين دور.


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם