ילדים מתרבויות שונות סומכים אחד על השני - בקרקס

נושא

בשבועיים האחרונים אירח קרקס גליל, קרקס נוער יהודי-ערבי בו פעילים בני נוער מישובי בקעת בית הכרם ומשגב, את קרקס הקשתות מסנט לואיס. קרקס  גליל הוא פרוייקט של עמותת הגליל לחינוך ערכי בשורשים, ונמצא בקשר מתמשך עם הקרקס בסנט לואיס מאז 2007. במהלך השנים ביקר הקרקס מסנט לואיס בארץ כבר פעמיים, וקרקס גליל התארח בארה"ב פעמיים. שני הקרקסים התעתדו לצאת למסע הופעות משותף ברחבי הארץ, אך בעקבות המצב הביטחוני התמקדו באזור הצפון. המופעים התקיימו לפני קהלים שונים בקיבוצים, מושבים, כפרים ערביים ושכונות עירוניות, לפני ילדים ומשפחות.

כמה תמונות מהמסע המשותף, במבט אישי:

  1.  סיגלית אור מצוות העמותה:

אתמול נסענו לנתב"ג לקבל את פני הקרקס מסנט לואיס. ניר מנכ"ל העמותה היה אמור לנסוע - אך גויס בצו 8 יום לפני-כן. באו איתי באוטובוס ילדי קרקס גליל, יהודים וערבים.  בימים שלפני הביקור היו טלפונים והתייעצויות עם החברים בארה"ב ששאלו בדאגה אם לבוא, אך בסופו של דבר רק משתתפת אחת ומלווה אחת ביטלו.
הגענו לשדה התעופה מוקדם, והסתבר שעם כל הבלגן לקראת הנסיעה, אף אחד לא זכר להכין איזה שלט ברכה או בלון למצער. קוששתי כמה דפי מדפסת ממשרד סמוך, קניתי טושים בסטימצקי (לא רק הקפה יקר בנתב"ג!) והילדים אלתרו שילוט. כשהגיחו האמריקאים - החבר'ה הרימו מיד פירמידה אנושית שהחזיקה את השלטים, ושתי הקבוצות הריעו, לפליאתם של שאר הנוכחים.
הילדים ישבו באוטובוס מאחור, המבוגרים קישקשו מקדימה, ומהר מאד התחלנו לשמוע את השירה, הצחוק, משחקי השמות - כימיה מיידית! כולם פוזרו למשפחות מארחות בדיר אל אסד, כרמיאל ומשגב. בערב הקפצתי לדיר אל אסד את אמו של אחד האמריקאים שבאה לבקר ופגשתי את המשפחות מתיישבות לארוחת איפטאר - שבירת צום הרמדאן. למחרת אמרה אחת האמהות האמריקאיות המלוות: "איזה מזל שבאתי ולא ביטלתי! חוויה מדהימה, בתוך כל מה שמתרחש!"

  1.  ג'סיקה הנדוף מקימת הקרקס בסנט לואיס והמנהלת:

"תמיד מדהים אותי באיזו מהירות ועומק נוצרות חברויות בין ילדי קרקס. כמה מהר הם סומכים אחד על שני - שיתפסו אותם, יזרקו אותם, יעמדו תחתיהם. כך היה בקרקס המקצועי בו השתתפתי וכך קורה גם בקרקס הנוער.
אפילו במדינה הנקרעת בסכסוך, יש הבנה ואמון. יש קבלה. הילדים האמריקאים מתארחים בבתיהן של משפחות יהודיות וערביות. המשפחות נפגשות. הן אוכלות יחד. הן באות יחד למופעים. הן  מתיחסות בכבוד אחת לשניה. המעשים הפשוטים הללו משפיעים עלינו, והתקווה היא שימשיכו לעומק ולאורך זמן. אלו החוויות שאנו מקווים שיעשו את הילדים הללו אנשים טובים יותר - ויתקנו את העולם".

  1. על החוף בעכו

"מי הילדים האלה?" כך שאלה אותי ישראלית אחת שישבה על החוף בעכו. "אני רואה שהם יהודים, ערבים, שחורים, לבנים וכל מה שבאמצע", היא אמרה. "תהיתי מי הם ומה הם עושים פה". הסברתי על קרקס גליל וקרקס הקשתות. סיפרתי לה כיצד השותפות שלנו - פירמידות לשלום - כבר פועלת מאז  2007

היא התרגשה. "נהדר! מעולה!" היא המשיכה לחייך ולהניד בראשה ולצפות ב-27 הנערים והנערות בגילאי 10-23, מכייפים יחד על החוף.  היא התפעלה מיכולתם האקרובטית. היא התפעלה מיכולות הג'אגלינג שלהם. אבל בעיקר התפעלה מכך שהם יחד.

שמחתי ששמה לב אליהם. הייתי (ואני עדיין) גאה בהם. אך כמה עצוב שהמראה של קבוצת נערים ונערות מרקעים שונים שפשוט מבלים ביחד כל כך מוזר שאנשים שמים לב אליו ומתפעלים. רקטות נופלות בישראל. ובאותו זמן, קבוצת ילדים מתעלה על הכל. בישראל. היום הם הלכו לים. קבוצה של חברים הלכו לים. אף אחד לא אמור לשים לכך לב במיוחד.
 

חיפה, בענה, מורן, שמיר, מעונה, נס עמים, מע'אר, אוהלו  -  אלה המקומות בהם הופיע הקרקס המשולב. כ-1000 איש, יהודים, ערבים ואמריקאים, צפו במופעים. הצופים קיבלו השראה מיכולתם של ילדי הקרקס לשתף פעולה, לסמוך אחד על השני, ולשמוח – למרות הכל.

ההרשמה לקרקס גליל לשנת הפעילות הקרובה – כבר פתוחה. מוזמנים להתקשר למשרדי העמותה – 04-9902431.

ילדי הקרקס במופע משותף בכנרת

ילדי הקרקס במופע משותף בכנרת
תיוג
חדוה ליבנת حدفا لفنات:

הכותבת הינה מצוות דוגרינט , עוסקת בחינוך ,שינוי חברתי, והדרכת סיורים חברתיים בגליל


עוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם

 

 

* indicates required