תרגום לערבית الترجمة للعربية

סוגרים את המפעל?

هل سيتم اغلاق المصنع؟

נושא

"חייבים להבריא את החברה"

ועדת הכספים דנה בעתיד מפעל תעשיות מתכת בשתולה. המפעל מהמושב הצפוני, המעסיק 140 עובדים, נקלע לקשיים תזרימיים ועומד על סף סגירה. האם הקרן להצלת מפעלים של האוצר וההסתדרות תציל אותו?

"תאר לעצמך שהיה לך מפעל מהאיכותיים ביותר, המספק בימי שגרה וחירום ציוד לתעשייה הביטחונית והתעופה בארץ ובחו"ל. שער לעצמך שהיה לך מפעל שמחזיק בידיו ברגע זה הזמנות עבודה בשווי עשרות מיליוני שקלים עד לסוף השנה, והינו בעל פוטנציאל רווחיות". כך פותח את פנייתו טל חתן, דור שלישי במפעל תעשיות מתכת מושב שתולה בע"מ בדף הפייסבוק. "המפעל, שנקלע לאחרונה לקושי כלכלי זמני מנסיבות אובייקטיביות, נמצא בהליך של 'הקפאת הליכים' ומחפש משקיע/רוכש פוטנציאלי, שאם לא כן, קיימת סבירות גבוהה כי המפעל ייסגר". היום (שני 1.2), התכנסה ועדת הכספים לדון בסוגיית מצוקת מפעל "תעשיות מתכת" במושב שתולה ומניעת סגירתו.

המפעל  הוותיק, היושב בגליל המערבי על גבול לבנון,  פועל משנת 1969 ובין לקוחותיו  נמנים משרד הביטחון, רפא"ל, התעשייה האווירית ואלביט. בשנתיים האחרונות נקלע המפעל לקושי תזרימי כתוצאה מהפסקת היקשרות עם אחד מלקוחותיו הגדולים וניהול כלכלי בעייתי. כיום חייב המפעל כספים בהיקף של כ-40 מיליון. בתחילת ינואר השנה נענה בית המשפט המחוזי בחיפה לבקשת החברה והוציא למפעל צו הקפאת הליכים.

בשיחה רגע לפני כניסתו לוועדת הכספים אמר עם רוני חתן, מנכ"ל החברה , כי התוצאות המקוות מבחינתם בוועדה הן לקבל סכום בערבות מדינה עבור ההון החוזר, לקבל לפטור מתשלום ארנונה ולקבל הכרה בחלק מהוצאות השכר כהכשרה פנימית (משמע מיסוי מופחת). "רק כך נוכל להבריא את החברה", אמר חתן. הוא ציין כי משרד האוצר והכלכלה והקרן לסיוע למפעלים קטנים  הבטיחו כבר שיזרימו 10 מיליון ש"ח,  אך הדגיש שזה כשלעצמו לא יחזיק את ראשם מעל המים.

בעוד מפעל שתולה נאבק על המשך קיומו, הודיעו היום משרד האוצר וההסתדרות על יציאתה לדרך של הקרן סיוע למפעלים במצוקה, שבשלב זה יש בה כבר כ-100 מיליון שקל. הקרן תפעל להצלת מפעלים שנקלעו למשבר וקיים בהם חשש ממשי לפיטורי עובדים. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן הוסיף כי "הצלת המפעלים משמעותה שימור מאות משרות והצלת מטה לחמם של עובדים רבים באזורי הפריפריה". שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "הקרן אשר הצטברו בה כבר כ-100 מיליון שקל תסייע להצלת מפעלים שנקלעו למצוקה בפריפריה וכתוצאה מכך תמנע פיטורי מאות עובדים".

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, אמר בוועדה כי המסמך נחתם היום (שני) על ידי ארבעת הגורמים- האוצר, הכלכלה, התעשיינים, וההסתדרות. במסמך מוצעים 2 מסלולים - לעסקים עם משקיע חיצוני ולעסקים בלי משקיע חיצוני. לשאלה  מטעם יו"ר הוועדה משה גפני כמה זמן ייקח ההליך ביחס לשתולה ,ענה "הקול הקורא בתהליכי גיבוש בלשכה המשפטית של משרד הכלכלה ואמור תוך שבוע וחצי להתפרסם". הוא הוסיף כי שתולה "עומדים בהוראות הקול הקורא, במסלול עם משקיע, ובינתיים הם יכולים לגשת עם מסמך ההבנות ולבקש ארכה מבית המשפט"

הקמת המפעל בשתולה ע"י משפחת חתן, קרתה כמעט במקביל לעליית המושב עצמו על הקרקע ב-1969. בידיעה על הקמת המושב שהתפרסמה בעיתון דבר, מצוין כי השר פנחס ספיר שנכח בטקס הבטיח לקדם פיתוח תעשייה במקום.

לאחר מלחמת לבנון השנייה, פיתוחו וחיזוקו  של אזור זה נחשב כמשימה לאומית, והחברה אף זכתה בשנת 2008 לתעודת הוקרה מהתאחדות התעשיינים חיפה והצפון, על פעילותה לקידום הכלכלה והחברה בצפון. שמונה שנים לאחר מכן, החברה המפרנסת כ-140 משפחות בפריפריה הצפונית נמצאת במלחמת הישרדות.

על פי טענות החברה בבקשה שהגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה,  "במהלך השנים 2013 – 2014, לאחר שנים רבות של פעילות רווחית, התרחשו מספר אירועים אשר גרמו לחברה להיקלע למצוקה תזרימית. בין היתר, נפגעה החברה מירידה תקופתית בהזמנות של חברת פלסן סאסא, העוסקת בייצור של כלי רכב ממוגנים, אשר לה סיפקה החברה בהיקפים גדולים חלקים הנדרשים למוצריה". תקלה נוספת, כך על פי הבקשה, נגרמה לחברה כתוצאה מנזקי שריפה שפרצה במפעל סמוך ואשר גרמה לה לנזקים קשים.

בדו"ח שצורף לבקשה להקפאת הליכים, מצוין כי מחזור פעילותה של החברה, מהמועד בו נקלעה לקשיים, עמד על כ- 40 מיליון ש"ח לשנה ונראה כי לאורך השנים הקרובות, יניבו מחזור פעילות של כ- 50 מיליון. זאת כאשר היקף החובות עומד על 35 – 40 מיליון. הנושים הגדולים של תעשיות מתכת הם הבנקים- כ- 9.6 מיליון ש"ח לבנק הבינלאומי הראשון, כ- 5.3 מיליון ש"ח לבנק הפועלים וכ- 1.7 מיליון ש"ח  לבנק מזרחי טפחות.

עם קבלת צו הקפאת ההליכים, התאפשר לחברה לפנות למשקיעים פוטנציאליים שיוכלו להשקיע כלכלית בחברה ולהוציאה ממצבה הנוכחי. ואכן נמצא משקיע חיצוני לפני הדיון בוועדת הכספים.

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) שנכח בוועדה אמר כי "מדובר באחד מהאזורים שאין בהם מקומות עבודה, ואני לא מדבר רק על בעל הבית ,שכל עמלו ילך לחינם, אלא גם על אותם פועלים שמשתכרים יום יום ומקבלים פרנסה מהמפעלים. המפעל הזה נמצא 100 מ מהגבול, זה לא מרכז הארץ. צריך מעקב אחר החלטות הוועדה לוודא שאכן עוזרים למפעל להשתקם"

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הוסיף  כי "משרד הכלכלה בודק את זה רק בפרמטרים כלכליים. היה ניסיון דומה עם מפעל מגבות ערד, ומעל לצביעת בתים בשדרות, אותו התהליך. וכלכלית זה לא כדאי. אבל ישנם עוד פרמטרים בעולם וספציפית בישראל צריכים להיות עוד פרמטרים חשובים ביותר, כמו סמיכות לגבול, תמיכה בפריפריה, השאלה כמה יעלה למדינה אם יסגר המפעל-דמי אבטלה וכו. משרד הכלכלה לא רואה את כל זה. וחשוב שכולנו נראה את הסיפור הזה בראיה מערכתית כוללת."

 

עדכונים לאחר כתיבת המאמר:

מבימ"ש מחוזי חיפה נמסר על הארכת תקופת הקפאת הליכים לתעשיות מתכת מושב שתולה בע"מ.

"בדיון היום 2.2,התייצב נציג ההסתדרות במחוז הצפון, מר שמואלי, אשר הודיע כי על בסיס שיחה שהייתה לו עם יו"ר ההסתדרות, מר ניסנקורן, נמצאת החברה בעדיפות גבוהה לקבל תמיכה כספית מקרן לסיוע מפעלים במצוקה, וכי תמיכה זו באה במקום שבו נמכר המפעל לצד שלישי כעסק חי, ותוך שמירת מקומות העבודה של העובדים.  מר שמואלי גם הוסיף כי ישנה אפשרות נוספת לקבלת סיוע מ"קרן מעגלים" אשר ניתן להיעזר בה על דרך של הכשרה תוך מפעלית, ואף זו יכולה לשמש קרש הצלה במשימה לשמור על החברה כעסק חי, לרווחת עובדיה."

 


ע.צ. תעשיות מתכת שתולה בע"מ


ע.צ. תעשיות מתכת שתולה בע"מ
לירון אוחיון:
פעילה חברתית, רכזת פדגוגית בתכנית מפגשי יהודים ערבים במוזיאון עין דור, כתבת צפון באתר חדשות אינטרנטי שיעלה לאויר במרץ. גרה בעפולה.

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם