תרגום לערבית الترجمة للعربية

בשביל להצליח צריך להתאגד

في التنظيم النقابي السبيل لنيل الحقوق

נושא

יש מוסד אחד שלא מעריך כראוי את עבודתן של המטפלות: המדינה. המדינה קבעה בשבילן תנאי עבודה קשים, ושכר נמוך. משרד התמ"ת קבע בשבילן שהן "עצמאיות", בזמן שלא השאיר להן שום עצמאות... 

עד כמה חשובה עבודתן של המטפלות הביתיות, וההקרבה שלהן למען חינוך הילדים בביתן, זה לא מובן מאליו. המטפלת מלווה את התינוק\ת, בצעד הראשון, מקשיבה למילה הראשונה, עוטפת אותו\ה בחום וחמלה. המטפלת תשחק אתו\ה, תאכיל, תקלח, ותחיה אתו/ה בכל חושיה.. לכן את עבודת המטפלת עם התינוק אפשר להחשיב לעבודת קודש.

את עבודת המטפלת האמא תעריך והתינוקות לא ישכחו, למרות גילם הרך. גם המחנכות בגנים ישימו לב להשקעה, לפעמים הן יכירו את המטפלת שטיפלה בתינוק לפי איך שהוא משחק ואיך הוא מתייחס למשחקים, כמה הוא רגוע ומחויב יחסית לתינוקות אחרים שלא היו באותו משפחתון.

ישנו מוסד אחד שלא מעריך כראוי את עבודתה של המטפלת: המדינה... המדינה קבעה בשבילן תנאי עבודה קשים, ושכר נמוך. משרד התמ"ת קבע בשבילן שהן "עצמאיות", בזמן שלא השאירו להן שום עצמאות... הן לא זוכות בימי חופש או ימי מחלה, גם לא במקרה של מוות קרוב משפחה, ואם המטפלת חולה, ולא יכלה לעבוד, היא חייבת למצוא מחליפה ולשלם לה מכספה הפרטי.

כתוצאה מהגדרת המטפלת כ"עצמאית" שוללים ממנה את כל התנאים הסוציאליים, והיא עובדת כל השנה, מתחילת ספטמבר עד אמצע אוגוסט. ואם ננכה מהמשכורת של המטפלת את עלויות האוכל והטיפול בתינוק, דמי הביטוח הלאומי ודמי ניהול תיק אצל רואה החשבון, כל מה שנשאר לה לא עולה על  3500 ₪.

לאור המצב הקשה הזה, היה צורך גדול בלארגן את המטפלות בארגון עובדים, להוביל מאבק למען שיפור תנאי עבודתן, למען הפיכתן לשכירות, שזוכות בכל התנאים הסוציאליים, שלהם זוכה כל פקיד או מחנכת.

כאן נכנס לתמונה ארגון "כוח לעובדים", ששקד על הקמת איגוד למטפלות, והוביל איתן מאבק עיקש מול משרד התמ"ת ובעלי הזיכיונות בהעסקת המטפלות, דבר שהניב פרי, לאחרונה, בהפיכת המטפלות ליזמיות פטורות ממע"מ. בזכות "כוח לעובדים" גם זכו המטפלות לפטור בתשלום ארנונה, היות שהמשפחתונים הם מוסד חינוכי.

עוד הישג שרשמו המטפלות: בעוד שלפני כמה שנים שילמו יותר מ 1,200 ₪ עבור ביטוח המשפחתון, ארגון "כוח לעובדים" הצליח, אחרי שהוציא מכרז, להפחית את הסכום עד 330 ₪.

בנוסף, בזכות המאבק שהוביל הארגון מול משרדי התמ"ת והרווחה,  הסכימו שני המשרדים להעלות את מימונם לכל תינוק, דבר שהעלה את משכורת המטפלת בכ10%.

ובנוסף להישגים אלה, דואג הארגון לקיים פגישות למטפלות, לדון בבעיות שהן נתקלות בהן באופן קבוצתי, או טיפול בבעיה פרטית ספציפית. הארגון דואג גם לקיים פגישות עם חברי כנסת, על מנת להקים לובי שיפעיל לחץ למען הפיכת המטפלות לעובדות שכירות עם כל הזכויות הסוציאליות. באותו מישור גם מארגנים את ההפגנות למען המטרה הזאת.

