תרגום לעברית الترجمة للعبرية

פיצול כיתות - לשלם זה הפתרון הקל

فصل الصفوف - دفع اموال هو اختيار الجمهور

נושא

הבן הבכור שלי עולה לחטיבה. 
(אני עוד לא מעכלת איך הוא גדל לי ככה, אבל לא בגלל זה אני כותבת).

אתמול היינו באסיפת הורים לקראת המעבר המרגש. היה טוב וחשוב ומרגיע חששות, הצוות עשה עלינו רושם נהדר, התכנים ראויים, פגשנו באמת אנשי חינוך. אין מה לדבר, משגב זה בית ספר מצוין.

אבל מאתמול מתהפכת לי הבטן.

את האסיפה פתחו מנהל בית הספר ויו"ר ועד הורים. הם התהדרו בשיתוף הפעולה המצוין ביניהם שהוביל בין היתר להחלטה על פיצול כיתות. 
תמורת 100 ₪ בחודש הילד שלי יזכה להיות אחד מ- 32 במקום אחד מ- 38.
רק 100 ₪ בחודש והוצאנו 3 שולחנות מהכיתה. מדהים. אפשר לנשום קצת. בהחלט עיסקה משתלמת.

ובכל זאת מתהפכת לי הבטן. 
כי זה לא בסדר. כי ככה לא עושים שינוי. ככה לא בונים מדינה. 
במשגב יש אוכלוסייה חזקה, מעל 50% מהנוער הולך לשנת שירות, כי ככה אנחנו מחנכים אותם, שצריך לתרום לחברה. אבל בזמן שאנחנו שולחים אותם להתאמץ ולשנות את פני החברה, אנחנו ההורים, עושים את מה שקל לעשות - פשוט מכניסים את היד לכיס (היחסית אמיד שלנו) ושולפים את השטר שיקנה להם ולמורים שלהם כיתה קצת פחות צפופה, ובכך במקום לשנות את פני החינוך במדינת ישראל, אנחנו מעמיקים עוד יותר את הרעה החולה הזו שנקראת "התנערות המדינה מאזרחיה". 
זה הרי נוח לכולם - במקום לצאת לרחובות, להשבית את ביה"ס, להפעיל לחץ על הממשלה, אנחנו פשוט נתרום למערכת החינוך 100 ₪ כל חודש ונספק למשרד החינוך והאוצר שקט תעשייתי. 

ומה עם אלה שאין להם? נו באמת, מה איכפת לנו, במשגב יש לכולם (או כמעט לכולם...).

אז למה מתהפכת לי הבטן? כי אני יודעת שכמו 94% מההורים גם אני אשלם בעד פיצול כיתות. למה? כי אני לא יכולה לנהל את המלחמה הזו על הגב של הבן שלי, כי כבר שנים אני קונה לו חוג כדורגל, אז במאה שקל לחודש אני לא אקנה לו כיתה של שלושים ושניים תלמידים?

 

לשלם זה הפתרון הקל עבורנו, מה שיותר קשה הוא להשתמש בכוח שלנו כדי להוביל שינוי כלל ארצי, או במילים אחרות לקחת אחריות חברתית.

 

בימים אלה יש התארגנות הורים בכל הארץ לפעול למען שינוי בנושא כבר בשנת הלימודים הקרובה.
אפשר להתחיל לפחות מלייק בפייסבוק: המאבק להורדת הצפיפות בכיתות
 

 

צילום: cc-by James F Clay

ابني البكر يترفع  للمرحلة الاعدادية  (لا ازال اجد صعوبة في استيعاب انه كبر هكذا، لكن ليس لهذا السبب انا اكتب)

بالامس كنا في اجتماع  مثير للاهالي  بسبب الانتقال من مرحلة الى اخرى . كان جيدا ومهما ومهدءا للمخاوف، الطاقم الاداري ترك انطاباعا رائعا لدينا، التقينا بالفعل برجال تربية. لا شيء جديد، مسجاف هي مدرسة رائعة.

لكن منذ الامس انا متوترة.

افتتح الاجتماع مدير المدرسة ورئيس لجنة الاهالي.هم افتخرا بالتعاون الرائع بينهما والذي قاد في النهاية الى تخفيض عدد الطلاب في الصفوف. مقابل 100 شيكل شهريا سيتعلم الطالب في صف فيه 32 طالب بدل 38. فقط 100 شيكل وتخلصنا من ثلاث طاولات اضافية في الصف. رائع. ممكن ان نتنفس قليلا. بالتأكيد صفقة مجدية. ومع ذلك اشعر بعدم الراحة.
لان هذا الامر مزعج. لا يصنع التغيير بهذه الصورة. لا يتم بناء دولة بهذا الشكل.

في مسجاف وضع السكان المادي جيدا، 50% من ابناء الشبيبة  يذهبون سنة  للخدمة الوطنية لاننا نربيهم هكذا، ان عليهم ان يتطوعوا من اجل المجتمع. لكن في الوقت الذي نبعثهم لبذل المجهود ولتغيير وجه المجتمع، نحن الاهالي، نعمل الامر الاسهل فعله،- ببساطة نمد ايدينا الى جيوبنا (الممتلئة نسبيا) ونخرج الاوراق المالية التي تمكنهم ومعلميهم من شراء صف اقل ازدحاما، وهكذا بدل ان نغير وجه التربية في دولة اسرائيل، نحن نعمق اكثر واكثر المرض وهو " تنكر الدولة لمواطنيها" .
ولان هذا اسهل للجميع- بدل الخروج للشوارع، اعلان الاضراب في المدارس، وممارسة الضغوط على الحكومة، نحن ببساطة سنتبرع للمدرسة بمبلغ 100 شيكل شهريا ونمنح وزارة المعارف والمالية هدوءا ولا نحملهم المسؤولية.

 وماذا عن الاشخاص الذين لا يملكون؟ ولكن حقا، ماذا  يعنينا ذلك، في مسجاف الكل يملك (او تقريبا الكل)

ولماذا اشعر التوتر؟ لاني اعرف انني مثل 94% من الاهل ايضا سادفع لفصل الصفوف. لماذا؟ لاني لا استطيع ان ادير الحرب هذه على ظهر ابني، لاني منذ سنوات اشتري له دورة كرة قدم، فب100 شيكل شهريا لن اشتري له صف من 32 طالبا؟

ان ندفع هذا هو الحل الاسهل لدينا، الاصعب ان نوظف طاقاتنا وقوتنا لكي نقود تغييرا قطريا، او بكلمات اخرى نتحمل مسؤولية اجتماعية.

يجري هذه الايام تنظيم من الاهالي بكل البلاد للعمل على تغيير في الوضع مع بداية السنة القريبة القادمة.ممكن البدء على الاقل  بدعم الصفحة في الفيسبوك النضال من اجل تقليل الازدحام في الصفوف .

צילום: cc-by James F Clay

עוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם

 

 

* indicates required