השכנים שמבחוץ ומבפנים – בישוב כמון

נושא

בסיור האחרון ביקרנו בכמון כדי להכיר את סוגיות השכנות  - עם היישוב הבדואי השכן כמאנה, ועם  משפחות המתגוררות בתוך היישוב כמון על מספר דונמים של שטח פרטי בבעלות משפחת שחאדה. שיחה עם יוסי מורג, יו"ר היישוב כמון.

בסיור האחרון ביקרנו בכמון כדי להכיר את סוגיות השכנות  - עם היישוב הבדואי השכן כמאנה, ועם  משפחות המתגוררות בתוך היישוב כמון על מספר דונמים של שטח פרטי בבעלות משפחת שחאדה.

לתמונות מהסיור

לקראת הסיור שוחחתי עם יוסי מורג, יו"ר היישוב כמון.

יוסי מתאר מאמצים מצד תושבי כמון להתקדם לשיתוף פעולה בין היישובים. למרות זאת ישנם קשיים ביחסי השכנות.

 

השכנות בין כמון וכמאנה

לאורך השנים ישנם קשיים ביצירת השכנות, אך אני מאמין שבסופו של דבר זה ילך. יש לנו אינטרסים משותפים כמו תשתיות, כבישים, תאורה, חינוך, הקמת מתקנים ושימוש בהם.

בכמון במהלך 10 השנים האחרונות היתה ועדת שכנים. עשינו כמה וכמה נסיונות מאד רציניים ליצור פעילות משותפת – למשל בתחום הנוער. היו חוגים משותפים לילדי כמון וכמאנה, שהתקיימו בכמאנה. היתה גם פעילות נשים משותפת בכמאנה.

גם במישור היישובי, ברמת הנהלות היישוב ניסינו ליצור מסגרת לעבודה משותפת, זה לא הצליח. אני לא יודע לומר מה עצר או מה עוצר את היכולת שלנו לשתף פעולה. כיו"ר היישוב כמון  הרגשתי שיש לי נכונות לייצג את היישוב, ייתכן שלא היה רצון כזה מצד ראשי היישוב כמאנה.

אמצע הקיץ, חם בגליל / יהושע רץ על יחסי כמון-כמאנה: המואזין, החתונות, מגרש המשחקים ועוד...

מתחם משפחת שחאדה בכמון

בתוך כמון עצמה מתגוררות משפחות, אשר שטח  של מספר דונמים היה בבעלותן עוד לפני הקמת כמון. כעת, מנסים בעלי הקרקע להקים בית קבע ונתקלים בהתנגדות הרשויות.

כשתוכנן הישוב כמון בשנת 1980, בתוך הקו הכחול נכלל שטח פרטי (רשום בטאבו) של מספר דונמים בבעלותם של 2 בני משפחת שחאדה מראמה, שאינם שייכים לשבט הבדואי סואעד, שמתוכו מתגוררים בכמאנה, בסלאמה ובראס אל עין הסמוכות.

השטח נמצא בחלק הצפון-מזרחי של כמון, כאשר השכונה הצפונית עוטפת אותו.

מתוך שתי המשפחות המקוריות של בעלי הקרקע, ישנם כיום כ-15 בתי אב, אך אין לנו מידע מסודר ומפורט יותר אודותיהם.

במהלך השנים המדינה ניסתה להציע להם פתרונות למגורים בישובים הבדואים בסביבה – כמאנה, ראס אל עין וסלאמה. ההצעות היו רציניות וכללו שטחים חלופיים בסדר גודל זהה ואף יותר גדול מהמקורי. נסיונות כאלה נעשו עוד לפני הקמת הישוב כמון, וחלק מהמשפחות אכן עזבו.

מכיוון שהשטח נמצא בתוך היישוב כמון, באזור המיועד למגורים, מבחינה חוקית נוצרה אפשרות עבורם לבניית קבע. אחד מבני המשפחה, עאדל, החליט שברצונו לבנות את ביתו בשטח שבבעלותו בכמון. הוא הגיש תכניות לבניה לועדה המקומית, והנסיון שלו נתקל בהתנגדות. חלק מבני המשפחה ויתרו על המאבק ועזבו, אולם עאדל החליט להמשיך במאבק. הוא אדם בשנות ה-50 לחייו, בעל משפחה.

במשך שנים המועצה מונעת ממנו לבנות בית קבע.

בשנת 1997 תוך נסיון לפתור את הנושא, המינהל עצר את כל הבניה בשטחים אלה, כולל השכונות הסמוכות של הישוב כמון. זה היה מתוך רצון של המנהל להסדיר את הנושא מול כל המשפחות ביחד. מאז הוסרה ההגבלה על הבניה בשטח של כמון, אם כי עדיין לא נבנתה שם השכונה.

עאדל נמצא כיום במהלכים משפטיים בליווי של עורך-דין, מול המועצה ומול המינהל, כדי לקבל היתר בנייה וכדי לקבל תשתיות ציבוריות. הדברים נידונים בבית משפט, תוך קשיים רבים. היישוב כמון הודיע, שהוא כיישוב אינו צד לאישורים כי אם רק הועדה המקומית לבניה והמועצה האזורית,.

עם זאת, ישנן מגבלות תכנוניות על בניה בשטח הזה, מכיוון שהוא נמצא בתוך כמון וכפוף לתקנון הבניה של היישוב.

לגבי היחסים בין תושבי כמון לבין בני משפחת שחאדה המתגוררים בשטחם בתוך היישוב – גם אלו יחסים לא פשוטים, אולם נעשים מאמצים לייצר תקשורת ושיתוף פעולה. למשל הוסכם על שימוש במגרש הספורט של כמון.

לדברי יוסי מורג, למדינה יש כוונה רצינית לאפשר להם לבנות ביישובים הבדואים הסמוכים, אם כי בכמאנה למשל יש התנגדות לקבל אותם.

מתוך השיחה עם יוסי, עולה בדעתי שיש יריעה מאד רחבה לסיפור של הבדואים בגליל, אנו הצלחנו לראות בכל סיור רק קצה קרחון, ונקוה שנוכל במשך הזמן ללמוד עוד על הנושא.

עוד בנושא הסיור

جيرة غير مألوفة؟ في اعقاب جولة دوغري نت في كمانة وكمون

שכני ממשפחת שחאדה / יהושע רץ

כל הכתבות בנושא בדואים בגליל

 

עוד על הבדואים בגליל:

מה באמת קורה בראמיה בכרמיאל? תמונת מצב וסקירה הסטורית

איפה זה קובסי? ביקור ראשון / חדוה ליבנת

ההתיישבות היהודית הביאה תשתיות - אבל לא לבדואים בקובסי / רשמים מהסיור בקובסי

כמאנה

כמאנה
תיוג
ישובים
טלי איזנר פרידמן طالي أيزنر فريدمان:

עורכת שותפה באתר ופעילה בדוגרינט מאז הקמתו. חברת קיבוץ פלך, מעצבת גרפית ומאיירת. محررة العبرية في دوغري نت. من سكان كيبوتس بيلخ. مصممة جرافيكا ورسومات توضيحية مستقلة.
www.studio-dvora.co.il


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם