אכיפת חוקי מגן בהעסקת סטודנטים, במכללת תל חי מרימים את הכפפה

נושא

בשנים האחרונות גברה המודעות לתופעת העסקה פוגענית במקומות העבודה בכל רחבי הארץ. עובדים רבים אינם מקבלים את זכויות המגן המגיעות להם על פי חוק. זכויות המגן הינן קובץ חוקים המסדירים את יחסי העבודה בין העובד למעסיק ומטרתם להגן על העובדים מפני ניצול ולהבטיח תנאי העסקה ראויים. למרות שזכויות המגן חתומות בספר החוקים, ישנם מעסיקים רבים המפרים את החוקים ומונעים מהעובדים תנאים בסיסיים כגון תשלום עבור שעות נוספות, עבודה ביום המנוחה, החזר נסיעות והפרשה לפנסיה.

בעייתיות זו קיימת בעיקר בקרב העובדים במשרות זמניות וללא הכשרה מקצועית או ללא תואר אקדמאי. ציבור הסטודנטים נכלל אף הוא בקרב אוכלוסייה זו, בעיקר בשל הסטאטוס הסטודנטיאלי המגביל את אפשרויות התעסוקה. מעסיקים רבים מנצלים את מעמדם הארעי של הסטודנטים והצורך הקיומי שלהם בהכנסה מיידית ואינם משלמים להם את התשלום המגיע להם על פי חוק.

מנתונים שהתפרסמו השנה על ידי "מרכז טאוב" עולה תמונה ברורה של תופעה חברתית רחבת היקף וכלל ארצית של ניצול עובדים על ידי מעסיקים. בנוסף לכך עולה כי הרוב המוחלט של ציבור הסטודנטים כלל אינו מודע לזכויותיו בעבודה. השילוב בין הידע המועט בנוגע לזכויות בעבודה לבין הביקוש העצום למקומות התעסוקה יוצרים את "הנוסחה המושלמת" למעסיקים לניצול של העובדים.

המכללה האקדמית תל חי הממוקמת בלמרגלות הגליל מונה כ4,500 סטודנטים מכל רחבי הארץ. המכללה ממותגת היטב כמכללה חברתית, המובילה בעשייה חברתית רחבת היקף וקידום הפריפריה. בסקר מדגמי, שנערך השנה ע"י סטודנטים מהחוג לעבודה סוציאלית בשילוב אגודת הסטודנטים נמצאו נתונים המעידים על כך שכמחצית מהסטודנטים אינם מקבלים את מלוא זכויותיהם במקומות עבודתם וכ-75% מציינים כי אינם מודעים לזכויות המגיעות להם ע"פ חוק.

סטודנטים בחוג לעבודה סוציאלית בשיתוף עם אגודת הסטודנטים, עמותת "ידיד" ובליווי מקצועי מטעם המכללה, בנו מודל ייחודי המבקש לטפל בתופעה זו. המודל משלב בתוכו מענה לסטודנטים שנפגעו במקומות העבודה, ליווי משפטי של עורכי דין לדיני עבודה בשטח המכללה הניתן כשירות ללא תשלום לסטודנטים ולעובדי המכללה, שירות להגשת תלונות אנונימיות מטעם הסטודנטים למשרד הכלכלה בנוגע להפרות של זכויות בעבודה, ואכיפה במשרד הכלכלה במטרה להגביר את מדיניות האכיפה במקומות התעסוקה - הן בצורת קנסות והן בנקיטת צעדים משפטיים אל מול מעסיקים המפרים את חוקי המגן של עובדיהם. 

ד"ר אילה כהן מהמכללה האקדמית תל חי, שמובילה את הפרוייקט בחוג לעבודה סוציאלית במסגרת מסלול פרקטיקת מדיניות, מציינת כי ישנה חשיבות להבאת המידע מהשטח למקבלי ההחלטות ולגורמי האכיפה ולכן יצירת הקשר של הסטודנטיות עם משרד הכלכלה ובתוכו עם הממונה על האכיפה, מהווים צעד משמעותי לשינוי המצב באזור. בנוסף לכך, הסטודנטים חווים שיש להם אפשרות לפעול למיצוי הזכויות ולומדים לפנות לגורמים רלבנטיים הן עבור עצמם והן עבור הלקוחות שלהם כעובדים סוציאליים בעתיד, ובכך עוברים מתחושה של חוסר אונים לתחושה של מסוגלות ויכולת לפעול.

לאור ההצלחות הרבות במכללת 'תל חי', התאחדות הסטודנטים הארצית אימצה את הסקר הייחודי ובימים אלו מפיצה אותו למוסדות אקדמיים נוספים ברחבי הארץ. בתכנית ההמשך של הפרויקט, שואפות ד"ר כהן והסטודנטיות להעתיק את המודל הייחודי לרמה  הארצית בכדי שישמש כתובת לכלל הסטודנטים בישראל. בנוסף נבחן שיתוף פעולה מחקרי עם מנהל המינהל למחקר תכנון וכלכלה בראשות מר בני פפרמן.

---

הכתבה מסכמת פרוייקט של הסטודנטיות תמר מייבום ונטלי סלמה במסלול "פרקטיקה של מדיניות" בהובלת ד"ר אילה כהן בחוג לעבודה סוציאלית במכללת תל-חי.

הכתבה נכתבה על-ידי הסטודנטיות יחד עם ד"ר אילה כהן.

כתבות נוספות מהפרוייקט במכללת תל-חי:

שתי סטודנטיות מול ביטוח לאומי אחד

أشخاص "طبيعيون" لا يتعاملون مع القطط - في صفد الأم مختلف

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם