תרגום לערבית الترجمة للعربية

לפני המון המון זמן האישה הייתה המקור

قبل غابر الازمان، المرأة كانت هي الاصل

נושא

המאבק של נשים לחופש ועצמאות, דורש הצטרפות לתנועת פועלים ציבורית וכללית. כדי שנשים ישיגו חופש ועצמאות צריך לשחרר את החברה כולה מאילוצי הקפיטליזם ומגזענות.

בפילוסופיה היוונית העתיקה: "האישה בשירות הבטן" – היפוקרטס, או ש"היא נקבה בגלל חוסר בתכונות שלה" – אריסטו. למרות שהדעות האלה עתיקות ומדעית הוכח ההפך, עמדות אלו עדיין מהוות בסיס להתמודדות עם האישה ברוב החברות.

החברה שלנו נעה בשני מסלולים. אם נסתכל על האוניברסיטאות והמכללות נמצא שמספר הסטודנטיות גדול יותר ממספר הסטודנטים. זה מסביר שדרך האישה להוכיח את עצמה, ולממש את השאיפות שלה, היא דרך הלימודים והעצמאות הכלכלית. אבל רוב הנשים לא זוכות בהזדמנות זאת. מבין אלה שיוצאות לשוק העבודה, רוב הנשים עובדות בניקיון, במפעלים או בחקלאות עם קבלנים שמנצלים אותן ולא משלמים אפילו חצי משכר המינימום.  

בגלל שרוב הנשים בחברה שלנו הן מחוץ למעגל הייצור - אחוז הנשים העובדות לא עולה על 30% במקרה הטוב - לכן האישה באוכלוסיה הערבית עדיין נחשבת ל"חסרת מוח ודת" והיא נטל על המשפחה שלה, עד שמישהו ירצה להתחתן איתה וישחרר את המשפחה מהנטל הזה. אחרי הנישואים האישה הערבייה לא תהיה חופשיה אלא שייכת לבעלה, ולא תוכל לעזוב אותו אם הם לא מסתדרים יחד. עבור החברה היא נחשבת לחסרת אונים, ובהיותה יצור לא שלם, לא תוכל לחיות עם הילדים שלה באופן עצמאי, מה שיכריח אותה לחזור לבית הוריה, לוותר על ילדיה ולקבל  תוית "האישה הכושלת". לכן עדיף לה ולכולם שתבחר את "גיהינום בעלה ולא גן עדן הוריה".

פעם האישה  היתה חופשיה

היום הדברים האלה נחשבים למובן מאליו ואפילו נצחי: כך הייתה האישה תמיד וכך תשאר. אבל ההיסטוריה האנושית מוכיחה אחרת. לפני אלפי שנים הנשים היו עדיפות והילדים הצטרפו לשבט האם.  נשארו עדיין עקבות לקהילות העתיקות האלה - בניבאל שבאסיה המזרחית, למשל. הקהילה העתיקה שנקראת קהילה מטריארכאלית, הסתמכה על יצור קבוצתי ולא על רכוש פרטי, ולכן אין בה חלוקה מעמדית.

בספרו "האישה והסוציאליזם" ג'ון פריפיל מסביר מהי הסיבה לעליונות הנשים באותם ימים, הוא אומר " לאישה הייתה עדיפות על הגבר, במיוחד שכן היא האחראית על שימור המין האנושי. היא הייתה מי שמגדלת את הילדים ופותרת את מסתרי הטבע, לכן הייתה מוקד של הערצה ופחד. והגבר העריך את היכולות שלה וציית לכללים שלה כי היא שווה לו חברתית ואינטלקטואלית, אם לא נגיד שהיא עולה עליו."

 
אם האישה לפני הרבה זמן זכתה למעמד שווה לזה של הגבר, אז איך הדרדר מעמדה והיא הפכה לחלשה ביותר במעגל החברתי, שייכת לגבר ומשרתת את כל בני המשפחה? המחבר מציין, שעם הצטברות ההמצאות והניסויים התפתח היצור החקלאי והתעשייתי שהוביל להצטברות הכסף והרכוש בידיה של שכבה קטנה בחברה, שהוביל לחלוקת החברה לשכבות חזקות בעלות רכוש ושכבות חלשות שמשרתות את השכבות החזקות. זה הביא לפרוץ המלחמות כאמצעי להשגת האוכל בכוח, התפקיד הבסיסי להעלאת המוניטין של הגבר שגזל את מעמד האישה והפך אותה לשפחה.

 

הקפיטליזם מנציח נחיתותה של האשה

התדרדרות מעמד האישה נובע מהפיכתה לרכוש או משרתת לגבר, מה שהשתקף בהוצאתה ממעגל היצור החברתי בכדי שתוכל לשרת את הגבר ולטפל בילדים. מכאן, העצמאות החברתית שלה תלויה בהשתתפות שלה ביצור הכללי ובליברליזציה כלכלית.

בחברה הקפיטליסטית המבוססת על אי שוויון בין בעל הרכוש והעובד, ובין העשיר והעני, האישה לא יכולה לזכות בשוויון בינה לבין הגבר. אפילו החלטות גורליות לאדם כמו בחירת בן הזוג לא תתקבל בחברה מעמדית מאהבה והרמוניה אלא מחוקים שקשורים למשפחתיות ועדתיות... לכן לרוב עליך להתחתן בתוך המעמד שלך. ומי שמעז לשבור כללים או מסורות אלה, מעמיד את עצמו בעימות עם החברה כולה ועליו לעמוד מול חוקים אלה ולשבור אותה, ובמקרים נדירים הוא מצליח.

האישה הערבייה בישראל נותרה במעמד נחות כי החברה בה היא חיה נשארה חברה שבטית, שמתנהלת לפי חוקי המשפחתיות והעדתיות. למדינת ישראל יש תפקיד ראשי בהנצחת המצב דרך חוסר השקעה בתשתיות של הערים הערביות בכדי לתרבת אותן. אם בחברה יש מחסור באזורי תעשייה ומחציתה חיה מתחת לקו העוני, איך תמצא האישה את ההזדמנות שלה לליברליזציה כלכלית ולהיות בעלת השפעה חברתית?


צילום: ארכיון עין השופט


צילום: ארכיון עין השופט
סאמיה נאסר سامية ناصر :

אקטביסטית חברתית, כותבת ומתרגמת בדוגרינט. נולדה במג'ד אלכרום. גרה בנצרת, מנחת קבוצות ומדריכה במוזיאון עין דור.

 ناشطة اجتماعية، كاتبة وتعمل على الترجمة في دوغري نت.من مواليد مجد الكروم وتسكن في الناصرة.موجهة مجموعات ومرشدة في متحف عين دور.


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם