תרגום לערבית الترجمة للعربية

AMOCA, המוזיאון הערבי לאמנות עכשווית, יפתח בסחנין

المتحف العربي للفن المعاصر في سخنين

נושא

המוזיאון הערבי לאמנות עכשווית בסחנין יפתח ב-17 ליוני 2015. המוזיאון הינו יוזמה משותפת של בלו-סימיון פיינרו ואביטל בר-שי, מנהלי המוזיאון, יוזמי ואוצרי הביאנלה הים-תיכונית בסחנין ועיריית סחנין תוך יצירת מציאות חדשה של שיתוף פעולה בין יהודים לערבים.

AMOCA, המוזיאון הערבי לאמנות עכשווית בסחנין , הינו מוזיאון ראשון מסוגו המוקם בעיר ערבית בישראל. לראשונה בישראל יפתח מוזיאון ערבי לאמנות עכשווית, שיציג אמנים מובילים מישראל ומהעולם. למוזיאון אוסף של למעלה מ-200 יצירות אמנות עכשווית בינלאומית. המוזיאון יפתח בסחנין. מטרת המוזיאון הינה הצגת אמנות מקומית ובינלאומית עכשווית, תוך קידום שלום והידברות באמצעות פעילויות אמנות ובניית אמון הדדי תוך חיזוק ערכים של שוויון, הדדיות, דיאלוג אנושי ודו-קיום בין קהילות הנתונות בסכסוך ותוך שימת דגש על רב-תרבותיות, יצירה אמנותית, כבוד האדם, חזון ותקווה לעתיד טוב יותר.

 

AMOCA,המוזיאון הערבי לאמנות עכשווית בסחנין, מתארח בבנין איגוד ערים בית נטופה- המרכז הסביבתי. מטרת AMOCA הוא לפתח את ממד הניידות, לחשוף יצירות אמנות של מיטב האמנים מהארץ והעולם באזורים שונים בגליל ובפריפריה ולהתארח במקומות שאינם חשופים לתערוכות אמנות עכשווית.AMOCA  , המוזיאון הערבי לאמנות עכשווית פותח את שעריו בסחנין במטרה להנגיש את האמנות העכשווית לאוכלוסיה הערבית והיהודית הגרה באזור תוך הצגת אמנות במגע ישיר עם אנשים ובשיתוף פעולה איתם, אמנות שיוצרת קשרים בממד המקומי והבינלאומי. החזון של AMOCA הוא ליצור הידברות, מפגש ושיתוף פעולה בין יהודים לערבים באמצעות האמנות העכשווית בפרויקטים מחוללי שינוי במטרה ליצור במה לבניית אמון הדדי וישוב סכסוכים בדרכים חלופיות. בדומה לתפיסה זו ניפתח במקום מרכז לישוב וניהול סיכסוכים, "בית אלסולח" מקום של הדברות ומציאת פתרונות והסכמות בין צדדים. שילוב זה של AMOCA, המוזיאון הערבי לאמנות עכשווית, והמרכז ליישוב סכסוכים הוא ביטוי לרצון ליצור פעילות משותפת המבוססת על הצורך בקבלת האחר תוך הגברת המודעות לגישות חלופיות להדברות והסכמה. את חזון המוזיאון הגו פיינרו ובר-שי לאחר שהשיקו ב-2013 בסחנין את הביאנלה הים-תיכונית השנייה. המוזיאון יפתח ביוני הקרוב הודות לשיתוף פעולה עם מאזן גנאים, ראש עיריית סחנין ועיריית סחנין.

 

התערוכה הפותחת את המוזיאון תיקרא HIWAR (חיוואר). למילה חיוואר שתי משמעויות עיקריות בערבית: היא מתארת שיחה בין שני אנשים או יותר, ובנוסף במיוחד בהקשר פוליטי היא מתארת תהליך שבו שתי קבוצות או יותר מקיימות שיח, חופשי מעוינות, במטרה להגיע להסכמה בנושא כלשהו. אלה אותם שני המובנים של המילה העברית "דו-שיח". חיוואר, דו-שיח, דיאלוג הוא תהליך שמאפשר לאנשים, לרוב בקבוצות קטנות, לחלוק את נקודות המבט וההתנסויות שלהם בבעיות קשות. הוא אינו שואף לנצח בוויכוח או להגיע להסכמה, אלא להבין וללמוד לפרק סטריאוטיפים, לבנות אמון ולאפשר לאנשים להיפתח לנקודות מבט השונות משלהם. דו-שיח יכול להניב – ולרוב אכן מניב – הן עשייה אישית והן שיתוף פעולה.  חיוואר, דו-שיח, דיאלוג הוא מסע שמחולל שינוי בהבנת האחר. בתערוכה יוצגו מבחר יצירות של אמנים ישראלים ובין–לאומיים מאוספי המוזיאון ומאוספים פרטיים בשיח חזותי ותוכני.

בין האמנים המציגים: מרינה אברמוביץ', משה גרשוני, לארי אברמסון, יאניס קונליס, שירין נשאט, עביר עטאללה, מוחמד סעיד קאלאש,  יוהנס ווגל, ראאד בואיה, הרמן ניץ', הודה ג'אמל, מוניר פאטמי, מחמוד בדרנה, בותינה אבו מלחם, מיכה אולמן, אסד עזי, דני קרוון, נידאל ג'בארין,  זוהדי קאדרי, ראני זראוי, דוד וקשטיין, אנג'ליקה שר, מהדי ג'ורג' לאלו, אדל אבדסמט, מנשה קדישמן ועוד.

 

עם פתיחת המוזיאון AMOCA, ישיק המוזיאון תכנית אירוח אמנים שתעודד אמנים ישראלים ובינלאומיים להתארח ולהתגורר במקום כדי לחלוק חוויות ולהעביר סדנאות אמן ויצירה בקהילה. כמו כן, עתיד המוזיאון להשיק תכנית חינוכית לקהילה. אירועי הביאנלה הים-תיכונית ימשיכו להתקיים וישולבו בתכנית האמנותית של המוזיאון.

 

מוזיאון AMOCA, בבנין המרכז הסביבתי-איגוד ערים בית נטופה רח' דוחא 100, סחנין

ישובים

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם