תרגום לעברית الترجمة للعبرية

נשים מכפר מנדא משתפות מבקרות יהודיות בסוד הקליעה והשזירה

نساء كفرمندا يشاركن زائرات يهوديات باسرار اعداد سلال القش

נושא

פאטמה ונעמי, פידאא ושירלי, והיבה וחנה, עואטף ונועה, סוהיילה ועמליה, סַרוֶה וטובי – אלו הם רק מקצת השמות של הנשים שהתכנסו יחדיו בצל קורתה של אום-צאלח, הלא היא חלימה בושנאק, בעלת היוזמה החדשה להקמת העמותה: "זייתונת אל-בטוף" בכפר מנדא.

אין כמו קליעה ושזירה לשקף את הרצון והצורך ליצור מרקם יחסים שיגדיר מחדש זהויות ותרבויות בקונטקסט משוחרר וחף מדעות קדומות. קבוצת הקולעות מכפר מנדא יוצרות בקליעה את הכוחות ואת המשיכה אל מוקד העשייה המשותפת –

ביום שבת ה-26.4.14 הן ארחו נשים יהודיות מיובלים, מטבעון ומחיפה שבאו להתנסות בקליעה של עלים ומניפות מענפי הסנסנים בשילוב צמחי נוי.

כשם שהתקשורת בשתי השפות זרמה בטבעיות בזכות העובדה שחלק מן האורחות לומדות ערבית; וכשם שהטכניקה נקלטה בקלות בזכות העובדה שחלק מהאורחות עוסקות באומנות, כך גם שרתה על המקום אווירה מיוחדת, שהפיחה בין ענפי הסנסנים את הצבעוניות עם הפילדנדרום,  הדרצנה-דרקו, הלולבים והרפיה; כך גם הובא לידי ביטוי העושר האישי, השונה והדומה שבין כל אחת ואחת מהמשתתפות –

זאת הייתה עבור הנשים של מנדא הזדמנות לבטא את הכישרון והמיומנות שיש להן בתחום מלאכת הקליעה. היכולת הזאת היא עבורן השער שדרכו הן נפגשות עם קהלים שונים, בעיקר נשים, ממקומות שונים בארץ, וזהו גם השער שדרכו הן יכולות להתפאר במסורת ארוכת השנים של עיסוק במלאכות יד. ואכן, בצד הסלים המוצגים למכירה אצל חלימה וחסן, יש אוסף גדול של פריטים מן המורשת הערבית.

עמותת "זייתונת אל-בטוף" (בפייסבוק: Zaitonat Al Btof) הוקמה בנובמבר 2013 כשותפות ערבית-יהודית לקידום נשים מהכפר שהתגבשו סביב פעילויות חברתיות והעצמה אישית באמצעות קליעת סלים והכנת מוצרי מזון ביתיים כמו שמן זית, זעתר ודבש חרובים.


נועה ועואטף

הנשים היהודיות שבאו להתארח בשבת (26.4) נהנו מאוד. מדברי אחת המשתתפות: "מאוד נהניתי מהפעילות המשותפת היום, האירוח היה מושלם, באמת דרך נהדרת להתקרב באמצעות העברת ידע. אפיץ את השמועה. אשמח להצטרף אם תהיה סדנה לקליעת סלים.שבוע טוב, תודה וכל טוב נועה לוין חריף."

לתיאום ביקורים:

חלימה וחסן בושנאק - טלפון 04-9508263, 054-6724003 bushnaq55@hotmail.com

תיוג
ישובים
רונית פן:

מורה למלאכת הקליעה, מלווה את הנשים מכפר מנדא בנושא הקליעה מאז שנת 2006.
ניתן למצוא אותי בפייסבוק "סדנת קליעה עם רונית פן".

דוא"ל: ronitpan@gmail.com


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם