מעיין עין שבע שבגליל - נקודת מוצא לשלושת הדתות

נושא

יש אומרים.. האמונה נותנת בינה, וזאת לדעת את כוחו של המעיין לרפא ולטהר, כפי שנאמר בחסידות על סוד "מעיינות": "מעיין נובע חכמה" (רבי נחמן מברסלב), על פי היהדות במקום שם נוצר המעיין "עין שבע" מתחברים בימיי קדם שבעה מעיינות, יש לציין שקיימים רק חמישה מקורות כיום, אך הספרה שבע המייצגת את הקודש שחל בתוך עולם הטבע, מחזקת את הקשר לשבעת הספירות בעולמות התחתונים בעולם הבריאה, ולכן מצדיקים את שמו.
 
כיום מגיעים למעין מבקרים (אורתודוכסים) משלושת הדתות מישראל ומכל העולם, יש לציין שלתיירים ומקומיים רבים המקום אינו ידוע ולכן נקרא גם המעיין הנסתר. גם מכיוון שאין הדרכה איך להגיע אליו.

על פי הכנסיה הלותרנית שם באזור המעיין הלך ישו על המים, לשם מגיעים המוסלמים כמקום המקודש להם ושמו "עין איוב", איוב שהיה נביא באיסלאם מוגדר במקורות כקדוש ולו שבעה בנים, לתושבי הגליל זהו מקום הממשיך את המסורת של כפר נחום הממוקם ליד כנסייה הקתולית: שם במרחק כמה קילומטרים בהמשך טיילת האבן שנבנתה לאורך הכנרת וצופה אל הים, היה בית כנסת קדום ששאב אליו את תושבים מכל הדתות: יהודים, נוצרים, הלניסטים, פגנים ועוד...

למבקרים תדיר, לתאולוגיים ולהיסטוריונים: קיימים שם מבני עומק (שדות כוח), שם יש יחס משולש בין כוחות רוחניים בו "מסמנים מתנשאים מעל המסומנים", שם הקמאי והבראשיתי מתמודד עם ההווה וחושף את הצד האפל של הנוף.   

המעיין "עין שבע" - איך להגיע?

למגיעים מהמרכז והדרום נוסעים בדרך כביש 86 בצד הדרום מערבי של הכנרת, העוברת את העיירה מגדל, קיבוץ גינוסר ואתר מקורות, מגיעים לצומת כפר נחום פונים ימינה, לאחר מאה מטרים בכניסה הראשונה פוגשים את המנזר האורטודוכסי של ט'בחה הנקראת גם כנסייית הלחם והדגים, שם על פי הכתובים של הברית החדשה נעשה נס, בו הצליח ישו להזין חמש אלפים נפשות, בחמש כיכרות לחם ושני דגים.

ממשיכים 50 מטר בטיילת אבן לקול צלילי המים פוגשים כנסייה נוספת (פרנציסקנית) "כנסיית הבכורה של פטרוס", הכנסייה ממוקמת על שפת הכנרת, על פי התאולוגיה הנוצרית לאחר שקם ישו לתחייה הוא נגלה לשבעה מהשליחים סעד עימם, והעניק לפטרוס הקדוש את הבכורה.

ממשיכים 20 מטרים נוספים על הטיילת ושומעים את קול המעיין. בצומת זו בין הכניסה ימינה למעיין ושמאלה לעלייה להר האושר, נמצאת אותה נקודת המוצא לשלושת הדתות!. ממשיכים ימינה יורדים במדרגות עד למצפה על הכנרת, שם נמצא חוף והמעיין, יש מקומות לשבת ולאמיצים יותר לשטוף בזרם המעיין,,,

היכן לחנות?
 
לבאים מצפון רמת הגולן או אלמגור יש חנייה בצד ימין של הדרך, "חניית הר האושר" לבאים מדרום יש חניית אוטובוסים ומוניות בחניית הכנסיה הפרצ'סקנית.
צילום: יריב בבלי

צילום: יריב בבלי
תיוג
יריב בבלי ياريف بابلي:

תושב הגליל, סטודנט לתואר שני במכללת אורנים, למד הקורס "הגליל כמרחב רב תחומי" לאחרונה לומד על "אוכל גלילי".


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם