תרגום לערבית الترجمة للعربية

סמסטר אחרון לתואר - איך מתחילים לחפש עבודה?

في آخر فصل تعليمي - كيف نبدأ بالبحث عن عمل؟

נושא

החלטתי לצאת לשוק העבודה כדי ללמוד מה יש בשטח ולצבור נסיון. האם אמצא עבודה למרות שאין לי נסיון? האם אפשר למצוא עבודה בפריפריה? אני מקוה שסדרת הכתבות תעזור לסטודנטים כמוני.

שמי דקלה כהן, סטודנטית שנה ג' לשירותי אנוש במכללת עמק יזרעאל. אני פעילה בדוגרינט במסגרת ההכשרה המעשית שלי בתואר. במהלך הסמסטר האחרון שלי אני אכתוב על נושא חשוב, מבלבל, קצת מלחיץ אולי, והוא חיפוש עבודה.

במהלך הלימודים תמיד שמעתי על השנה האחרונה לתואר. בשנה זו כבר רואים את הסוף של לימודים אינטנסיביים שמטרתם לפתח אותי ולעזור לי להגיע לשגשוג והצלחה בשוק העבודה. שנתיים וחצי חלפו והנה הגעתי אל הסמסטר האחרון בתואר. תמיד ידעתי שהסמסטר הזה יוקדש למאמץ אחרון בלימודים וילווה בחיפוש עבודה בתחום. מה שלא ידעתי הוא שהרגע הזה יגיע מהר משחשבתי.

אז איך בעצם מתחילים לחפש? מתי כדאי להתחיל? הרי נשארו לי עוד ארבעה חודשים בערך ללימודים. איפה לחפש ומה לחפש? על השאלות האלה אני אנסה לענות במהלך הסמסטר. את התהליך אני אתעד בכתיבה, שבתקווה תסייע לסטודנטים נוספים שעומדים ויעמדו באותו מצב.

כתבה ראשונה בסדרה:

طالبة جامعية تبحث عن عمل: الكثير من الصبر والتنازل عند الحاجة

כמו שציינתי, אני סטודנטית לשירותי אנוש. מה זה שירותי אנוש? באופן כללי זה אומר הגברת ההלימה בין הלקוח לבין הארגון. הבעיה בתואר כזה,שהוא אינו מקנה מקצוע כמו עורך דין, רופא, מהנדס. הבעיה הזו באה לידי ביטוי כאשר רוצים להתחיל ולחפש עבודה.

התואר מאוד מעניין ולומדים הרבה על לקוחות ועל ארגונים, אבל איך מחפשים עבודה בשירותי אנוש? הרי זה לא מקצוע מוגדר וגם לא מוכר עדיין אז מה עושים? תחושת הבלבול הזאת מלווה אותי כל הלימודים אבל רק עכשיו היא הפכה משמעותית והגיע הזמן לעשות איתה משהו. הגיע הזמן לברר ולהבין במה אני יכולה לעבוד אחרי התואר, מהו השכר המקובל ואיך מגדירים ציפיות שכר.

הבלבול שאני מרגישה מלווה לצערי עוד סטודנטים רבים לתואר, אבל זה לא אומר שהוא מהווה בהכרח מכשול. יש סטודנטים שהחליטו ללכת ללמוד תואר שני בתום הלימודים ואני החלטתי לצאת לשוק העבודה על מנת לדעת מה קיים ולצבור ניסיון. נושא הניסיון, או חוסר הניסיון, הוא נושא שכולם מודאגים לגביו. ידוע שמקומות עבודה רבים מחפשים עובדים בעלי ניסיון מסוים. אז איך אני אמורה למצוא עבודה ראשונה שתיתן לי ניסיון בתחום?

נושא בעייתי נוסף הוא המיקום הגיאוגרפי. ההחלטה שלי להישאר בפריפריה היא החלטה שמצד אחד משמחת אותי כי אשאר קרובה למשפחה, אבל מצד שני היא החלטה שגורמת לי לחשוב על העתיד. ידוע לכולם שהפריפריה, לעומת המרכז, דלה במקומות עבודה. המחשבה על כך שלא אצליח למצוא עבודה בתום הלימודים היא מחשבה מדאיגה אבל לא תגרום לי לעזוב את עיר ילדותי, כרמיאל.

נכון לעכשיו, התחושות שלי מבלבלות, מדאיגות אבל גם אופטימיות. אני מקווה שככל שיתקדם הסמסטר וסוף התואר יתקרב, אני ארגיש שהדאגות שלי היו לא יותר מדאגות והמציאות תהיה אופטימית ומעודדת. בשביל שהמציאות אכן תהיה כזאת, אני צריכה לעבוד קשה במהלך הסמסטר הזה. לחפש קשרים שיוכלו לעזור לי, לדבר עם גורמים במכללה שיתנו לי כיוון ועזרה וכמובן לחפש בכוחות עצמי בלוחות דרושים. 

הכתבות הבאות בסדרה של דקלה כהן

צריך לעבוד בלחפש עבודה - 3 חודשים לפני סיום התואר

מרכז הכשרה וקריירה – מכללת עמק יזרעאל

עוד בנושא

איך למצוא את הדרך שלי לאחר השחרור

 

 

צילום: ניל מרסר

צילום: ניל מרסר
דקלה כהן :

סטודנטית לשירותי אנוש שנה ג' במכללת עמק יזרעאל. במסגרת הפרקטיקום בתואר אני מבצעת הכשרה בדוגרינט. במקור אני מכרמיאל ובמהלך התואר אני מתגוררת בעפולה. במהלך ההכשרה שלי אכתוב מספר כתבות בנושא מחול מנקודת מבט אישית - בתור רקדנית בלהקת מחול בכרמיאל, וסדרת כתבות בנושא תעסוקה לאחר סיום התואר.


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם