תרגום לעברית الترجمة للعبرية

לכו לבחור ראש עיר! איש לא יעשה זאת במקומכם

إختاروا رئيسا لبلديتكم.. لن يقوم احد بذلك بدلا عنكم

נושא

אין ספק שהמערכת המקומית זקוקה לניעור: סקירה קצרה של אוירת טרום בחירות בעפולה, נצרת עילית, קרית שמונה, בית שאן ועוד.

אני זכאי להשתתף במערכת בחירות מקומית כבר מספר פעמים, אך שנה זו היא הראשונה שבאמת מימשתי את אותה זכות חשובה. בעיני הציבור זכות זו נחשבת, משום מה ושלא בצדק, כפחות חשובה מהשתתפות בבחירות הארציות. לדעתי ההשתתפות במשחק הדמוקרטי היא חובה, בראש ובראשונה משום שמי שלא ממש אותה, יכול להעביר ביקורת על התהליך ועל הנבחר בצורה הרבה יותר מוגבלת, מאשר מי שכן ממש אותה.

החשיבות להשתתף במשחק הדמוקרטי הנוכחי נובעת מכמה סיבות. קודם כל, קול בודד בבחירות המקומיות הרבה יותר משמעותי מאשר בבחירות הארציות. בנוסף, ההשלכה  על חיי האזרח ביום שאחרי היא הרבה יותר משמעותית. ראש עיר\מועצה מקומית משפיע על אופי הישוב, צורתו, התרבות המקומית, החינוך ושאר ההזדמנויות שהתושב נחשף אליהן, לרוב במידה רבה יותר מאשר בחירה במפלגה מסוימת, או בראש ממשלה.

בניגוד לטיעונים הללו, הבחירות לרשויות המקומיות והעומדים בראשם נתפסים לעיתים כלא חשובות. מלבד בשבוע האחרון לפני הקלפי, מתי קראתם בתקשורת הארצית על בחירות מקומיות, שלא ב"ערי המדינה" תל אביב וירושלים? או קוריוזים חדשותיים כשמעון גפסו בנצרת, או לחיאני בבת ים? אפילו בגלישה שגרתית באינטרנט, מופיעות פרסומות לעיריית תל אביב, כאילו אין בישראל אדם שחי מחוץ לעיר זו...

נראה לעיתים שברשויות המקומיות מעשים מסוימים נתפסים כסבילים, או נסלחים, במסגרת החוק. מקרים שהיו עוברים בקרה הרבה יותר צמודה ברמה הארצית.

בעיר שבה חייתי את רוב חיי, נס ציונה, מכהן אותו ראש עיר, יוסי שבו, כבר 20 שנים(!!!). בביקור אצל הורי קראתי בעיתון מקומי ראיון שבו אמר: "אני יודע ואומר שהקדנציה הבאה שלי תהייה הקדנציה האחרונה ותפקידי להמשיך לפתח את העיר, אבל בעיקר להכשיר את המועמדים לקבל את התפקיד. בקדנציה הבאה אני מתכנן להטיל הרבה יותר מטלות על חברי המועצה שיהיו מוכנים להמשיך בדרך שעיצבתי לאורך שנים.” (ציטוט מ'כל נס ציונה', גליון 1043, 12.4.13).

שורות אלה מעוררות בי צמרמורת על דרך תפקוד של ראש עיר במשך 20 שנה, אשר לא (?) הטיל מטלות על חברי מועצה, משמע התנהל כראש לגופו.

לאחר מכן עברתי לקריית שמונה. במהלך עבודתי במפעל מקומי, ניגשו אלי שני גברים מבוגרים שלא הכרתי. אחד מהם פנה אלי ושאל: ”האם אתה מתכוון להצביע לראשות העיר?”.

"לא יודע".

“למה?”

"כי אני לא מפה ואני לא מכיר את המועמדים".

“יופי. זה (הצביע על האדם שלידו) הרב ניסים מלכה. הוא מועמד לתפקיד ראש העיר. מה אתה חושב שצריך לעשות בעיר?”.

"אני חושב שצריך להביא מקורות פרנסה נוספים לתושבים. לשמר את האוכלוסייה הקיימת, ובנוסף להשקיע מאמצים בהבאת תושבים חדשים, כמו למשל אוכלוסיית הסטודנטים במכללת תל חי, שבאים ללמוד ולאחר מכן עוזבים את האזור, בעיקר עקב מחסור באפשרויות תעסוקה".

“יופי, זה בדיוק מה שהרב ניסים מלכה מתכננן לעשות".

יופי, אני לא השתכנעתי. הרב ניסים מלכה נבחר.

עברתי לעפולה. לפני מספר חודשים ראש העיר, אבי אלקבץ, הורחק מהעיר ל-30 יום, עקב חקירה שהתנהלה נגדו. נכון, אדם זכאי כל עוד לא הוכחה אשמתו. אבל, אם ראש הממשלה היה מורחק מהמדינה ל-30 יום, האם הייתם שוקלים להצביע בעדו, או לחילופין, היתה ניתנת לו ההזדמנות להתמודד? סביר להניח שלא.

שאלה נוספת עולה לאור סקירת השלטים שהופיעו בשבועות האחרונים ברחבי העיר. ישנה חלוקה לא שווה בעליל בכמות השלטים של המתמודדים שנתלו במקומות ציבוריים, דהיינו, לא על מרפסות בתים, או על גבי מכוניות. דבר שניתן להסביר בכמות תומכים של כל מועמד. אבל, כמות השלטים שקמו "מאפס", על בסיס עמודים שלא היו במקום לפני השלט הנוכחי, נוטה לחלוטין לכיוון ראש העיר המכהן. חלוקת משאבים והטיות חוק כבר אמרנו? אין שלטים מסוג זה מטעם  מועמדים אחרים.

בית שאן. ז'קי לוי, ראש העיר המכהן, שייך כפי שנאמר לא פעם מפי תושבי בית שאן, ל"משפחה שיש לה עיר". סיסמת הבחירות שלו היא "ז'קי לוי. בית שאן חזקה". אני שואל את עצמי: באמת? זה מה שבית שאן, או למעשה כל עיר אחרת צריכה, להיות חזקה? האם בית שאן היא יחידה צבאית, קבוצת ספורט, או מתמודד\ת בתחרות שרירים? לא כדאי, אולי, בית שאן יפה? מתחדשת? נעימה? מזמינה? נקייה? חכמה? ירוקה? מילה שממתגת עיר באור חיובי ונעים, ולא משתמשת בשפה מאיימת, או אפילו אלימה? מילה  שאין לה דבר עם רשות מקומית בישראל.

נצרת עילית. לא נוסיף דבר על שמעון גפסו, נאמר כבר מספיק. רק מילה אחת על התרשמות שהייתה לי במהלך נסיעה מקרית ברחבי העיר לפני כשבועיים. נצרת עילית הפכה כבר לפני כמה וכמה שנים לעיר מעורבת, התושבים היהודים תומכים או מתנגדים זו לא הסוגיה, אלא עובדה. בצמתים מרכזיים אל מול ישובים ערבים שסביבה הונפו דגלי ישראל ענקיים, כאילו לאותת – "פה זה ישראל, המדינה היהודית”. פעם אחרונה שבדקתי, נצרת נמצאת בגבולות ישראל מ-1948. אין שום תועלת בהנפת דגל באורך 10-15 מטר, במקומות חיכוך, אלא לשם התגרות לאומנית עוקצנית אל מול אזרחים, שכל אשר ביקשו הוא לחיות ולהקים את ביתם, כן, גם בנצרת עילית, או בכל עיר אחרת במדינת ישראל.

אין ספק שהמערכת המקומית זקוקה לניעור, הפיקוח הארצי צריך להגדיר גבולות חוקיים ומוסריים להתנהלות בשגרה ובתקופת בחירות, אבל יחד עם זה, ההחלטה שלי ושלכם לקום בבוקר ולהשפיע הינה חשובה וגם חובה אזרחית, אין מי שיעשה זאת במקומנו.

בחירות בעפולה. צילום: יפתח לוין

لا شك ان الانتخابات المحلية تحتاج "نفضة": استطلاع بسيط لاجواء ما قبل الانتخابات في العفولة، نتسيرت عليت، كريات شمونة وبيت شان.. 

בחירות בעפולה. צילום: יפתח לוין
תיוג
ישובים
יפתח לוין:

אורח לרגע שמחפש משמעות, בוגר לימודי סוציולוגיה במכללת עמק יזרעאל


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם