הקב"סית בעכו מספרת על הסיבות לנשירת תלמידי תיכון

נושא

בראיון מיוחד מספרת קב"סית העיר עכו על תפקידה. בשנתיים האחרונות צומצמה הנשירה בעיר, אך עדיין יש תלמידי תיכון שלא מגיעים ללמוד, למרות שבעכו הורחב חוק חינוך חובה עד גיל 18. הנשירה אצל התלמידים הערבים גבוהה אך במעט מאשר אצל היהודים.

אם תשאלו את רוב האנשים בארץ מיהו הקב"ס או ברוב המקרים מיהי הקב"סית  אינני בטוח שתהיה להם תשובה נכונה, ולמען גילוי נאות לפני הכנת הכתבה גם אני לא ידעתי את התשובה. לכן החלטתי לשתף אתכם בראיון שערכתי עם ידידה טובה שלי שתפקידה קב"סית ( קצינת ביקור סדיר) במקרה הזה קב"ס חטיבת ביניים ותיכון.

מדוע אנו צריכים קב"ס?

הלימודים בבית הספר היסודי והעל יסודי מעוגנים ב"חוק לימוד חובה התש"ט- 1949",המתייחס ללימוד המיועד לילדים ולנערים והניתן באחת עשרה שנות לימוד, הכוללת שנה אחת בגן חובה לילדים בגיל 5, ועשר שנות לימוד בכיתות א'-י', לילדים בגיל 6-15 ועד בכלל, קיימים מקרים בהם תלמידים אינם מגיעים לבית הספר ולא מקיימים חוק זה.

באמצע שנת 2010 החלו רשויות מקומיות להרחיב את חוק חינוך חובה עד גיל 18 ובין החלוצות בנושא - העיר עכו.

בהגדרות משרד החינוך התפקיד המרכזי של הקב"ס הוא מניעת נשירה והחזרת הנושרים למסגרת החינוכית ,מכאן נגזרות עוד משמעויות רבות לתפקיד וביניהן מימוש מדיניות משרד החינוך.

הקב"ס הוא עובד הרשות או המועצה האזורית, אך נמצא תחת פיקוח משרד החינוך. משכורתו משולמת ע"י הרשות או המעצה אך משרד החינוך מעביר את חלקו לרשות. בראיון ננסה להבין את הבעיות , הקשיים והדילמות המרכזיות של הקב"סית בביצוע תפקידה.

איזו הכשרה נדרשת לתפקיד הקב"ס?

תואר ראשון בחינוך, תעודת הוראה, ניסיון של  5  שנים בחינוך בלתי פורמאלי ו-3 בחינוך פורמאלי והחשוב ביותר מוטיבציה ורצון מטורף להצליח עם הנושרים..

 

מהי נשירה?

אנו מחלקים את הנשירה לשלושה סוגים:

נשירה סמויה- בה התלמיד מגיע לבית הספר, נמצא ברוב השיעורים אבל לא באמת לומד.

ביקור לא סדיר- התלמיד לא מגיע לבית הספר לעיתים תקופות.

נשירה גלויה- התלמיד לא מגיע לבית הספר לתקופות ארוכות ( לעיתים יותר משבוע ברצף).

מהן הסיבות העיקריות לנשירת התלמידים?

הסיבה המרכזית לנשירה היא חוסר מוטיבציה של התלמיד בשילוב סביבה שאינה תומכת, ברוב המקרים ההורים עסוקים בשרידות המשפחה והלימודים לא באמת בסדר העדיפות, מה גם שיש הורים המדרבנים את הילדים לעזור בפרנסת המשפחה. בדרך כלל הורים אלו חסרי השכלה אף הם.

לאור כך נוצרים פערי למידה שהתלמיד איננו מצליח להשלים והנשירה היא בלתי נמנעת.

כיצד את יודעת על תלמיד שקיים סיכון נשירה לגביו ומה התהליך שמתבצע ע"מ להחזירו למסלול?

האינפורמציה לגבי תלמיד בסיכון מתקבלת בדרך כלל דרך מנהל בית הספר והיועצת, חשוב להבין שאינני מתערבת באופן אוטומטי אלא בודקת מה בית הספר עשה בנידון, האם זימן את ההורים לשיחה , האם בוצע ביקור בית לתלמיד וכד'.

לאחר וידוא כי בית הספר ביצע את התהליך ועדיין לא הצליח להחזיר את התלמיד למסלול אנו מכנסים ועדת התמדה בית ספרית בנוכחות התלמיד ובהשתתפות הוריו, מנהל בית הספר, יועצת, נציג רווחה או עו"ס נערים ובונים תכנית התערבות להחזרת התלמיד למעגל הלימודים.

מה קורה במידה וההורים לא משתפים פעולה כלל?

זו באמת הדילמה הכי קשה עבורי, לאור כך שמשפחות אלו בדרך כלל קשות יום והתמדת התלמיד בלימודיו היא "הצרה האחרונה שלהם" וכאן אני צריכה לתבוע את ההורים או במקרים חמורים יותר להמליץ להעביר את הילד למסגרת חוץ ביתית .

ידוע שעכו היא עיר מעורבת, באיזה מגזר הנשירה היא הכי משמעותית?

אומנם לא במספרים משמעותיים אבל במגזר הערבי הנשירה היא גדולה יותר ולכן גם מס' הקב"סים  אשר העיריה מקצה לטיפול הוא אומנם שווה במספר (2 קב"סים לכל מגזר בחלוקה ליהודים וערבים) אך גדול יותר ביחס למס' התלמידים בעיר.

 

באיזה גיל את מזהה את הנשירה המשמעותית במגזר הערבי ומה הסיבה לדעתך?

אפשר לומר שברוב המקרים  בבית הספר היסודי התלמידים מתחילים נשירה סמויה, כשעוברים לחטיבת הבניים הנשירה היא גלויה יותר והנשירה המשמעותית היא בתיכון, למרות  שברשות המקומית עכו חוק חינוך חובה  הורחב עד גיל 18.

הסיבה המרכזית לנושא היא הלחץ מההורים על הילד שיצא לעבוד ולסייע בכלכלת המשפחה , לטענת ההורים הילד כבר מספיק גדול וכשהם היו בגילו הם כבר סייעו בכלכלת המשפחה וגם הוא צריך לעשות כך, חשוב לומר שבמגזר הערבי הנושא בולט מעט יותר אך זה בהחלט קיים גם במגזרים האחרים.

את מזהה מגמה מסוימת בעיר עכו?

בשנים האחרונות אחוזי הנשירה בעיר עכו הצטמצמו מאוד וחשוב לציין שבעכו אחוז נשירה נמוך ביחס לרשויות האחרות במחוז צפון.

חשוב לזכור שבעיר קיימת אוכלוסייה קשת יום בכלל המגזרים והדבר בהחלט משפיע על אחוז הנשירה בקרב בני הנוער.

צילום: מאתר פיקיויקי

צילום: מאתר פיקיויקי
ישובים
אמוץ ששון:

נשוי פלוס שתי בנות מתגורר בעכו בשכונת אנשי הקבע קצין חימוש בדרגת רס"ן בצה"ל וסטודנט לתואר ראשון רב תחומי במכללת עמק יזרעאל .


עוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

תגמול להורים על ילד מתמיד?

כתבה מעניינת!
נדמה לי שאני זוכרת שקראתי באיזה מקום שיש מקומות שבהם אחרי שילד מאותר כנמצא בסיכון לנשירה מבית הספר, מתגמלים את ההורים כספית על התמדה של הילד לבוא לביה"ס. האם יש דבר כזה בארץ?

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם

 

 

* indicates required