צריך לעבוד בלחפש עבודה - 3 חודשים לפני סיום התואר

נושא

כשלושה חודשים לפני סיום הלימודים, אני מוצאת את עצמי לקראת סוף המרוץ. עוד רגע התיאוריות יהפכו למציאות ואני אצטרך לצאת אל העולם ולהביא לידי ביטוי את כל מה שלמדתי. בשלב הזה, הגיע הזמן לעשות צעד ראשון לקראת שוק העבודה.

כתבה ראשונה בסדרה:

طالبة جامعية تبحث عن عمل: الكثير من الصبر والتنازل عند الحاجة

כשנדרשתי להתחיל לכתוב על חיפוש עבודה לקחתי את ההזדמנות על מנת שאוכל באמת להפיק ממנה תועלת. פתאום הסתכלתי על הכל בדרך שונה ועם פקיחת העיניים הגיעו האפשרויות. העובדה שאני צריכה לכתוב על הנושא גרמה לי לנצל את האפשרויות שאולי לא הייתי מנצלת, לולא הכתיבה. בעצם, ברגע שהתחלתי לכתוב על חיפוש עבודה, קיבלתי סוג של WAKE UP CALL לעובדה שעוד מעט נגמר התואר וצריך לחפש עבודה.

חיפוש עבודה לאחר התואר שונה ממה שהכרתי עד עכשיו. לא סתם להיכנס לאתרי דרושים ולהפיץ את הקורות חיים שלי למשרות נוחות, מתאימות לסטודנטים, במשכורת שבקושי מספיקה לסגור שכר דירה ושכר לימודים. עכשיו החיפוש הופך לתהליך שבמהלכו אני צריכה קודם כל ללמוד על עצמי, להיות אקטיבית ולהגדיר לעצמי מטרות.

אז הצעד הראשון שעשיתי היה להירשם לסדנא לתכנון וניהול קריירה שהועברה במכללה מטעם מרכז הכשרה וקריירה. עד עכשיו, אם היו נכנסים לשיעור ומספרים על סדנא כלשהי, סביר להניח שהייתי מקשיבה אבל לא באמת לוקחת יוזמה ונרשמת. לא שכחתי שעכשיו אני מתחילה תהליך ומסתכלת על ההזדמנויות ומנצלת אותן, ונרשמתי לסדנא כבר במהלך אותו שיעור.

אז נכון, השעות לא היו הכי נוחות ואחרי שעות הלימודים, אבל הסיכוי שבאמת אלמד על עצמי ועל תהליך חיפוש העבודה, גרם לי להירשם בלי הרבה היסוסים. בסדנא למדנו על עוגני קריירה (על ידי מילוי שאלון פשוט אפשר ללמוד על עצמנו הרבה!), מה חשוב לנו, איפה אנחנו רואים את עצמנו בעתיד, איך לכתוב קורות חיים, איך להתראיין וגם למדנו על מרכזי הערכה. סביר להניח שרובנו, או חלקנו עשינו דבר כזה או אחר בסגנון, אבל הרעיון הוא באמת להתעורר ולעשות כל דבר שמקדם אותנו לקראת המטרה. כל אחד צריך ללמוד על עצמו ולהגיע מוכן לתהליך. מבחינתי הסדנא הייתה מעולה, מעשירה ופרקטית ואני בהחלט ממליצה לכל אחד לעבור כזו סדנא.

אז מה בעצם כדאי לעשות?

קודם כל ללוות את התהליך שלכם עם עצמכם על ידי כתיבה. כל אחד צריך ללמוד על עצמו, לדעת מה הוא אוהב, מה חשוב לו. אני ממליצה לעשות שאלון עוגני קריירה של אדגר שיין ולגלות מהם עוגני הקריירה שלי (אפשר בקלות למצוא בחיפוש פשוט בגוגל). בנוסף, כל אחד צריך לחשוב על החוזקות והחולשות שלו, מה הוא יכול להביא אל מקום העבודה ואיך אפשר לשפר את החולשות. התהליך הזה הוא לא פשוט ולפעמים מבלבל ואני מצאתי שלי מאוד עוזר להגיע להרצאות וסדנאות בנושא. גם אם אני כבר מכירה את מה שמדובר בהרצאות, זה תמיד טוב על מנת לפתוח את הראש ולחשוב עוד ועוד.

כמובן שדבר שחשוב לעשות הוא כתיבת קורות חיים בצורה טובה ואיכותית. כולם יודעים שכאשר אנחנו שולחים קורות חיים, יש סיכוי גדול שאפילו לא יקראו אותם ופשוט יעברו הלאה, ולכן אנחנו צריכים לדאוג לכך שהמסמך יהיה כמה שיותר מושך ורלוונטי.

קורות חיים מתאימים לפי משרה.

מלבד קורות חיים, אדם צריך לדעת איך להגיע לראיון עבודה ואיך להתראיין. אם זה מבחינת מראה, אם זה מבחינת התנהגות ואם זה מבחינת מה שנאמר במהלך הראיון. חלקנו אף עברנו ועוד נעבור מרכזי הערכה וגם אליהם צריך ואפילו רצוי להתכונן מראש.

את כל הדברים החשובים האלו אני ממליצה לעבור בסדנא ולהיעזר באנשים שמתמחים בכתיבת קורות חיים, הכנה לראיונות עבודה ומרכזי הערכה ושעוזרים בהבנת העצמי. מה שכן אפשר לבצע ללא סדנא זה מיפוי הקשרים שלנו. לכל אדם יש קשרים בהם הוא יכול להיעזר על מנת למצוא עבודה. הרבה מאוד משרות למעשה לא מפורסמות כלל ברחבי האינטרנט שזהו הכלי הנוח לכולנו לחיפוש עבודה. החיפוש צריך להיות אקטיבי על ידי ניצול קשרים ועל ידי פניה יזומה אל ארגונים ואולי במקרה כך נמצא את העבודה הבאה.

הכי חשוב זה להיות מודעים לעובדה שמשרה לא תגיע אלינו על מגש של כסף. אנחנו נצטרך לעבוד בחיפוש עבודה, להיעזר בקשרים שיש לנו ולהכין את עצמנו לקראת הראיון המיוחל ובעיקר להיות מרוכזים, לדעת מה אנחנו רוצים ולנצל הזדמנויות.

עוד בסדרת הכתבות

في آخر فصل تعليمي - كيف نبدأ بالبحث عن عمل؟

מרכז הכשרה וקריירה – מכללת עמק יזרעאל

עוד בנושא

איך למצוא את הדרך שלי לאחר השחרור

 

צילום: cc-by darwin bell

צילום: cc-by darwin bell
דקלה כהן :

סטודנטית לשירותי אנוש שנה ג' במכללת עמק יזרעאל. במסגרת הפרקטיקום בתואר אני מבצעת הכשרה בדוגרינט. במקור אני מכרמיאל ובמהלך התואר אני מתגוררת בעפולה. במהלך ההכשרה שלי אכתוב מספר כתבות בנושא מחול מנקודת מבט אישית - בתור רקדנית בלהקת מחול בכרמיאל, וסדרת כתבות בנושא תעסוקה לאחר סיום התואר.


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם