שלום בצריח

נושא

בני נוער רבים מתקשים להתמודד עם משימות גיל ההתבגרות, ונקלעים למצבי משבר. היעדר מענה לבעיות עשוי לגרום לתופעות כגון: אלימות, התנהגות עבריינית, שימוש בסמים והידרדרות לשוליים.

עיריית עכו ומרכז מנ"ע הקימה לשם כך את מרכז "הפוך על הפוך", מרכז נוער זה הוא יותר מסתם בית קפה לנוער, אלא מרחב חופשי לשיח, חיזוק קשרי חברות, מפגש חברי וייעוץ.

הפוך על הפוך פתוח חמישה ימים בשבוע, בשעות אחר הצהריים והוא מהווה מוקד משיכה עבור בני נוער יהודים וערבים המתגוררים בעיר עכו.

בשנה החולפת מרכז הפוך על הפוך קידם את הרצון לקירוב בין יהודים וערבים בישראל, דרך לוח עם משבצות שחורות ולבנות, ארבעה פרשים וכמה חיילים טובים (בלי נשק) - משחק השחמט.

מרכז הפוך על הפוך, המשמש כמרכז נוער עירוני בעיר עכו עבור נוער יהודי וערבי, אימץ את משחק השחמט כאמצעי לדו קיום בין יהודים וערבים וקבלת השונה, תוך הקנייה ופיתוח מיומנויות של חשיבה עצמאית, זריזות, כבוד וסבלנות,  שכולן מזוהות עם משחק השחמט.

בני הנוער מגיעים אל המרכז ומתאמנים במשטר אימונים אינטנסיבי באימוני שחמט בהדרכת מנהל המרכז, פיליפ אוחמן. משטר האימונים התובעני נשא פרי, ונבחרת השחמט של "הפוך על הפוך" גורפת פרסים רבים בתחרויות שחמט ארציות, ולאחרונה שחקני נבחרת "הפוך על הפוך" בשחמט קיבלו מעמד רשמי באיגוד השחמט עם קבלת כרטיסי השחקן, דבר המאפשר השתתפות בתחרויות של איגוד השחמט בהן המתמודדים נמדדים על פי "מד כושר", המהווה דירוג של כל שחקן.

נבחרת השחמט של הפוך על הפוך השיגה ביצועים יוצאי דופן בתחרויות שחמט שהתקיימו בנשר ובחיפה. בתחרות פתוחה שהתקיימה בנשר השתתפו בני נוער מכל רחבי הארץ ומתחרים מחו"ל. חניך נבחרת השחמט של הפוך על הפוך, תושב עכו באסל אחמד בן 15 זכה במקום השני.

לאחרונה קיים המרכז את טורניר השחמט הדו-לאומי הראשון, בו רפאל ביטון בן 17 תלמיד כיתה י"א מעכו, גבר על יריבו במשחק חברו הטוב אמיר אבו בכר בן 14 תלמיד כיתה ז'. אלו הביאו כבוד רב למרכז הנוער, למשפחתם, ולעיר עכו כולה.

פגשתי את הגברת רותם דיעי  מנהלת מרכז הנוער "הפוך על הפוך" בעיר עכו, וזו אומרת לי בגאווה "כי השחמט הוא הרבה יותר ממשחק עם חיילים ללא נשמה, ושטח ללא אדמה. השחמט מפתח אסטרטגיות ומהלכים אשר ישמשו את הנערים במהלך חייהם, החל מחשיבה קדימה ועד כבוד האדם היושב מולך. הרעיון להפגיש בני נוער ערבים ובני נוער יהודים שהמשותף זה החיבה לשחמט נושא פרי, הנערים לומדים להסתכל על ה"יריב" העומד מולם ללא הבדל דת גזע ומין ולכבד אותו באשר הוא אדם. יש נוכחתי לדעת כי אימוני השחמט השבועיים רקמו חברויות אמיצות בין הנערים הערבים והיהודים, דבר שאני וצוות הרכזים והמתנדבים גאים בו מאוד".

בסרטון המצורף - חלוקת גביעים למשתתפי ליגת שחמט

ישובים
מעין אינגר:

 מעיין אינגר תושבת העיר עכו, סטודנטית להוראת מדעים בדגש סביבה וקיימות


עוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם

 

 

* indicates required