הדמוקרטיה מתחילה בכיתה

נושא

איך לומדים על דמוקרטיה בביה"ס "אדם חברה וטבע" בכרמיאל? יוצאים עם הכיתה לפעילות במשך יומיים - הכוללת לינה, טיול, ערב יווני, סדנאות גרפיטי, על האש ודיונים על החברה הישראלית.

בביה"ס "אדם חברה וטבע" מרשת "דרור בתי חינוך" החליטו להקדיש את הימים סביב יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל – ללמידה מעמיקה על דמוקרטיה.

הדס, מחנכת כיתה י': "דמוקרטיה מבחינתי אינה מושג באזרחות או בהסטוריה – דמוקרטיה היא אורח חיים שהתלמידים צריכים להבין את בסיסיו ועקרונותיו, וללמוד איך מקיימים חברה דמוקרטית בכל מקום בו נמצאים. לא מספיק ללכת לבחירות פעם בכמה שנים – בשביל דמוקרטיה אמיתית צריך לנהוג יום יום בכבוד לאחר ולדעותיו, במעורבות בסביבה, בהבעת עמדה"

על מנת 'ללמוד דמוקרטיה' בצורה הזו – יצאו כיתות י' ל'סמינר דמוקרטיה' – יומיים של פעילות מחוץ לביה"ס – כולל לינה, במרכז הסמינרים בקיבוץ רביד.

בפעילות התלמידים נחשפו בדרכים מגוונות לדילמות בחברה הישראלית היום, תוך כדי טיול בטבע דנו במיעוטים, בפערים כלכליים, בחופש הביטוי. בערב נערך ערב תרבות בסגנון יוון העתיקה – שם החלה הדמוקרטיה הראשונה. למחרת דיברו התלמידים על אדישות מול מעורבות וכיצד הן משפיעות על החיים בחברה הישראלית.

טלי, מחנכת כיתה י: "היה לנו חשוב לדון על דמוקרטיה כשיטה היחידה שמאפשרת למגוון רחב של קבוצות ואוכלוסיות שונות לחיות יחד בשיויון ובכבוד. התלמידים נולדו לדמוקרטיה ולוקחים אותה כמובן מאליו, ולכן חשוב לי שהם יבינו את הערך המכונן שעומד מאחורי השיטה הזו – שיוויון בין כל בני האדם".

כדי לחנך לערכים אלו, לא מספיק לדבר על הדברים – הרבה מהחינוך קורה דווקא דרך החוויה. בסמינר הכיתות התגבשו, התלמידים למדו להכיר טוב יותר וכך גם לתת מקום לכולם. הסמינר היה מגוון בטיול, בישול, דיונים, משחקים, יצירה – וכך כל אחד יכל למצוא דרך להתבטא ולהתבלט בכיתה. זוהי תחילתה של יצירה דמוקרטיה בכיתה – בה יש מקום שווה לכל להביא את הייחודיות שלו.

העיסוק בתוכן המשיך למחרת בביה"ס – הדרכה בתערוכה על החברה הישראלית ערב רצח רבין ועל הפגיעה האנושה שהמעשה פגע בדמוקרטיה הישראלית עד היום הזה.

אסתר תלמידה בכיתת 'שמש': "היה כיף בסמינר, נהניתי במיוחד מהלילה – ראינו סרט וישנו ביחד כל הכיתה על מזרונים. למדתי בסמינר שצריך להכיר ילדים לפני ששופטים - לפני הסמינר היו לי דעות על ילדים בכיתה ותוך כדי הסמינר גיליתי שהם אחרים ממה שחשבתי"

הודיה, תלמידה: "היה כיף חיים! נהניתי במיוחד מזה שכולם הכינו ביחד את ארוחת הערב. בהתחלה לא רציתי לצאת לסמינר ובסוף יצאתי – למדתי שלא צריך לשלול לפני שמנסים"

תיוג
נעה פלוטקין:

חברה בצוות בית הספר אדם חברה וטבע, כרמיאל


עוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם