תערוכת הערכה דיאלוגית – ב"אדם חברה וטבע" בכרמיאל

נושא

אנשי חינוך באים ללמוד על "למידה דיאלוגית" בכרמיאל

מחנכים, סטודנטים ואנשי חינוך מכל רחבי הארץ החלו להגיע ומתעתדים להגיע בשבועיים הקרובים לבקר בבית הספר "אדם חברה וטבע", של רשת דרור בתי חינוך, בכרמיאל. כל זאת, בשל תערוכת המחצית המסורתית של בית הספר. הדים על התערוכה שהתקיימה לראשונה בשנת הקמתו של בית הספר, ב - 2008, ומתקיימת מדי שנה במחצית השנה, נפוצו בקרב קהילות המחנכים בישראל והשנה צפוי גל המבקרים להיות גדול מאי פעם.

בבית הספר "אדם חברה וטבע" אין מבחנים ואין ציונים. אז איך יודעים שמתקדמים? בבית הספר נהוגה שיטת הערכה חלופית המכונה – הערכה דיאלוגית. הלמידה והתוצרים מהלמידה מוצגים באמצעות תערוכה מרשימה המוצגת בכל רחבי בית הספר. התערוכה, היא בנוסף לתעודות המחצית אך מחליפה את המבחנים.

אז מה בעצם רואים בתערוכה? בתערוכה רואים מוצגים הממחישים את אופן הלמידה בבית הספר. ב"אדם חברה וטבע" לומדים חמש חטיבות תוכן: אדם וחברה, אדם וטבע, שפה, אנגלית ומתמטיקה. זאת מתוך תפיסה אינטרדיסציפלינרית שאינה מאמינה בחלוקה המלאכותית לתת מקצועות רבים. לכל חטיבת תוכן - תערוכה. כך למשל במתמטיקה יוצגו סטטיסטיקות ומחקרים רבים שערכו התלמידים על עצמם ועל העיר כרמיאל וכן פרויקט נגישות הבודק כיצד ניתן להנגיש את המבנה לנכים. כל תערוכה משלבת תוכן נלמד ותפיסת עולם ערכית של התלמידים. דוגמא נוספת היא מקצוע אדם וחברה, באחת הכיתות, נהוג אופן למידה בו התלמידים לומדים תוכן מסוים ולומדים כיצד לבנות מערכי שיעור בנושא. לאחר מכן, מערכי שיעור אלו הופכים לשיעורים אותם לומדים תלמידים בכיתות אחרות. יש חשיבות רבה שהלמידה תענה על צרכים אמתיים במציאות ותתייחס למציאות.

הדס פלדמן, מחנכת ומלמדת את עולם התוכן "שפה" מנסה להסביר את האופי המיוחד של התערוכה: "התלמידים לומדים תכנים שונים לאורך השנה. הלמידה בבית הספר תמיד קשורה לחיים ולשאלות מוסריות בפניהן עומדים התלמידים. התלמידים משתפים את המבקר בתערוכה בדילמות המוסריות שהן ניצבים בפניהן בעצמן. הקשר בין מדע ומוסר, הקשר בין למידה על העבר ואחריות על ההווה, הקשר בין למידה על תרבויות ולמידה של יצירות ספרותיות לבין אחריות על החברה בה אנו חיים. כך המבקרים נחשפים לאופן הלמידה הייחודי בצורה חווייתית ומפעילה".

"בעצם, כל הקירות בבית הספר, כל המסדרונות והכיתות הופכים כולם למיצג מרשים. בית הספר כולו, למשך שבועיים הופך למוזיאון. מבקרים מגיעים ביחידים, בקבוצות מאורגנות, ומודרכים בתערוכה" מספר ניר בוסקו, מחנך בכיתה י'. "התלמידים עובדים כבר שבועות על העמדת התערוכה ברמת גימור גבוהה, הרעיון הוא להמחיש את האופי הייחודי של הלמידה בבית הספר למבקרים וכן להציג את כל שנלמד עד לרגע זה, בשנה זו. קשה להסביר את העוצמתיות של החוויה – כנראה שצריך פשוט לבוא ולראות כדי להבין" ממשיך ניר.

מי מציג בתערוכה? כל התלמידים בבית הספר מציגים בתערוכה. בית הספר הינו בית ספר ייחודי דיאלוגי. בבית הספר יחס אישי, כיתות קטנות ולמידה המשולבת בהרבה תמיכה וחיזוק. בבית הספר מסלול ייחודי לעבודה עם בעלי חיים – אילוף כלבים וסוסים, וכן מגמה טכנולוגית לבגרות  הנקראת "טכנולוגיה בשירות האדם".

מי מוזמן לתערוכה? מאיה דגן, מחנכת בבית הספר מנסה להסביר: "בעצם – כולם, התערוכה החלה כרצון להציג להורי התלמידים במחצית השנה את התוצרים. אך לאורך השנים, הבנו שמה שמתרחש כאן הוא חשוב לציבור הרחב, התחלנו להזמין מבקרים נוספים, וכל גל מבקרים גרר גל נוסף. מלבד אנשי החינוך הרבים, מגיעים הרבה תושבים מכרמיאל ומהסביבה שרוצים להכיר אילו אפשרויות קיימות בעיר וגם אנשים שפשוט מסתקרנים ורוצים לפתוח את המחשבה. התלמידים מדריכים את האורחים בתערוכה. וכך יוצא שתלמיד בכיתה י' יכול למשל להדריך מרצים בבית ספר לחינוך וללמד אותם על חינוך, דיאלוג ולמידה משמעותית".

התערוכה נפתחה בערב מרגש שכלל מופעי ריקוד ושירה של חניכים. נשאה דברים בפתיחה, סגנית ראש העיר, הגברת שולה כהן, שבירכה את בית הספר על פועלו המשמעותי והייחודי בעיר.

התערוכה פתוחה למשך שבועיים. בין ה 26.1 – 6.2. מבקרים מוזמנים להגיע בין השעות 9:00 – 13:30. ניתן להגיע בשעות אחרות בתיאום. התערוכה מתקיימת בבית הספר עצמו, ברחוב צה"ל 103 בכרמיאל. (מבנה הורוביץ לשעבר). לתיאום הביקור ניתן ליצור קשר עם נעמי בסר 054-6735177 או באתר בית הספר karmiel@drornet.org.il.

>>
<<

תיוג
סתו הרצוג ستاف هرتسوغ:

בית הספר "אדם חברה וטבע", כרמיאל


עוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם

 

 

* indicates required