כולי תקווה שכל הפועלות והפועלים לכבוד האחד במאי יעבדו בתנאים הוגנים ומכבדים, ודורשת מהם שייאבקו למען זכויותיהם ללא ייאוש. כי בשביל להצליח צריך להתאגד

תרגום מערבית: בנאן עותמאן

עוד בנושא

הנושאות בנטל: ראיון עם בת-אל נוצני, פעילה ב"כוח לעובדים"

 


צילום: stef

في التنظيم النقابي السبيل لنيل الحقوق

من نافل القول ، الحديث عن أهمية عمل الحاضنات البيتيات وتضحياتهن في سبيل تربية الأطفال في بيوتهن.

فالحاضنة ترعى الخطوة الأولى للطفل/ة وتسمع منه /ا الكلمة الأولى... وتغمره /ا بالدفء والحنان وتداعبه / ا

وتكاغيه /ا... تطعمه /ا .. تغسله /ا وتعيش معه /ا بكل جوارحها. هكذا فإن عمل الحاضنة مع الأطفال يرتقي الى مستوى

القداسة.

عمل الحاضنة هذا تقدره الأم ولا ينساه الأطفال رغم صغر أعمارهم في هذه المرحلة وتلاحظه مربيات الروضات ، حيث يتعرفن على الطفل الذي تعلم في الحاضنة ، من خلال تعامله مع الألعاب أو انضباطه مقارنة مع أترابه الذين لم يكونوا في الحاضنة.

مؤسسة واحدة لا ثمن عمل الحاضنة ، هي الدولة ... فقد حددت لهم ظروف عمل قاسية وأجور متدنية .

لقد عرفتهن وزارة الصناعة والتجارة " مستقلات " ، في الوقت الذي لم تترك لهن الدولة أي استقلالية.

فإنهن محرومات من إجازة لأسباب الوفاة أو المرض ، وفي حال مرض الحاضنة وعدم تمكنها من العمل فإنها تضطر لإيجاد بديلة وتدفع لها الحاضنة من جيبها .

ونتيجة لتعريفها "مستقلة " فإنها محرومة من كل الحقوق الاجتماعية .وتعمل طيلة أيام السنة ، من بداية شهر ايلول حتى منتصف شهر آب من كل سنة. واذا ما اقتطع من أجر الحاضنة نفقات الطعام والعناية بالطفل ورسوم التأمين الوطني ورسوم ادارة ملف لدى مدقق حسابات ، فإن ما يتبقى للحاضنة لا يتجاوز ال – 3500شاقل

ازاء هذا الوضع القاسي كان لا بد من تنظيم الحاضنات في نقابة لخوض نضال لتحسين ظروف عملهن حتى نيل مطلبهن الرئيسي في تحويلهن الى أجيرات ، يتمتعن بكامل الحقوق الاجتماعية ، التي يحصل عليها أي موظف أو مربية.

هكذا جاء دور منظمة " قوة للعمال "، التي رعت إقامة اطار نقابي للحاضنات وخاضت معهن نضالا مريرا مقابل الوزارة وأصحاب الامتياز لتشغيل الحضانات . الأمر الذي أثمر ، مؤخرا ، عن تحويل الحاضنات الى متعهدات مُجازات ، أي متعهدات معفيات من ضريبة القيمة المضافة. وبفضل " منظمة للعمال " تم اعفاء الحضانات من دفع ضريبة الأرنونا باعتبارها مؤسسة تعليمية.

كذلك بلغت قيمة تأمين الحضانة ، قبل عدة سنوات ، أكثر من 1200 شاقل ، الا أن منظمة " قوة للعمال " تمكنت ، بعد نشر مناقصة ، من تخفيض الميلغ الى 330 شاقلا..

ومن خلال اتصالات المنظمة مع وزارتي الشؤون الاجتماعية والصناعة والتجارة تم زيادة اشتراك الوزارتين للأطفال مما زاد في أجرة الحاضنة بنسبة 10% .

هذا بالإضافة الى تنظيم اجتماعات الحاضنات للبحث في المشاكل التي تعرض عملهن بشكل جماعي أو لمعاجة قضية منفردة. وتسعى منظمة " قوة للعمال " الى ترتيب لقاءات مع أعضاء كنيست لتكوين لوبي ضاغط باتجاه تحويل الحاضنات الى عاملات أجيرات كاملات الحقوق. وبشكل متواز لا تتوانى عن تنظيم المظاهرات من تحصيل الحقوق.

أتمنى لكل العمال في الأول من أيار أن يعملوا تحت شروط عمل منصفة ومحترمة وأطلب منهم أن يناضلوا من أجل حقوقهم دون كلل أو ملل.


צילום: stef
زليخة خلايلة - זליכה חלאילה:

زليخة خلايلة - حاضنة من مجد لكروم.

זליכה חלאילה- מטפלת במשפחתון ממגד אלכרום


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם