תרגום לעברית الترجمة للعبرية

אום עלי - אגדה עכואית אמיתית

أم علي - أسطورة عكية حقيقية

נושא

לפי האגדה, כאשר המבול הגיע לחופי עכו ציווה עליו אלוהים ''עד כה תבוא ולא תוסיף''! ייתכן שמשם נלקח השם עכו בעברית. לפי המיתולוגיה היוונית, כאשר הרקולס היה בדרכו חזרה מהקרבות שניהל באזור, הוא מצא בעיר עשבי מרפא לכן קרא לעיר עכא, פירוש השם הוא: רפואה!

כך או כך, יצאתי לעכו לפני מספר שבועות עם קבוצה מעורבת של יהודים וערבים, מורים מבתי ספר בגליל המערבי. את הסיור התחלתי כמנהגי, מעל החומות של עכו בסקירה על עכו העיר, התפתחותה ומיקומה ההיסטורי והגאוגרפי. אחר כך נכנסנו לתוך סמטאות העיר העתיקה. עצירה ראשונה הייתה בבית הכנסת של הרמח''ל. ושם סיפורנו מתחיל...

אום עלי, אחת המשתתפות מקרב הקבוצה הערבית, שעל פי המראה שלה נראתה מוסלמית אדוקה, לראשה כיסוי ראש מלא שמותיר רק את פניה גלויות, גוללה בפנינו את סיפורו של הרמח''ל היהודי, בצורה כזאת כפי שאיש מעולם לא שמע! הגבאי שפתח עבורנו את בית הכנסת נותר המום. יצאנו משם ופסענו בכיוון השוק ושם הצלחתי להבין קצת שאנחנו מסתובבים בסמטאות עכו עם, לא פחות ולא יותר, אגדה מקומית!

מאותו הרגע, אם תכננתי להוביל את הטיול. הפכתי למובל. מובל בעל כורחי, נכנע מרצוני, בקסמה של אישה מדהימה שהסכימה לחשוף בפניי את צפונותיה וסודותיה של עכו. עכו כפי שהיא הכירה בילדותה. עברנו ליד הבית בו התגוררה משפחתה. שמענו מהמקור עצמו, או כמו שאומרים ''מפי הגבורה'', על השכונות שהיו בעיר בתקופה העות'מאנית, בתקופת המנדט הבריטי ועד קום המדינה.

גולת הכותרת הייתה כאשר נכנסנו למסגד אל ג'זאר. הוא ג'אמע אל באשה. המסגד שעל פי המסורת המוסלמית, נמצאה בו שערה מראשו של הנביא. אום עלי הצביעה על אחד החדרים ואמרה: ''זה החדר של סבא שלי''... ''סבא היה אימאם עכו'' אמרה ולאחר הוסיפה. ''הוא קיבל את המינוי היוקרתי מהמופתי של המסגד הגדול בקאהיר, מסגד אל-אזהר''. המשכנו עם אום עלי שהמשיכה להצביע לנו על מקומות ואתרים מימי ילדותה בעיר. המפגש היה כל כך אותנטי ומעורר התלהבות. תיירים שביקרו במקום הטו לנו אוזן, גם אם לא הבינו את שפתינו, הם בכל זאת ניסו להקשיב. אום עלי מיגנטה את כל שומעיה בסיפוריה על מחוזות ילדותה.

כשהפליגה בערגה אל מחוזות אלה, נזכרה לספר שכאן (בהצביעה על אבן שהייתה מונחת שם) נהגה לשבת ליד סבא שבשלב מסוים איבד את מאור עיניו ולהקריא לו ''סורות'' ופסוקים מהקוראן. סבא ''האימאם העיוור'' ביקש ממנה לקרוא לו פסוקי קוראן אותם נהג לשנן בעל פה על מנת שלא ישכחו מליבו.

התחלתי באגדה על עכו, נכון? ובכן, אום עלי היא אגדה חיה ובועטת!
אום עלי עבורי, בחייה ובהליכותיה, מהווה מודל נפלא לחיים משותפים, של יהודים וערבים בארץ הזאת.

צילום: זכריה הלוי

צילום: זכריה הלוי
ישובים
זכריה הלוי:
הכותב הוא מורה דרך מוסמך, מנחה קבוצות ומוזיקאי, גר בקיבוץ כפר הנשיא. 
עוסק בהנחיית קבוצות יהודים וערבים, מחנך לסובלנות, כבוד הדדי ולחיים משותפים.
לסיורים - 0524735330   לבלוג

 


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם