תרגום לערבית الترجمة للعربية

מה נשמע בגליל - בנאן פוגשת את בן מקריית אתא וג'לאל מטמרה

كيف الحال في الجليل-بنان تلتقي بن من كريات اتا وجلال من طمرة

נושא

"אין דרך לקבל את האחר, אם לא נפגשים עם האחר". זהו עקרון הפעולה של ג'לאל ובן – שני פעילים חברתיים.

הראיון נערך במסגרת "מה נשמע בגליל?" - פרוייקט ראיונות שטח. דצמבר 2015 - פברואר 2016 

לרשימת כל הראיונות

"אין דרך לקבל את האחר, אם לא נפגשים עם האחר". זהו עקרון הפעולה של ג'לאל ובן – שני פעילים חברתיים. ג'לאל חג'אזי, בן 22, מטמרה. רכז פעילויות של הנוער בטמרה ומדריך קבוצות נוער במתנ"ס. וכרגע לומד תכנון ופיתוח אפליקציות כדי לבנות אפליקציות שישמשו לאתר החדשות בערבית - jeran.co.il אותו הוא מנהל.

בן בן עמי, בן 22 מקרית אתא. בוגר התוכנית Friends forever - תוכנית של בני נוער ערבים ויהודים מישראל הנוסעים לשבועיים לארצות הברית וגרים שם יחד בבית אחד למשך שבועיים. כאשר חוזרים ממשיכים לעבור סדנאות במשך כשנה. התוכנית מטעם עמותת friends forever שהוקמה בארה"ב על-ידי בוב ריישה. מטרת הארגון לקדם אמון, אמפתיה וחברות בין תרבויות הנמצאות בקונפליקט. זאת על ידי עבודה עם קבוצות מנהיגות בקרב הנוער המקומי. בן משמש כאחד המדריכים בתוכנית. בנוסף, הוא מנסה כל הזמן לפגוש אנשים שפועלים למען השלום והדו-קיום. כיום הוא גם לומד ליצנות רפואית.

איך המצב הקיים בארץ משפיע עליך?

בן: "בכל מקום, אם במישרין או בעקיפין, המצב הקיים מתדרדר ונוטע פחד באנשים – בבית, בחדשות, ברחוב... עצם המגורים שלי בישוב יהודי, ובכל פעם שקורה פיגוע ואנשים רק מדברים עליו, זה גורם לי להיות מזועזע ומיואש, כי המצב הקיים לא טבעי למדינה".

"בנוסף אימא שלי תמיד דואגת כי היא פוחדת שאני אהיה באחד הסיורים "המטורפים" שלי. שבוע לפני פיגוע הדקירה בצומת אבו-גוש עברתי משם לבית לחם כדי לטייל עם אחד החברים שלי. אני מאמין שאם הייתי מטייל עם כאפייה היו עוצרים אותי, וזאת למרות שיש לי מראה אשכנזי. זה מבייש אותי שחבריי הערבים צריכים להתמודד עם קירות כאלה, או שאנשים בכלל יסבלו מפחד  ודאגות כאלה".

ג'לאל: "לפני חודש הייתי בתחנה מרכזית המפרץ בחיפה בכדי לתפוס את האוטובוס לטמרה. אחד המפקחים ראה אותי רץ והוא חשב שאני מתכננן לעשות פיגוע. אז הוא עצר אותי – רק אותי ואף אחד אחר – והתחיל לחקור אותי. בסוף הוא עזב אותי לאחר שהסברתי לו שאני מחפש את האוטובוס שלי. אבל אני הרגשתי השפלה, כעס ופחד, שהוא הולך להלביש עליי תיק של ניסיון דקירה.

זה לא המקרה הראשון שהמשטרה חושדת בי כאדם מסוכן. באותה תקופה הכנסת הוציאה את התנועה האסלאמית מחוץ לחוק. בצומת של טמרה הייתה הפגנה והמשטרה האשימה אותי כמארגן של הפגנה זו. לא ידעתי על קיומה ולא הייתי מבין מארגניה. ושוב אני כועס. שוב אני מאבד את האמון בארגון זה, שתפקידו להגן על תושבי המדינה... אבל איכשהו אני חייב להתמודד עם כזה מצב, למרות שאני לא אשם. יש לנסות לשנות ולהשפיע באופן חיובי על החברה".

בן וג'לאל נפגשו לפני שנתיים דרך אחת המשלחות לגרמניה. הם נפגשו בברימן (גרמניה), במרכז הנוער Lidice Haus. הם חידשו את הקשר לפני כמה חודשים ושימשו כמדריכים ביחד באחת הקבוצות של  Friends Forever.

הקבוצות עוברות הדרכה דו-לאומית במוזיאון עין דור, ג'לאל ובן מכינים את הפעילות וכל אחד מעביד אותה בשפה שלו, וכל דבר מתורגם, למנחה הערבי יש יותר עבודה בקבוצות כאלה מכיוון שרק הוא דובר את שתי השפות. צריך הרבה סבלנות והקשבה בקרב החניכים כשמדובר בשפה שהיא לא שלך. אבל זאת דרך טובה מאוד להנכיח את שתי השפות, ולאפשר לחניכם להתבטא כל אחד בשפת האם שלו.

כתשובה לשאלתי אם נושא הפיגועים עלה במפגשי הקבוצה, השיב בן: " נושא המפגש היה האם ניתן לדבר על פוליטיקה בצורה מכובדת? ובכדי לפתוח את הדיון שמנו תמונות על הריצפה וכל אחד בחר בתמונה שמסמלת לו משהו. אחת התמונות הייתה בן אדם המחזיק בסכין. במפגשים עלו כמה נושאים סבוכים כמו: זריקת אבנים, עצירת ילדים ופלסטינים, דקירות ועוד! "

"הצלחנו ליצור סביבה בטוחה כך שכל אחד הביע את הדעה שלו בקשר לכל הנושאים שעלו. הפחד של כל אחד התפרש בכל מיני דרכים. בסוף המפגש, המשתתפים באו אליי וביקשו שנעשה עוד דיונים כאלה. ראיתי בעיניים שלהם כמה הם מרוצים ושמחים שנפתחה להם הדלת לשמוע דעות שונות בנושאים שמערכת החינוך אינה מאפשרת בבתי הספר. אני הרגשתי גאווה גדולה להיות חלק מהדיון, ומאלה שפתחו את הדלת בפני נערים בכדי לחשוב אחרת".

ג'לאל: "אני מסכים עם בן, הדיונים שעלו בקבוצה היו מעניינים, ומה שהיה מפתיע הוא איך הדיון התנהל, ואיך כל משתתף הצליח להביע את הדעה שלו ובמלואה. מנהל בית הספר ששמע את אחד הדיונים מאד הופתע שקבוצה מעורבת כזו דנה בנושאים ממש רגישים, תוך שמירה על כבוד הדדי.

אם הצלחנו לחולל שינוי בקרב בני נוער, כך אני בטוח שנוכל לחולל שינוי, גם במבוגרים לטווח ארוך. גם אני בסוף המפגש יצאתי עם הרבה אנרגיות שדוחפות אותי להמשיך ולהאמין במה שאני עושה, ולעזור לכמה שיותר בני נוער לעבור חוויות דומות  ולחשוב אחרת".

מה הכי קשה לכל אחד מכם?

ג'לאל: "בעקבות המצב הקיים אני לא מרגיש בקושי, הן באופן אישי והן בעבודה שלי. יש קושי  כאשר צריך להתעסק עם שני הצדים – ערבים ויהודים – ביחד. ולי אישית קשה לראות חיילים במדים ועם נשק. זה מעורר בי רגשות שליליים, אך בכל זאת אני תמיד מסתיר אותם ומנסה למצוא דרך מתאימה להתמודד עם המצב הזה".

בן: "קשה לראות שנאה כלפי אחרים שגורמת לשימוש באלימות, וזה גורם לי לחשוב על מהות מה שאני עושה ואם באמת יש טעם להמשיך בדרך שלי. זה מקשה עליי למצוא את האנרגיות שדוחפות אותי במסע שלי לקרב לבבות ולשנות את החברה לסבלנית יותר".

האם אתם מאמינים שהקבוצות שאתם מדריכים יצליחו ליצור שינוי בסביבה שלהן?

ג'לאל: " אני כבר 8 שנים משמש כמדריך קבוצות דרך המתנ"ס בטמרה, וחלק ניכר מהבוגרים שלי כרגע הם מדריכים לקבוצות אחרות ומעבירים את השינוי לדור הבא. וזה כמובן בנוסף לפעילויות החברתיות שעושים בכדי שנוכל להשפיע על כמה שיותר אנשים".

בן: "אני לא מדריך קבוצות באופן קבוע, אבל אני מאמין שהצלחתי להשפיע על הנערים שהדרכתי ושהם ימשיכו את תהליך. כל עוד שיש פעילי שלום שמכסים את החור שמערכת החינוך מתעלמת ממנו, שהוא תרבות חברתית-פוליטית, המצב הקיים ישתנה".

מה החזון של כל אחד מכם? איך אתם רואים את הגליל בזמן הקרוב/רחוק?

בן: "החזון שלי – להצלחי להבין שיש משהו לא בסדר, ותמיד להעריך את עצמי. לכן החזון שלי תמיד משתנה. לגבי הגליל הוא מקום שקט יחסית לשאר חלקי הארץ, אבל אפס אלימות זה לא המדד שלי למקום של שלווה ושלום, אלא כאשר יהודים יתחילו לנסוע דרך הכפרים הערביים, וכשילדיי וילדי ג'לאל ילמדו באותו בית ספר, כשאנשים יורידו את החומה המנטאלית ויתחילו להכיר את השונה מהם. רק אז אפשר לקבל את השונה באמת".

ג'לאל: " החזון שלי משתנה כל הזמן. אני מציב לעצמי מטרה וכשאני משיג אותה אני מציב מטרה אחרת. בעצם זה החזון שלי, תמיד לשאוף לעוד ועוד. בקשר לגליל אני מאמין שאנשים שבשלטון המקומי רובם לא מתאימים לתפקידו, ואם נצליח לבחור אנשים שבאמת מתאימים לתפקידים האלה, בהחלט המצב של הגליל ישתפר ונוכל להשיג שוויון אמיתי בין הקבוצות השונות שם, והמצב של הערים בגליל ישתפר."


בן וג'לאל


בן וג'לאל
תיוג
ישובים
بنان عثمان בנאן עות'מאן:

بنان عثمان בנאן עות'מאן - סטודנטית בטכניון, תושבת טמרה. פעילה בדוגרינט במסגרת מלגת קרן אברט
לגדול כאשה בטמרה - בנאן עות'מאן

 


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם