תרגום לערבית الترجمة للعربية

אתן חצי, יש לכן כוח עצום.

أنتن النصف.. وتملكن قوة هائلة

החלטתי להעלות שאלות על נשים בשלושה תחומים: ספורט, צבא ופוליטיקה

כשהתחלתי לכתוב על הנושא הבנתי שיש לי יותר שאלות מתשובות בתחום, אבל אני חושב שקודם כל צריך לשאול בשביל לעורר מחשבה ודיון.

שאלות כמו, מה זה אומר שגבר כותב על יום האישה? טוב או רע לאישה? מקדם או מקבע את המחשבה?

לא החלטתי עדיין, אבל תקראו ואז תוכלו להגיד בעצמכם אם אני תורם או אולי לא, ובעצם אני שקוע בצורת מחשבה גברית ולכן גם אני בעיה.

ישנם הרבה תחומים שיכולים להעיד על החברה והתייחסותה לנשים. אני החלטתי לדבר על שלושה – ספורט, צבא ופוליטיקה.

ספורט

בשבוע האחרון ערוץ הספורט הראה שחקניות כדורגל מגרמניה שהצטלמו לפלייבוי, במחצית משחק ליגת האלופות. לטענת השחקניות הן עשו זאת על מנת לקדם מודל גוף נשי של ספורטאיות שונה מהמקובל.  האם הן מקדמות בו נשים או ספורטאיות, או שלמעשה בצילומים האלה הן מחזקות מודל של נשים זולות, קורבנות ומנוצלות?

מה שמוכיח את טענתי ועוד יותר מזעזע, זה שהצילומים הם לא עדכניים, אלא מקמפיין של פלייבוי לקידום המונדיאל בכדורגל נשים מ-2011  שהתקיים בגרמניה. ערוץ הספורט ממחזר כתבה ישנה, ומציג אותה כאירוע חדשותי. מודעות לספורט הנשי זה לא מקדם, אלא רק את הרייטינג של הערוץ כגברי ומשדר לגברים.

.

האם ייתכן שילוב של נשים בקבוצות ספורט גבריות?

בישראל דבר זה כבר מתרחש בקבוצות ילדים ונוער. מקומות בהם מספר הבנות נמוך ולא מאפשר הקמת קבוצה, הן רחוקות גיאוגרפית מקבוצות אחרות, ולכן הן נאלצות להשתתף בקבוצה גברית. איגוד הכדורסל קבע בקיץ שעד לגיל של קטגוריית נערות, בנות יוכלו לשחק בקבוצה של בנים, אבל המציאות היא קצת יותר מסובכת. ההתנגדויות נראות לרוב כאשר אותן קבוצות מתמודדות מול קבוצות בעלות אופי דתי. לא מזמן  קבוצת כדורסל נאלצה לרדת מהמגרש ולספוג הפסד טכני לאור הסירוב של הקבוצה הדתית ששיחקה מולה לקבל את שיתופה של ילדה בת 9, מחשש של הפרת שמירת נגיעה. ראייה פמיניסטית מתנגשת עם תפיסת עולם דתית, גם בספורט המצב לא כל כך פשוט בעצם.
 

בקטגוריות הבוגרים יש כאלה שישתמשו בסיבות פיזיולוגיות של הבדלים ביכולת, מבנה גוף ואתלטיות שרק ינציחו פערים בין המינים. אבל בעולם זה כבר קורה – ג'ניפר וולטר שיחקה פוטבול, ב16 בפברואר במדי קבוצת טקסס רוולושין. היא אומנם לא צפויה לפתח שם קריירה ארוכה לאור גילה - 36, אך זהו צעד משמעותי באחד מענפי הספורט היותר פיזיים שקיימים. שאלה נוספת שעולה, כמה מזה נעשה לאור יכולת ספורטיבית יוצאת דופן, וכמה לצורך ראווה וקידום אינטרסים שונים, כמו הגדלת קהל היעד של הענף? הכלכלה מניעה, לצערנו או לשמחתנו, הרבה דברים, ונשים זה כוח כלכלי משמעותי מאוד. ערוץ הספורט אתם כאן?

מי שכן יכולה לפתח קריירה בקבוצה גברית היא שרה טיילור, שמשחקת קריקט באנגליה ונחשבת לשחקנית מצטיינת בתחומה, בנוסף היא גם צעירה ונמצאת בשיא הקריירה שלה.

אפשרות נוספת, היא פתיחת תחרויות ספורט מעורבות של נשים וגברים. בטניס למשל, האם חשבו על תחרות זוגות של אישה וגבר? לא נראה לי כל כך בלתי אפשרי.

 

צבא
האם הארכת שירות וכניסה לתפקידים קרביים היא טובה לנשים?

ישנה נטייה בישראל להעביר דיונים בנושאים חברתיים לדיון צבאי. אם זה במאבק של שוויון בנטל, שמתורגם בהכרח משום מה לשירות הצבאי אצל החרדים, ואם זה השוואת אורך השירות ושינוי באופי התפקיד בין גברים לנשים.

לדעתי שני המאבקים האלה לא יובילו לשינוי אמיתי, הם תפאורתיים, מבזבזים משאבים ומסיתים את תשומת הלב הציבורית מהצורך האמיתי – התמקדות בבניית חברה מגוונת על כל מרכיביה, ולא חברה שורדת בסביבה עויינת שעדיין מפחדת שנואמים לה בגרמנית בכנסת. קורבנות מאז ולתמיד.

מבחינת נשים - שילוב נשים בתפקידים קרביים בצבא, משרת לדעתי אינטרס לא נכון, מכיוון ששימור חברה בעלת אופי מיליטנטי ששמה את הצבא כבסיס לניוד חברתי- לעולם תנציח פערים בין המינים. מכיוון שכל עוד  הקידום בתפקידי שטח בצבא מוגבל, הנשים יתבצרו יותר בתפקידים 'נשיים' חדשים ולא ישפיעו באמת על אופי הארגון הצבאי ומעמדן בו.

פוליטיקה
האם אי פעם תהיה שוב אישה ראש ממשלה בישראל?

על פי כמות הנשים בכנסת ובממשלה, אין הרבה סיבות לאופטימיות.

בכנסת – 27 חברות כנסת מתוך 120  – 22%

יושבות ראש וועדות – 6 מתוך 1735%

בממשלה - 3 שרות מתוך 22  - 13%

2 סגנות שר מתוך 8  - 25%

האחרונה שהייתה קרובה לזה, היא ציפי לבני בבחירות של 2009. אך האם העובדה שציפי לבני היא אישה, השפיעה על אי העמידה של יתר המפלגות מאחוריה בנסיון להקים ממשלה בראשותה? ואיך השפיעה עובדה זו על קריסתה של מפלגת קדימה באותה כנסת? או אולי זה בכלל בגלל גבר יריב בצמרת המפלגה, או מסיבות אחרות?

אם ראש ממשלה אישה נראה רחוק, האם אי פעם תהיה שרת ביטחון בישראל? למי שחולם וחולמת על זה, ההיתכנות נראית עוד יותר בלתי אפשרית. זוכרים מה קרה לשר הביטחון האחרון שלא היה גנרל לשעבר? אז שרת ביטחון? ספק גדול מאוד... אבל במחשבה נוספת, אולי עדיף שהנשים יגדילו את השפעתם בנושאים שאינם צבאיים -ביטחוניים, אלא יותר אזרחיים, חברתיים ודיפלומטיים.

הנשים מהוות כמחצית מהאוכלוסייה ולכן כמחצית מהקולות הפוטנציאליים, מחצית מהדעות, מחצית מההשפעה ומחצית מהיכולת להוביל שינוי אמיתי. זהו כוח עצום, שקיים בקרב כל המגזרים באוכלוסייה, חוצה דתות, עדות, מרכז, פריפריה ויכולת כלכלית.

הצעד הראשון לפני הנעה לפעולה הוא גיבוי, זאת אומרת הכרה בגודל הכוח – אתן חצי, יש לכן כוח אדיר.

אני לא יודע אם הצלחתי לענות על השאלות שהעליתי, או שהכתיבה רק העלתה בי עוד שאלות וספקות. האם שילוב נשים בקבוצות גבריות יתרום להן או לספורט, או שרק יפגע בקבוצות נשיות? לא יודע. האם הקמפיין של פלייבוי העלה את אחוזי הצפייה במונדיאל? מעניין לבדוק, גם כמה צופים היו לאותו מונדיאל לעומת צופות? האם ייצוג גבוה של נשים בתפקידים בכירים בצבא ובפוליטיקה יתרום לחברה? לא נדע אם עד שלא יהיו. אבל למה להניח מראש שזה לא יכול לשפר. למה אישה לא יכולה להיות שרה לעניינים ביטחוניים? אני כבר מזמן חושב שהגנרלים בפוליטיקה רק פוגעים ביכולת להוביל שינוי וצורת מחשבה אלטרנטיבית.

קבלת מצב נתון כרצוי היא לא נכונה, אלא רק מקבעת ומשמרת מצב שהוא אולי מפלה, אולי לא מוצדק, אולי ראוי לשינוי, אולי יכול להיות כאן אחרת?

עוד ליום האשה הבינלאומי:

הזמנה לסיור עם ד"ר עדנה גורני: ייבוש החולה במבט פמיניסטי 14.3.14

כל האמהות שלי - מחשבות ליום האישה הבינלאומי

התנועה הפמיניסטית צריכה מיתוג מחדש / אבשלום בן לולו

צילום: יפתח לוין

צילום: יפתח לוין
יפתח לוין:

אורח לרגע שמחפש משמעות, בוגר לימודי סוציולוגיה במכללת עמק יזרעאל


תגובות

שלום איימי, הכתבה לא נכתבה על

שלום איימי,
הכתבה לא נכתבה על מנת להתחנף לנשים או לכל אדם אחר באשר הוא לצורך העניין. גם לא ניסיתי להצטרף לאיזשהי דעה מוצהרת פמניסטית או אחרת. אלא להעלות ספקות לגבי "עובדות חברתיות" שנוגעות בדרך כלשהי לנשים, או לשילובן בפעילות כלשהי.
"הנתונים שקיימים בחיים בפוליטיקה ובצה"ל"? הנתונים שאת מדברת עליהם נקבעו על ידי שימוש בחוקים ותקנות, או פשוט על ידי דעה ציבורית רווחת שמקבעת מציאות...
אף אחד בישראל לא חשב שאישה יכולה להיות טייסת קרב, עד שבג"צ אליס מילר קבע שהדבר יכול להתאפשר ותלוי אך ורק בפתיחת הקורס לנשים. ואז קסם... נשים מוכשרות באותה מידה כמו הגברים קבעו "נתונים חדשים" בקורס שמבוסס נטו על יכולת אישית גבוהה מאוד.
בפוליטיקה - ה"נתון" שנשים מקבלות מנדט ראוי מהציבור לצורך הפיכתן לכח משמעותי, מושפע הן מהלך מחשבה ציבורי והן מביצועי הנשים בפועל בתפקידיהן... סוג של מעגל קסמים שכזה.
במהלך חיי הלא יותר מדי ארוכים עד עכשיו, למדתי שלחשוב שונה זה לא נורא ואף להפך, אני מוצא את עצמי פעמים רבות מייצג דעת מיעוט בסיטואציות שונות. התרגלתי.
לכן אני לא מפחד לחשוב אחרת מנשים, גברים, ישראלים, יהודים או כל קטגוריה אחרת שתבחרי. כמו כן אני לא מחכה לאישור מהנשים לטענותיי, שהן בסך הכל באות ממני- גבר, ולכן ציינתי את העובדה הזו, בכדי למנוע ספק- מה גבר יכו להוסיף לדיון במסגרת יום האישה? כנראה שמשהו למרות הכול..
זו אחת הסיבות שאין לי פייסבוק ולכן לא אוכל לשלוח לך קישור לתגובתי. אבל אודה למי שהפנה אותך לכאן וגרם לך להגיב,אם יוכל\תוכל לשלוח לך גם את תגובתי...
מקווה שסיפקתי תשובות לשאלותייך...

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם