תרגום לעברית الترجمة للعبرية

ראיון עם סלמה עוסמאן מטמרה - מורה לאנגלית

مقابلة مع سلمى عثمان من طمرة - معلمة للغة الانجليزية

נושא

המפגש עזר לי להתגבר על הסלידה שלי מיהודים ולימד אותי לראות את הכאב של הצד האחר, מאז שהשתתפתי בקבוצה אני יותר מתעניינת להכיר אנשים ששונים ממני.

הראיון נערך במסגרת "מה נשמע בגליל?" - פרוייקט ראיונות שטח. דצמבר 2015 - פברואר 2016

לרשימת כל הראיונות

סלמה עוסמאן מטמרה היא מורה לאנגלית ואחת המשתתפות הפעילות בתכנית "שכנים נפגשים - תמרה משגב" ביוזמת קרן עמרי, שמתקיימים בבוסתן נוף משותף. זוהי קבוצה של מבוגרים ערבים ויהודיים שנפגשים פעם בחודש לשתף חוויות, כניסיון לקרב בין שני הצדדים. סלמה למדה תואר ראשון באנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני באורנים, ואחת מהעבודות שלה באותו הזמן הייתה בתרגום לערוצי טלוויזיה.  

מה היא החוויה הראשונה שנזכרת בה במפגש הראשון?

כשהייתי סטודנטית בשנה הראשונה עבדתי במעון לילדים מפגרים, ושם האוכל היה מופרד לפי בשרי-חלבי, אבל המנהלת לא הסבירה לי את זה, ואני שמתי את כל האוכל ביחד. המנהלת כעסה ופיטרה אותי מהעבודה למרות שניסיתי להסביר לה שאני לא ידעתי את הקריטריון הזה ושאני מאוד צריכה את העבודה אבל היא סירבה לשמוע אותי. זאת הייתה החוויה הראשונה שלי עם היהודים ובגללה כל הזמן הרגשתי סלידה מהם ולא רציתי להתעסק איתם בשום אופן.

איך המצב הקיים בארץ משפע עליך?

אני כועסת מכל האלימות המתרחשת בארץ, אני נגד כל סוג של אלימות שמזיק לבני אדם, ומאמינה שבאמצעות דיאלוג אפשר לפתור כל בעיה ולהגיע להסכם שישמח את שני הצדדים.
חוץ מזה, בגלל המצב הקיים אני לא מרגישה בטוחה כשאני מחוץ לבית. אני תמיד מסתכלת על האנשים מסביבי כי אני פוחדת שמישהו יתקוף אותי בכל רגע. ותמיד אומרת לילדים שלי לדבר באנגלית כדי שאנשים לא יזהו אותם כערבים.

האם הנושאים שעולים במפגשים השתנו בעקבות המצב? או משהו אחר השתנה בקבוצה?

כמעט בכל מפגש עול נושא הסכסוך בדרכים שונות, הרי כמעט כל דבר בחיים שלנו מושפע מהסכסוך. המצב הקיים בכל תקופה עולה תמיד במפגשים, וכמובן המצב הקיים כרגע עלה בכמה מפגשים וכל המשתתפים שתפו אותו פחד – פחד שהמדינה הזאת תהפוך לאזור מלחמה. כולם מודאגים מהעובדה שהאלימות הולכת ומתפשטת במדינה והמצב מתדרדר ליותר אלימות, כולם לא מרגשים בנוח להסתובב בכבישים ולהיות כל הזמן מודאגים. הנה דוגמה: כשהתחילו הפיגועים בירושלים, התקיים מפגש במצפה אביב בבית של אמירם – מייסד נוף משותף. אני פחתי ללכת לשם, כי פחדתי שמשהו יתקוף אותי, כי אני מכסה את הראש. וגם עוד משתתפת יהודיה פחדה להגיע לשם כי היא הייתה חייבת לעבור בכפרים ערביים בדרך לשם ופחדה שמישהו יתקוף אותה. המצב הזה גרם לחוסר ביטחון אצל שני הצדדים וגרם לכל אחד לחשוד באנשים סביבו. וזה היה הנושא של המפגש האחרון שהתקיים בבית שלי, והגענו למסקנה שצריך לגייס אנשים צעירים למעגל כדי שגם הם יתחילו בשבירת הקרח.

האם  את כאישה מפחדת יותר מאשר גבר ערבי?

אני פחדתי יותר כי אני מכסה את הראש שלי, אולי אם הייתי בלי כיסוי ראש הייתי פחדת פחות. ואני לא יכולה להשוות את הפחד שלי עם גבר ערבי כי אף אחד מהם לא סיפר על הפחד שלו, כולם סיפרו שהם מודאגים ולא מרגישים בביטחון.

מה החזון שלך? איך את רואה הגליל הזמן הקרוב? רחוק?

החזון שלי שהאלימות המתפשטת בכל מקום ברחבי העולם תעלם ושכולנו נחייה בשלום ושקט. אבל יש לי חלום קטן יותר, שיקומו עוד קבוצות כמו הקבוצה שלנו, שיכללו כמה גילאים בכדי לשבור את הקרח בין כמה שיותר אנשים וכך נוכל לגדל דור שיתמוך בשיתוף פעולה ודו קיום בין שני הצדדים. וגם קבוצות אלה יחוללו שינוי בסביבה שלהן.


סלמה עוסמאן, שלישית מימין

دائرة الاصغاء ساعدتني في التغلب على شعوري بالنفور من اليهود وعلمني ان ارى الم الطرف الاخر, منذ انضمامي للمجموعة اصبحت مهتمة اكثر بمعرفة اناس مختلفين عني

سلمى عثمان, معلمة لغة انجليزية واحدى المشتركات الفعالات في دائرة الاصغاء التابعة لبستان حيز مشترك. هذه الدائرة عبارة عن مجموعة اشخاص, عرب ويهود, يلتقون مرة كل شهر ليتشاركوا تجارب مروا بها كمحاولة لتقريب بين الطرفين.
تعلمت سلمى اللقب الاول باللغة الانجليزية بالجامعة العبرية واللقب الثاني بكلية اورنيم, خلال التعليم عملت بوظائف مختلفة منها كمترجمة لمحطات التلفزيونية.

ما هي التجربة الاولى التي تذكرتها في اللقاء الاول؟

عندما كنت طالبة جامعية في السنة الأولى, عملت بسكن لأطفال ذوي احتياجات خاصة, وهناك الاكل كان يقسم حسب اذا كان لحوم ام ألبان, لكن المديرة لم توضح لي هذه النقطة لذلك وضعت كل الاكل معا. غضبت المديرة لذلك وطردتني من العمل رغم انني حاولت ان اشرح لها انني لم اعرف هذه المعايير مسبقا وأنني بأمس الحاجة للعمل لكنها رفضت سماعي. هذه كانت تجربتي الاولى مع اليهود وبسببها طيلة الوقت شعرت بالنفور منهم ولم ارد التعامل معهم بأية طريقة.

كيف يؤثر الوضع القائم في الدولة عليك؟

انني غاضبة من كل العنف الذي يحدث في الدولة, انا ضد اي نوع من العنف الذي يؤذي اي كائن حي وخاصة الإنسان, وأؤمن بواسطة الحوار يمكن حل اية مشكلة والتوصل لاتفاق يرضي الطرفيين.
بالإضافة, بسبب الوضع القائم انا لا اشعر بالأمان خارج البيت. انا دائما اتلفت حولي لأنني اخاف ان يهاجمني احد بأية لحظة. ودائما اوصي اولادي بأن يتكلموا الإنجليزية كي لا يتعرف عليهم احد كعرب.

 

هل مواضيع النقاش تغيرت في اعقاب الوضع؟ او هل تغير شيء اخر في المجموعة؟

في كل لقاء تقريباً يطرح موضوع النزاع بطرق شتى, كل شيء في حياتنا يتأثر من النزاع. الوضع القائم في نفس الفترة الزمنية يطرح للنقاش في اللقاءات, خاصةً الوضع القائم في اللحظة الراهنة وكل المشاركين عبروا عن نفس الخوف – الخوف من أن تصبح الدولة منطقة حرب. الجميع قلقون من أن العنف آخذ في الانتشار وأن الوضع أكثر عنفاً. جميعهم لا يشعرون بإرتياح عندما يتجولون في الشوارع.الشعور بالقلق يرافقهم طوال الوقت. على سبيل المثال: عندما بدأت موجة العمليات في القدس, كان هنالك لقاء في متسبي أبيب, في بيت أميرام – صاحب فكرة حيز مشترك. أنا شخصياً خفت من الذهاب الى اللقاء, خفت أن يهاجمني أحدهم  لأنني متدينة وأضع غطاء على رأسي. مشتركة أخرى, يهودية, خافت من الذهاب الى اللقاء لأنها تمر بقرى عريبة وخافت أن يهاجموها. هذا الوضع سبب الشعور بعدم الأمان لدى الطرفين, وأدى ألى أثارة الشكوك لدى كل طرف بالناس من حوله. هذا كان موضوع اللقاء ألآخير اللذي حصل في بيتي. توصلنا للاستنتاج أنه يجب تجنيد الشباب في هذه الدائرة كي يبدؤوا مشوار كسر الثلج. 

هل كامرأة خفت اكثر من رجل عربي؟

انا خفت اكثر لانني اغطي رأسي, يمكن لو كنت بدون حجاب لكان خوفي اقل. وانا لا اقدر ان اقارن خوفي بخوف رجل عربي لان احدا منهم لم يتكلم عن خوفه, كلهم تحدثوا عن قلقهم وعدم شعورهم بالأمان.

 

ما هو رؤيتك ؟ كيف ترين الجليل في الوقت القريب؟ والبعيد؟

رؤيتي أن يختفي العنف ألمنتشر في كل مكان في جميع أنحاء العالم وأن نعيش جميعاً في سلام وطمأنينة. ولكن لدي حلم أصغر، ان تقوم مجموعات أخرى كمجموعتنا تشمل بعض الفئات العمرية لكسر الجليد بين أكبر عدد ممكن من الناس, وهكذا يمكننا أن نربي جيلا من شأنه أن يدعم التعاون والتعايش بين الجانبين. ان تقوم مجموعات تحدث التتغير في بيئتنا.

 

 


סלמה עוסמאן, שלישית מימין
بنان عثمان בנאן עות'מאן:

بنان عثمان בנאן עות'מאן - סטודנטית בטכניון, תושבת טמרה. פעילה בדוגרינט במסגרת מלגת קרן אברט
לגדול כאשה בטמרה - בנאן עות'מאן

 


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם